فاز ٢ پتروشیمی فجر آماده افتتاح رسمی شد

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

مدیرعامل پتروشیمی فجر، از راه اندازی چهار پروژه توسعه ای پتروشیمی فجر در فاز ٢، با سرمایه گذاری ریالی ٣٣٣۵ میلیارد ریال و سرمایه گذاری ارزی ١٢٣ میلیون یورو خبر داد.

به گزارش ممتاز به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، حسین شهریاری مدیرعامل شرکت پتروشیمی فجر با بیان این مطلب گفت: این پروژه ها شامل واحد تصفیه آب ( شامل بخش های پیش تصفیه، تصفیه آب و ساخت مخازن) ،واحد تفکیک هوا، توسعه واحد پساب شماره ١ و کوره دو گانه سوز بوده که با کل سرمایه گذاری ریالی ٣٣٣۵ میلیارد ریال و سرمایه گذاری ارزی ١٢٣ میلیون یورو انجام شده است.
 
شهریاری افزود: واحد تصفیه آب شامل بخش های پیش تصفیه، تصفیه خانه و مخازن ذخیره آب است که وظیفه تولید آب اسمز معکوس(Ro ) ، آب بدون املاح (Demineralization  water ) ، تصفیه آب کندانس ، تهیه آب بهداشتی و آب آتش نشانی را بر عهده دارد، این پروژه در مدت زمان سه سال  و با  سرمایه گذاری بالغ بر ٧٢٨ میلیارد ریال و ٨٠ میلیون یورو اجرا شد.
 
مدیرعامل پتروشیمی فجر دربارهٔ واحد تفکیک هوای ناحیه ٢ پتروشیمی فجر گفت: این واحد  در زمینی به مساحت ٢,۵ هکتار احداث شده است و شامل دو بخش فشرده سازی و جدا سازی هوا است که ظرفیت بخش فشرده سازی هوا شامل ١۵٠٠٠ نرمال متر مکعب در ساعت هوای سرویس و ٢٧٠٠٠ نرمال متر مکعب هوای ابزار دقیق و در بخش جدا سازی هوا دارای دو خط تولید می باشد و در واحد تفکیک هوا نیز ١٢٠٠٠ نرمال متر مکعب در ساعت اکسیژن گازی و ٢۴٠٠٠ نرمال متر مکعب در ساعت نیتروژن گازی تولید می گردد.
 
شهریاری تصریح کرد: این واحد در مدت زمان ٣۶ ماه وبا مبلغی بالغ بر ۴٣ میلیون یورو با همکاری بخش خصوصی ساخته شده است.
 
وی به پروژه های تصفیه پساب اشاره کرد و گفت:در واحد تصفیه پساب ، پساب های  دریافتی با املاح پایین پس از جدا سازی روغن و تصفیه فیزیکی و شیمیایی به همراه پساب بهداشتی در سیستم بیو لوژکی یا لجن فعال  تصفیه شده و پس از زلال سازی وکنترل نهایی جهت استفاده در شبکه فضای سبز منطقه ویژه اقتصادی  و رقیق  سازی بخش HIGH TDS استفاده می گردد درراستای افزایش ظرفیت واحد تصفیه پساب شماره ١ طرح توسعه آن در مدت ٣٨ ماه و با اعتباری ۶٨ میلیارد ریال اجرا گردید.
 
شهریاری افزود: با هدف ارسال لجن های آبگیری شده از واحد های تصفیه پساب فجر و صیانت و حفاظت از محیط زیست، طراحی و اجرای کوره جامد سوز در دستور کار پتروشیمی فجر قرار گرفت، لجن های آبگیر ی شده واحد های ET١ وET٢ که بالغ بر ١۵ تن در روز  می باشد و در اصطلاح فرایندی، به آن کیک لجن گفته می گردد ،به محل کوره منتقل شده و به شیوه کاملا ساز گار با محیط زیست  و مطابق استانداردهای روز اروپا سوزانده می گردد.
 
وی ادامه داد: این پروژه اولین پروژه امحاء لجن بیولوژیکی در ایران و خاور میانه و هفتمین پروژه از این نوع در سطح جهان محسوب می گردد و کلیه مراحل طراحی ، ساخت نصب و سیستم کنترل این پروژه صد درصد  به دست متخصصان کشور  و در مدت ١٨ ماه و با سرمایه ۵۶ میلیارد ریال اجرا و به بهره برداری رسیده است.
 
بر پایه این گزارش ممتاز به نقل از واحدهای نیروگاه برق و بخار و پست وخط ۴٠٠  کیلو ولت پتروشیمی فجر ناحیه ٢ در سال ١٣٨٩ و با سرمایه گذاری ٧٢٠ میلیارد ریال و ٢١١ میلیون یورو به بهره برداری رسیده است.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ