فرهنگسرای کتاب در نمایشگاه تهران راه اندازی می شود

به گزارش ایرنا،’امیر خوراکیان’ افزود: برنامه های این فرهنگسرا در قالب بخش های نمایشگاهی و اجرای برنامه های فرهنگی شامل نشست های تخصصی، تشکیل کارگاه های تخصصی، غرفه فعالیت های قرآنی، عرضه محصولات مکتوب شهرداری تهران، غرفه کودک، توزیع محصولات و برگزاری مسابقات فرهنگی و همچنین برنامه های میدانی ارایه خواهد شد.

وی به برگزاری نشست های تخصصی فرهنگسرای کتاب به صورت روزانه و در شش نوبت اشاره کرد و گفت: بازخوانی و بازآفرینی تصویری اثر ماندگار مهدی آذریزدی برای نوجوانان برنامه ای است که در قالب نشست ‘قصه های خوب برای بچه های خوب’ در فرهنگسرای کتاب اجرا می شود. در این برنامه یکی از قصه های کتاب ‘قصه های خوب برای بچه های خوب’ را قصه گویان متبحر با زبان ساده، روان و هنرمندانه برای ۱۰۰ نفر از نوجوانان ارائه می شود.

خوراکیان ادامه داد: نوجوانان پس از فراگیری مفهوم قصه با بهره گیری و افزودن فناوری های روز به بازنویسی و بازآفرینی می پردازند و در کارگاهی دیگر دانش آموزان با استفاده از تکنیک کلاژ و با افزودن فناوری های نوین، قصه را تصویرگری می کنند. در پایان هر برنامه، آثار تولید شده داوری و به برترین ها هدایایی اهدا می شود.

رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، نشست های تخصصی قرآنی و تلاوت قرآن کریم، نمایشنامه خوانی، شاهنامه خوانی، قصه گویی و انجام بازی های سنتی، رونمایی از کتاب و نشست با نویسندگان را از دیگر برنامه های این مجموعه عنوان کرد و گفت: در این فرهنگسرا عصرانه شاعری با حضور اعضای کانون های ادبی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و شاعران برگزیده برگزار خواهد شد.

خوراکیان به فعالیت برنامه سازان رادیو تهران در این فرهنگسرا و اجرای برنامه های ویژه در حوزه کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و گفت: برپایی خیابان هنر با مشارکت ۳۰ هنرمند در رشته های گوناگون هنری، نمایش کتاب تصویری بزرگ از دو اثر از مجموعه کتاب های مترو و نمایش تابلویی اطلس کتاب تهران، از جمله برنامه های محیطی این فرهنگسرا است.

وی به برگزاری مسابقه روزانه -۱۰ در ۱۰ -اشاره کرد و افزود: این مسابقه با همکاری روزنامه همشهری اجرا می شود و کتاب های مسابقه از میان آثاری انتخاب شده است که رهبر معظم انقلاب خواندن آنها را توصیه کرده اند. در قالب این مسابقه کتابی در ده سطر معرفی می شود و علاقمندان به شرکت در مسابقه می توانند با شناسایی اثر معرفی شده و ارسال پاسخ خود در قالب پیام کوتاه به سامانه ۲۰۰۰۱۸۳۷ در این مسابقه شرکت کنند.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بر برگزاری کارگاه های تخصصی در فرهنگسرای کتاب اشاره کرد و ادامه داد: کارگاه آموزش مهارت های پنج گانه مطالعه شامل خلاصه نویسی، کلی خوانی، دقیق خوانی، مدیریت برنامه ریزی زمان و آمادگی برای امتحانات با عنوان ‘کتابت را قورت بده’ و کارگاه های قصه درمانی و آموزش قصه گویی از جمله کارگاه هایی است که در این فرهنگسرا تشکیل می شود.

وی عرضه محصولات فرهنگسرای قرآن نظیر نمازآموز و قرآن آموز، برگزاری کارگاه های پاسخ به سئوالات قرآنی و شرعی و تصحیح قرائت نماز، معرفی سامانه تلفنی قرآنی ۱۴۴ و بلوتوث کتاب های قرآنی را از برنامه های غرفه قرآن این فرهنگسرا برشمرد.

به گفته خوراکیان، عرضه نزدیک به هزار اثر مکتوب سازمان های تابعه مدیریت شهری تهران، معرفی مجموعه کتابخانه های مدیریت شهری و عضوگیری برای کتابخانه های تابعه مدیریت شهری تهران با ۵۰درصد تخفیف و معرفی اعضای نمونه کتابخانه های شهرداری تهران از دیگر برنامه های فرهنگسرای کتاب است.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، آموزش فرآیند تولید کتاب از کاغذسازی تا عرضه کتاب در فروشگاه ها و کتابخانه ها را از دیگر برنامه های غرفه کودک فرهنگسرای کتاب عنوان کرد و افزود:انتقال پیام های تربیتی با موضوع کتاب با بهره گیری از تصاویر، عرضه کتاب ‘یار مهربان’ و دیگر محصولات فرهنگی سازمان در حوزه کودک، برپایی ایستگاه نقاشی و ایستگاه سنجش هوش کودکان با استفاده از بازی ‘هوش آزمای اخلاق شهروندی’ از دیگر برنامه های غرفه کودک در فرهنگسرای کتاب است.

فرهنگسرای کتاب همزمان با بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در ضلع شمالی محل مصلای امام خمینی(ره) در فضایی بالغ بر یکهزار متر مربع برپا می شود.

بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از ۱۳ تا ۲۳ اردیبهشت ماه در مصلای تهران برگزار می شود.

فراهنگ **۱۶۳۰**

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۱۰۲۲۷۱


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *