فروش بنزین قسطی می‌شود

۲۰خردادماه،

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «ممتاز» به نقل از مهر، پایین بودن کیفیت ارائه خدمات در جایگاه های بنزین و گازوئیلی یکی از مهمترین چالش های پیش روی عرضه سوخت در کشور است به طوری که در شرایط فعلی نحوه عرضه سوخت در جایگاه ها به عنوان ویترین صنعت نفت به هیچ عنوان حتی با کشورهای همسایه همچون ترکیه هم قابل مقایسه نیست.
بر این اساس به منظور بالا رفتن ارائه خدمات جانبی عرضه سوخت، ابتدا طرح درجه بندی و سپس پرداخت کارمزد ویژه در دستور کار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی قرار گرفته است.
در حال حاضر کلیات طرح پرداخت کارمزد ویژه در قالب لایحه بودجه سال ۹۲ در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است و برای تائید نهایی به شورای نگهبان ارسال شده است.
با اجرای این طرح برای تمامی جایگاه های سوخت یک کارمزد پایه معادل ۱۰ تومان به ازای فروش هر لیتر فرآورده نفتی تعریف شده است که جایگاه داران این کارمزد را می توانند به صورت نقدی از محل فروش سوخت برداشت کنند و سپس بین یک تا حداکثر ۹ تومان به ازای هر لیتر فرآورده می تواند نسبت به نوع ارائه خدمات جانبی در جایگاه ها از شرکت ملی پخش فرآورده نفتی کارمزد ویژه دریافت کنند.
مصطفی کشکولی با اعلام اینکه هم اکنون حدود سه هزار جایگاه بنزین و گازوئیل در کشور در مدار بهره برداری قرار دارد، گفته است: با اجرای این طرح تازه پرداخت کارمزد پایه به جایگاه داران سوخت به صورت نقدی و در زمان فروش فرآورده نفتی پرداخت می گردد همچنین مابقی کارمزد با توجه به درجه جایگاه و سطح ارائه خدمات جانبی پرداخت خواهد شد.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه با اجرای این طرح علاوه بر افزایش سطح ارائه خدمات جانبی به مردم منجر به کاهش مشکلات مالی جایگاه داران سوخت خواهد شد، تصریح کرده است: از این رو متناسب با خدمات رسانی و کیفیت سرویس دهی در جایگاه ها، کارمزد بنزین ۱۹ تومان به ازای هر لیتر به سطوح پایین تر تعیین شده است.
واکنش جایگاه داران به پرداخت کارمزد ویژه بنزین
ناصر رئیسی فرد در گفتگو با مهر در واکنش به طرح تازه وزارت نفت به منظور پرداخت کارمزد ویژه بنزین به جایگاه داران با یادآوری اینکه این طرح تاکنون اجرایی نشده و برای تصویب و ابلاغ به شورای نگهبان ارسال شده است، گفت: جایگاه داران سراسر کشور خواستار تعلیق در اجرای طرح پرداخت کارمزد ویژه سوخت می باشند.
رئیس انجمن کارفرمایی جایگاه داران سوخت با تاکید بر اینکه پیشنهاد جایگاه داران سوخت در چند سال قبل اجرای نظام حق العمل کاری به جای کارمزد بوده است، تصریح کرد: با اجرای نظام فعلی کارمزدی مشکلات جایگاه داران سوخت نه تنها حل نمی شود بلکه احتمال افزایش مشکلات اقتصادی مبادی عرضه افزایش می یابد.

انتقاد از طرح فروش بنزین با کارمزد قسطی
این مقام مسئول با بیان اینکه با اجرای نظام حق العمل کاری درصدی از قیمت فروش فرآورده نفتی به عنوان کارمزد به جایگاه داران پرداخت خواهد شد، بیان کرد: با اجرای این طرح تازه تحت عنوان “کامزد ویژه” عملا کارمزد فروش سوخت به صورت قسطی در اختیار جایگاه داران سراسر کشور قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه با اجرای این طرح تازه عملا امکان جذب سرمایه گذاران در ساخت جایگاه های سوخت از بین می رود، تبیین کرد: در سال های قبل تاکنون شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی همواره برای حفظ درجه بندی و افزایش خدمات در جایگاه ها از اهرم مالی استفاده کرده است که این سیاست هم تاکنون جواب نداده است.
رئیسی فرد با بیان اینکه باید مجموعه دولت امکان ارائه خدمات ۲۴ ساعته و شبانه روزی را در جایگاه های سوخت فراهم کنند، یادآور شد: قطعا اجرای طرح تازه پرداخت کارمزد منجر به خروج سرمایه گذاران بخش خصوصی، کاهش راندمان و ارائه خدمات و در نهایت تعطیلی جایگاه های عرضه سوخت خواهد شد.
رئیس انجمن کارفرمایی جایگاه داران سوخت خواستار خرید جایگاه های سوخت توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی شد و خاطرنشان کرد: با این شرایط بحران کمبود جایگاه به زودی در کلانشهرهای کشور مشکلات ارائه خدمات شهری را چند برابر خواهد کرد.
وی در پایان با اشاره به انتقادد جایگاه داران سراسر کشور نسبت به اجرای این طرح تازه پرداخت کارمزد، گفت: تمامی این انتقادها به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گزارش شده است.
بر اساس آخرین گزارش انتشار یافته توسط مدیریت بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تا پایان فروردین ماه سالجاری ۴۹۷ جایگاه ممتاز و ۶۶۰ باب جایگاه درجه یک بنزین و گازوئیل در کشور فعال است که تعداد جایگلاه های ممتاز ۲۶۲ باب و تعداد جایگاه های درجه یک ۳۷ باب نسبت به فروردین ماه سال قبل افزایش یافته است.
مهمترین شاخص هایی که برای درجه بندی جایگاه ها مورد ارزیابی قرار می گیرد شامل استفاده کامل و بدون نقص از سامانه هوشمند سوخت، تابلوهای اخطار دهنده، سیستم حفاظتی، سیستم نمایش سطح سنج، دما سنج، سیستم ایمنی، بهداشت و محیط زیست است ضمن انکه در مجموع ۳۱ شاخص برای ارزیابی جایگاه ملاک درجه بندی این مجاری عرضه سوخت است.
در شرایط فعلی حداکثر میزان کارمزد عرضه بنزین سوپر در جایگاه های ممتاز ۱۹٫۵ تومان به ازای هر لیتر و حداقل نرخ کارمزد در جایگاه های خارج طرح درجه بندی ۱۰ تومان به ازای هر لیتر بنزین سوپر است.

ماخذ:عصرخودرو
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ