فریب داروها و مکمل های تبلیغ شده در شبکه های ماهواره ای و اینترنت را نخورید

به گفته معاون غذا و داروی وزارت بهداشت هر دارو و کالایی که از مراکز غیررسمی‌ عرضه می‌شود، قابل اعتنا نیست و مردم باید از خرید آنها خودداری کنند.

فریب داروها و مکمل های تبلیغ شده در شبکه های ماهواره ای و اینترنت را نخوریدگروه سلامت ممتازنیوز به نقل از خبرگزاری دانا (داناخبر) – دکتر رسول دیناروند *: بدون تردید هر دارو و مکمل دارویی و غذایی که ماهواره‌ها تبلیغ می کنند، خطرناک بوده و اغلب ادعایی دروغین است.

از آنجایی که بسیاری از مردم جذب این شایعات و ادعاهای دروغین می‌شوند و متاسفانه شاهد عوارض آن هم در جامعه هستیم توصیه جدی ما این است که مردم به هیچ عنوان به تبلیغات دارویی به ویژه داروهایی که برای لاغری در این شبکه‌ها معرفی می‌شوند، اعتماد نکنند.

براساس گزارش‌هایی که از عرضه داروها و کالای ماهواره‌ای در دست است، این داروها از منابع دارای مجوز و رسمی‌ عرضه نمی‌شوند؛ گاه دیده شده که در صورت درخواست شهروندان از ارایه آدرس یا شماره تلفن ثابت از افرادی که مسوول فروش این نوع کالاها هستند، این افراد به نوعی طفره می‌روند و هیچ نشانی از خود بروز نمی‌دهند.

بنابراین هر دارو و کالایی که از مراکز غیررسمی‌ عرضه می‌شود قابل اعتنا نیست و توصیه می‌شود مردم از خرید هر نوع کالایی که در ماهواره یا اینترنت تبلیغ می‌شود به طور جدی خودداری کنند و مطمئن باشند که اهداف سودجویانه پشت پرده خواهد بود.

به عنوان مثال بر اثر استفاده از فرآورده غیرمجاز «هربال اسلیمینگ» Herbal Slimming که  توسط یک پزشک متخصص ایرانی تجویز شده سه نفر از هموطنانمان جان خود را از دست دادند. این دارو برای  بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز عوارض خطرناکی به دنبال داشته است.

از سویی، داروی لاغری  دیگری در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شد که مدعی ساختار گیاهی بود، بعد از بررسی و آزمایش روی آن مشخص شد نه تنها حاوی محتویات شیمیایی غیرمجاز است، بلکه حاوی آمفتامین‌ها و شیشه است.

کالاها و داروهایی که از مجوز وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برخوردارند به هیچ عنوان نمی‌توانند تبلیغات ماهواره‌ای داشته باشند. 

گاهی دیده شده مردم به عناوین «دارای مجوز بهداشت بین‌المللی» و نظایر آن اعتماد کرده و کالا را خریداری و مصرف می‌کنند اما غافل از اینکه داروها و مکمل‌های بین‌المللی که مورد تایید وزارت بهداشت باشند، در داخل ایران از طریق شبکه‌های توزیع رسمی‌عرضه می‌شوند، و به هیچ وجه اجازه تبلیغ در ماهواره و اینترنت ندارند. 

تردیدی نیست معضلات و مشکلات در حوزه سلامت بسیار است و همه مردم مسوول رسیدگی به این بخش را وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو می‌شناسند، اما باید گفت توان و بضاعت وزارت بهداشت و در ذیل آن سازمان غذا و دارو به حدی نیست که بتواند در همه این مشکلات به تنهایی ورود کند؛ بی‌تردید در این زمینه لازم است و درخواست می‌کنیم پلیس مبارزه با جرایم و قاچاق برای یافتن شبکه‌های قاچاق دارو و مکمل‌های غذایی با مسوولان سلامت همکاری کنند.

از آنجایی که یافتن یکی از عرضه کنندگان این داروها می‌تواند به یافتن سرحلقه بینجامد، فعالیت همسوی دستگاه‌ها در این زمینه می‌تواند بسیار موثر واقع شود.

*معاون غذا و داروی وزارت بهداشت


خبرگزاری دانا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ