فریدون دولتشاهی نویسنده و مترجم در خاک آرمید

به گزارش خبرنگار مهر، امروز چهارشنبه ۲۴ خردادماه پیکر وی در بهشت‌ زهرا، در قطعه ۳۰۹، ردیف ۱۳۵، شماره ۲۱ به خاک سپرده شد.

همچنین جمعه ۲۶ خردادماه مراسم ختم وی از ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰ در مسجد و خانقاه صفی علیشاه واقع در میدان بهارستان تهران برگزار خواهد شد.

دولتشاهی پس از تحصیل در رشته حقوق بین الملل در انگلیس به ایران بازگشت و بلافاصله مشغول به فعالیت فرهنگی شد و به جمع پرکارترین مترجمان و نگارندگان، به ویژه در عرصه‌های مختلف رسانه ای کشور در چهار دهه اخیر پیوست.

دولتشاهی نخستین آثار خود را در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان عرضه کرد و سال‌ها برای کودکان نوشت و ترجمه کرد. دورانی که همیشه از آن با شادی یاد می کرد و معتقد بود که کار برای کودکان بسیار با روحیاتش سازگار است.

او به گفته خودش در این سال‌ها با چهره‌هایی چون فرشید مثقالی، نگارگر کتاب‌های کودکان و عباس کیارستمی که در آن دوران به گرافیک و طراحی مشغول بود، همکاری داشت.

زنده‌یاد فریدون دولتشاهی از نخستین سال‌های تاسیس واحد مرکزی خبر به این نهاد پیوست و بیش از ۳۰ سال در بخش‌های مختلف خبری و مدیریت خبر به رسانه ملی کشور خدمت کرد. دولتشاهی در ابتدای دهه ۶۰ به روزنامه اطلاعات پیوست و تا آخرین روز حیاتش در این موسسه به کار مشغول بود.

از فریدون دولتشاهی در طول ماه‌های همکاری‌اش با روزنامه اطلاعات، ده‌ها اثر به ویژه در بخش ترجمه که تخصص اصلی‌اش بود بر جای مانده که هر یک از آنها به دفعات تجدید چاپ شده است.

از جمله آثار ماندگار او می توان به «جهان باز، واقعیت جهانی شدن»، «۱۹۹۹ پیروزی بدون جنگ»، «کشمیر، بهشت زخم خورده»، «سیا و کنترل مغزها»، «خاطرات تاچر»، «خاطرات گورباچف»، «خروشچف و عصر او»، «اسناد میتروخین، ک.گ.ب و جهان»، «حکومت افکار» و چندین اثر ماندگار دیگر اشاره کرد.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ