فعالیت تعاونی اعتبار ایرانیان غیرقانونی است

به دلیل عدم تمکین از قوانین و مقررات حاکم بر فعالیت موسسات مالی فعالیت تعاونی اعتبار ایرانیان غیرقانونی است .

به گزارش خبرنگار بانک خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیرو اطلاعیه هشتم بهمن ماه سال ۹۰مبنی بر غیرقانونی بودن فعالیت تعاونی اعتبار ایرانیان اعلام کرد: فعالیت تعاونی اعتبار ایرانیان به دلیل عدم تمکین و رعایت قوانین و مقررات حاکم بر فعالیت موسسات مالی غیرقانونی است چرا که حسب مجوز صادره ، تعاونی فوق تنها مجاز به ارائه خدمت به اعضای خود بوده و نمی بایستی در حوزه ارائه خدمات پولی و بانکی به مردم وارد شود، ضمن اینکه براساس بازرسی‌های بعمل آمده از عملیات و حساب های آن، تعاونی مذکور به دلیل عدم برخورداری از شاخص‌های یک نهاد مالی سالم، یک موسسه ورشکسته محسوب می‌شود.

این گزارش می افزاید: بدین لحاظ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به دلیل وجود اختیارات و تکالیف قانونی و به عنوان حافظ حقوق سپرده گذاران ، ضمن برگزاری جلسات متعدد با مدیرعامل و اعضای هیات مدیره تعاونی یادشده ، مراتب غیرقانونی بودن فعالیت آن را متذکر و خواستار اصلاح روند و توقف فعالیت های غیرمجاز شدد اما به دلیل اصرار ایشان بر ادامه فعالیت و سوء استفاده از منابع مردم ، تعاونی با زیان انباشته مواجه شده به طوری که از بازپرداخت مطالبات مردم ناتوان ماند.

شایان ذکر است ، بانک مرکزی به منظور جلوگیری از بحران ، اقدام به متوقف نمودن فعالیت این موسسه کرد و بانک قوامین را به عنوان کفیل پرداخت سپرده های مردم قرار داد تا بانک مذکور با در اختیار گرفتن کلیه دارائی ها به تدریج نسبت به تعویض دفترچه ها و پرداخت سپرده های مردم اقدام کند.

اما به دلیل عدم همکاری مدیرعامل و هیات مدیره تعاونی اعتبار یادشده ، این بانک ضمن هشدار بر عدم سپرده گذاری در تعاونی ، برای استرداد سپرده های مردم که نزد تعاونی فوق سپرده گذاری کرده‌اند تلاش بسیار کرد اما از آنجائی که منافع شخصی هیات مدیره تعاونی در معرض خطر قرارگرفته بود ، از هیچ گونه کارشکنی دریغ نکرده‌اند.

در نهایت ، با کمک مراجع قضائی و به منظور جلوگیری از تضییع بیشتر حقوق سپرده گذاران ، در تاریخ بیست و یکم شهریور ماه سال جاری و پس از بررسی مسئله و مشکلات بوجود آمده در شورای تامین استان خراسان رضوی و به دنبال آن همکاری نیروهای امنیتی ، رمز سیستم نرم افزاری تعاونی کشف شد و هم اکنون اطلاعات مشتریان تعاونی در حال انتقال به بانک قوامین است. علت طولانی شدن مرحله انتقال اطلاعات نیز عدم یکپارچگی سیستم نرم افزاری تعاونی است، به طوری که اطلاعات مشتریان هر استان باید به صورت جداگانه به بانک قوامین انتقال یابد.

از این رو ، ضمن دعوت به شکیبایی کلیه سپرده گذاران تعاونی فوق ، به اطلاع می رساند ؛ بانک قوامین ضمن تعویض دفترچه های سپرده گذاری در اسرع وقت و به تدریج تمامی سپرده های نزد تعاونی را به صاحبانشان مسترد خواهد کرد.

در خاتمه ضمن پوزش از مشکلات بوجود آمده ، تاکید می نماید فعالیت هر نهاد مالی و یا حتی توسعه فعالیت آن بواسطه گسترش تعداد شعب نیز می بایستی پس از تائید و دریافت مجوز بانک مرکزی انجام شود و انتظارمی رود مردم ضمن توجه جدی به هشدارهای این بانک با تبلیغات برخی موسسات در جراید ،‌ میادین ورزشی و صداو سیما مبنی بر تشویق برای سپرده گذاری و ارائه طرح های مختلف اعطای تسهیلات وسوسه نشده و تنها در بانکها یا موسسات دارای مجوز این بانک سپرده گذاری کنند.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ