فهرست سیاه بانک مرکزی برای بدهکاران بانکی

جام جم آنلاین: در حالی که مطالبات معوق بانکی با حفظ سیرصعودی خود به رقم بی‌سابقه ای رسیده است، بانک مرکزی دیروز رسما اعلام کرد برای بدهکاران بانکی «لیست سیاه» تشکیل داده است.نشریه روند که ارگان مطبوعاتی بانک مرکزی محسوب می‌شود، درآخرین شماره خود با انتشار آماری از روند رشد مطالبات معوق بانک‌ها، از رشد این ارقام ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرنگار ما، از این نگرانی چنین برمی‌آید که بانک‌مرکزی با جدیت در پی آن است که فکری برای کاهش مطالبات معوق و جلوگیری از رشد آن بکند و یکی از ابزارهای مهمی که در این راستا در نظر دارد، تشکیل فهرست سیاه بدهکاران بانکی است تا افرادی که به هر دلیل از پرداخت بدهی خود به بانک‌ها خودداری کرده‌اند با قرار گرفتن در این فهرست و اعمال محدودیت‌های قانونی مجبور به بازپرداخت بدهی خود شوند، البته بانک مرکزی در گزارش خود اشاره‌ای به نام یا هویت اشخاص حقیقی و حقوقی بدهکار نکرده، اما از نوع اظهارنظر به نظر می‌رسد مقصود بانک مرکزی تولیدکنندگان، صنعتگران و آن دسته از اشخاص حقوقی هستند که با وجود تمدید مهلت چندین باره، برای پرداخت بدهی خود اقدام نکرده‌اند.

بانک مرکزی در اظهارنظر خود خاطرنشان می‌کند افرادی که از امتیاز استمهال وام‌های بانکی خود برخوردار شده‌اند، باید بیش از دیگران در پرداخت بدهی خود کوشا باشند. این بانک در ادامه تهدید کرده که با تشکیل این فهرست سیاه، اعضای آن نمی‌توانند وام دریافت کنند.

ارقام روبه‌رشد مطالبات معوق

در گزارش بانک مرکزی، میزان مطالبات سیستم بانکی کشور از بخش‌های دولتی و غیردولتی ۳۵۹ هزار میلیارد تومان اعلام شده که این رقم مربوط به فصل نخست سال ۹۰ است.

این رقم در خرداد سال گذشته نسبت به خرداد ۸۹ بیش از ۳۶ درصد، در اردیبهشت سال گذشته نسبت به اردیبهشت ۸۹ بیش از ۳۹ درصد و در فروردین سال گذشته نسبت به فروردین ۸۹ بیش‌از ۴۲ درصد افزایش داشته است.

به عبارت دیگر در سال ۸۹ میزان مطالبات سیستم بانکی از بخش‌های دولتی و غیردولتی ۳۴۸ هزار میلیارد تومان بوده که مقایسه این رقم با ۳۵۹ هزار میلیارد تومان طی فصل نخست سال ۹۰ حاکی از رشد ۱۱ هزار میلیارد تومانی این مطالبات طی یک سال است.

میزان مطالبات سیستم بانکی طی سال‌های ۸۶، ۸۷ و ۸۸ به ترتیب ۱۹۴ هزار میلیارد، ۲۱۵ هزار میلیارد و ۲۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است که روندی رو به رشد و غیرقابل کنترل داشته و دارد.

در واقع این ارقام حاکی از رشد ۱۶۵ هزار میلیارد تومانی مطالبات سیستم بانکی از بخش‌های دولتی و غیردولتی از سال ۸۶ تا فصل نخست سال ۹۰ است.

وام نمی‌دهیم

در واکنش به رشد ۱۶۵ هزار میلیارد تومانی مطالبات بانکی طی چند سال اخیر علی‌اصغر میرمحمدصادقی، مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از تشکیل فهرست سیاه برای بدهکاران بانکی خبر می‌دهد.

وی با اشاره به برنامه‌های بانک مرکزی برای کانالیزه‌ کردن منابع به سمت تولید واقعی گفت: من همیشه اعتقاد دارم که اگر طرحی توجیه داشته باشد و شخصی که تسهیلات را می‌گیرد بدحساب نباشد، بانک‌ها علاقه دارند تا تسهیلات خود را در چنین شرایطی اعطا کنند. در واقع عواملی وجود دارد که تولید‌کننده برای دریافت وام باید واجد آن باشد. برنامه‌ امسال بانک مرکزی بر این مبناست که افرادی که بدهی معوق ندارند و افرادی که در واقع در فهرست سیاه بانکی نیستند، مورد حمایت بیشتر قرار گیرند.

وی در پاسخ به این سوال که فهرست سیاه بانک مرکزی متشکل از چه کسانی است، اظهارداشت: فهرست سیاه متشکل از کسانی است که بدهی معوق دارند و با این‌که بانک مرکزی بارها تمدید مهلت کرده و تمدید قرار‌داد با آنها نیز داشته است، ولی هنوز متاسفانه باز پرداخت منابعی که دریافت کرده‌اند را انجام نداده‌اند لذا منطقی نیست که بانک‌ها با چنین افرادی دوباره کار کنند. البته برخی از افراد هستند که به‌طور ناخواسته و به دلیل عوامل اقتصادی موجود در کشور یا دنیا نتوانسته‌اند بازپرداخت وامشان را انجام دهند که بانک مرکزی این افراد را در فهرست سیاه قرار نمی‌دهد.

میرمحمدصادقی در مورد نحوه تشخیص این افراد توضیح می‌دهد: ستادهای استانی در کارگروه حمایت از تولید افراد بدهکار بانکی می‌آیند و توجیه‌های خود را ارائه می‌دهند. از طرفی افرادی که در ستادهای استانی کار می‌کنند، متخصص هستند و همچنین بانک‌ها در استان‌ها با شرایط آشنایی کامل دارند و در نتیجه بانک مرکزی به این طریق افراد بدهکار موجه از غیرموجه را از هم جدا می‌کند. ما معتقد هستیم باید به بدهکاران موجه تسهیلات داده شود و حتی بند ۲۸ قانون بودجه‌ بیشتر مربوط به این دسته بوده است که براساس آن این افراد بتوانند تا پنج سال بازپرداخت وام‌های خود را تمدید کنند.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی تصریح کرد: براساس آمار برخی از بانک‌ها در تشخیص بدهکاران موجه خوب عمل کرده‌اند و از امتیازی که به تولید‌کننده‌ها داده شده تا از محل تولیدات خود اقدام به بازپرداخت تسهیلات کنند، خوب استفاده کرده‌اند. البته قانون اختیار اجرای بند ۲۸ بودجه ۹۱ را به هیات مدیره و مدیران عامل بانک داده و بانک مرکزی نمی‌تواند در این زمینه زیاد پیگیری کند.

بدهی ۲۰ هزار میلیارد تومانی دولت به بانک مرکزی

در همین حال بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی میزان بدهی دولت به بانک مرکزی از رقم ۲۰ هزار میلیارد تومان گذشته است.

این در حالی است که مقایسه این رقم با میزان بدهی دولت به بانک مرکزی در سال ۸۶ نشان می‌دهد که طی این سال‌ها میزان این بدهی بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، طبق آخرین گزارش بانک مرکزی ایران مربوط به خرداد ۹۰ میزان بدهی دولت به بانک مرکزی بیش از ۲۰ هزار و ۳۰۹ میلیارد تومان است که این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل آن بیش از ۹۶ درصد رشد داشته است.

این میزان در اردیبهشت ۹۰ معادل ۲۰ هزار و هفت میلیارد تومان گزارش شده که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل خود بیش از ۱۰۵ درصد افزایش یافته است.

در مجموع میزان بدهی فصل نخست سال ۹۰ دولت به بانک مرکزی ۲۰ هزار و ۳۰۹ میلیارد تومان ذکر شده که نسبت به فصل نخست سال ۸۹ بیش از ۱۷ درصد افزایش داشته است.

همچنین میزان بدهی دولت به بانک مرکزی طی سال‌های ۸۶ تا فصل نخست سال ۹۰ از ۹۷۸۴ میلیارد تومان به ۲۰ هزار و ۳۰۹ میلیارد تومان رسیده است.

به عبارتی طی این سال‌ها میزان بدهی دولت به بانک مرکزی بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ