فهرست گرانترین خودروهای وارداتی تیرماه انتشار یافت, تویوتا در صدر

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

برای اولین بار گرانترین خودروی وارداتی به کشور طی تیرماه با قیمتی معادل ۱۶۰ هزار دلار یکی از محصولات کشور ژاپن است در چند ساله اخیر واردات هیچ خودروی ژاپنی با قیمت بالای ۱۰۰ هزار دلار در گمرک کشور به ثبت نرسیده بود یک دستگاه تویوتای ۱۶۰ هزار دلاری از مدل ” کوپه ۸۶ ” در صدر فهرست گرانترین خودروهای وارداتی تیرماه قرار گرفت

خبراقتصادی:افزایش قیمت دلار و بالا گرفتن موج مخالفت با واردات خودروهای لوکس که البته به ممنوعیت وارداتی بعضی از این خودروها به کشور منتهی شده سبب آب رفتن فهرست خودروهای ۱۰۰ هزار دلاری طی ماه های اخیر شده است. طی تیرماه براساس تازه ترین گزارش گمرک ایران تنها ۳ دستگاه خودروی بالای ۱۰۰ هزار دلار و ۴ دستگاه خودروی ۹۰ هزار دلاری به کشور وارد شده است.

نکته جالب دیگر در فهرست خودروهای لوکس وارداتی تیرماه صدرنشینی یک خودروی ژاپنی است. پیش از این حداقل در چند ساله اخیر واردات هیچ خودروی ژاپنی با قیمت بالای ۱۰۰ هزار دلار در گمرک کشور به ثبت نرسیده بود. برای اولین بار یک دستگاه تویوتای ۱۶۰ هزار دلاری از مدل ” کوپه ۸۶ ” در صدر فهرست گرانترین خودروهای وارداتی تیرماه قرار گرفته است.

قابل ذکر است که وارد کننده این خودرو خواسته یا ناخواسته از خردادماه تبلیغات واردات این خوروی لوکس را در فضای رسانه های دیجیتال خودرویی آغاز کرده بود. خبر ثبت سفارش تویوتا کوپه ۸۶ در خردادماه در پایگاه اینترنتی های خودرویی منعکس شده بود یعنی قبل از ورود خودرو به کشور خودرو بازها منتظر قدوم این نو رسیده بودند.

در ادامه فهرست گرانترین خودروهای وارداتی تیرماه ۶ دستگاه بی ام و مدل ۲۰۱۳ قرار گرفته اند که از ۱۵۶ تا ۹۴ هزار دلار در گمرک کشور قیمت گذاری شده اند.

البته قابل تامل آنکه درهفته های قبل خبر واردات یک دستگاه شورلت کامارو مستقیم از آمریکا به ایران انتشار یافت که عکس این خودرو در فرودگاه امام هم انتشار یافت ولی هیچ نامی از این خودرو در آمارهای گمرک کشور به ثبت نرسیده است. سبب این امر یا عدم ترخیص این خود رو است و یا اگر هم از گمرک فرودگاه عبور کرده با نمره موقت بوده است. به هرشکل واردات مستقیم خودرو از آمریکا هنوز به شکل رسمی به تائید گمرک نرسیده است.

براساس آمارهای گمرک ایران طی تیرماه تعداد خودروهای وارداتی به کشور معادل ۴۱۴۶ دستگاه با ارزی معادل ۷۸٫۱ میلیون دلار بوده است و متوسط قیمت خودروهای وارداتی در تیرماه به ۱۸٫۹ هزار دلار رسیده است. میزان واردات خودرو در تیرماه امسال در مقایسه با خردادماه از نظر تعداد ۱۵٫۴ درصد از نظر ارزش ۱۷٫۶ و از نظر متوسط قیمت هر دستگاه معادل ۲٫۵ درصد افت پیدا کرده و در مقایسه با تیرماه سال ۹۱ از نظر تعداد ۸ درصد افزایش پیدا کرده ولی از نظر ارزش و متوسط قیمت به ترتیب ۱۰ و ۱۷ درصد کاهش پیدا کرده است. این روند نشان می دهد افزایش نرخ ارز در بازار خودرو، وارد کنندگان به به سمت واردات خودروهای ارزان تر سوق داده است و البته این واردات خودروی ارزان با افت واردات همراه نشده بلکه طی ۴ ماهه اول سال جاری در مقایسه با دوره مشابه در سال ۹۱ شاهد رشد ۴ درصدی واردات خودرو هستیم.

فهرست گرانترین خودروهای تیرماه


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن