قانون انتخابات باید اصلاح شود/ درمورد تصمیمات دیوان عدالت اظهار نظر نمی‌کنیم

 به گزارش خبرگزاری مهربه نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی پیش از ظهر روز شنبه در نشستی با خبرنگاران،گفت: لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در موسسه منطقه ای استانداردسازی،ارزیابی انطباق، تأیید صلاحیت و اندازه شناسی (ریسکام)، مصوب جلسه مورخ چهاردهم تیرماه یکهزار و سیصد و نود و یک مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ ۲۸/۰۴/ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی افزود: طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (۱۰۴) قانون مالیاتهای مستقیم که با اصلاحاتی در جلسه مورخ یکم مرداد ماه یکهزار و سیصد و نود و یک به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ ۱۱/۰۵/ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

 

سخنگوی شورای نگهبان گفت:لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون بین‌المللی آموزش اولیاء که با اصلاحاتی در جلسه مورخ یکم مردادماه یکهزار و سیصد و نود و یک به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ ۱۱/۰۵/ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

 

دکتر کدخدایی گفت: لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه بین‌المللی مخابرات هوانوردی مصوب جلسه مورخ چهارم مرداد ماه یکهزار و سیصد و نود و یک مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ ۱۱/۰۵/ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

 

وی افزود: طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار که با اصلاحاتی در جلسه مورخ چهاردم تیرماه یکهزار و سیصد و نود و یک به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، در جلسه مورخ ۲۸/۰۴/ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاح به عمل آمده نظر شورا به شرح زیر اعلام می‌گردد: اشکال سابق این شورا کماکان به قوت خود باقی است.

 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سئوالات خبرنگاران با بیان اینکه قانون انتخابات باید اصلاح شود و این اصلاحات نسبت به همه موارد هم وجود دارد، افزود: آیا وقتی که قانون تجارت یا هر قانون دیگری اصلاح می‌شود، باید فرض را بر این گذاشت که قبل از این تخلف صورت می‌گرفته است؟ در واقع این طور نیست؛ زمانی که مجلس برای اصلاحی یک قانون ورود می‌کند، به منزله بروز تخلف در گذشته نیست.

کدخدایی با بیان اینکه بحث قانون انتخابات هم‌اکنون در دستور‌کار مجمع تشخیص است، اضافه کرد: معلوم نیست که زمان اصلاح این قانون چه زمانی باشد.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص تصمیمات دیوان عدالت اداری اظهار داشت: ‌ما در مورد مصوبات یا تصمیمات دیوان عدالت اداری نظری نداریم و تنها اگر در مورد مصوبه‌ای ادعای خلاف شرع مطرح شده باشد، فقهای شورا در مورد آن اظهارنظر می‌کنند.

وی در مورد مصونیت نمایندگان مجلس گفت: اصل ۸۶ قانون اساسی که مربوط به مصونیت نمایندگان است، یک بار از سوی شورای نگهبان تفسیر شده؛ نمایندگان در مواردی که وظیفه نمایندگی به عهده آنها گذاشته، مصونیت دارند و در سایر موارد مصونیت ندارند.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه اظهار داشت: اگر قرار باشد اصلاح مصوبه‌ای صورت گیرد، هم نیازمند نظر دولت، هم مصوبه مجلس و هم تائید شورای نگهبان است.

کدخدایی همچنین در مورد فعالیت‌های زود هنگام انتخابات اظهار داشت: یکی از نواقص قانون انتخابات که ما تاکید داشتیم اصلاح شود، موضوع تبلیغات است، بنابراین در این‌گونه موارد باید مصداق تبلیغ را مشخص کنیم‌ ولی اگر مصادیق وجود نداشته باشد، مشکلی نخواهد بود.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ