قاچاقچیان ۱۴۴ دستگاه خودرو ۲۰۰ میلیارد تومان جریمه شدند

۲۷م آذر ،

چکیده: معاون ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا از جریمه ۲۰۰ میلیارد تومانی اشخاصی خبر داد کە اقدام به قاچاق ۱۴۴ دستگاه خودرو در استان هرمزگان کرده بودند، ضمن اینکه شبکه‌های قاچاق قطعا سازمان یافته می باشند، قطعا شبکه‌ای کار می‌کنند و از توان مادی و نفوذ بالایی برخوردارند.

مهدی ابویی در برنامه یکشنبه شب خبر ۲۰:۳۰ شبکه دوم سیما، بیشترین کالای قاچاق شده از ایران شامل ۹۵ درصد حجمی را فرآورده های نفتی به ویژه نفت گاز ذکر کرد و گفت: در مورد کالاهای ورودی، ۱۲ کالا ۹۰ درصد حجم قاچاق را تشکیل می دهد کە مهمترین آنها شامل وسایل آرایشی و بهداشتی، البسه، منسوجات، کالاهای دخانی، گوشی تلفن همراه، چای و مشروبات الکلی می گردد.

وی مبادی ورودی کالاهای قاچاق را شامل سه محور دانست و افزود: محور اول به ترتیب اولویت سواحل جنوب شامل هرمزگان، بوشهر و خوزستان و محور دوم مرزهای شمال غرب است در حقیقت مرز عراق و محور سوم مرز سیستان و بلوچستان یعنی پاکستان و مرز ترکیه است.

ابویی در مورد اثر سیاست های نادرست ارزی بر افزایش قاچاق گفت:‌ کالاهایی در جامعه پر مصرف می باشند و تولید ما بخشی از این تقاضا را جواب می دهد از این جهت باید این کالاها از مسیر قانونی تامین شوند درغیر این صورت قطعا میزان مورد نیاز از راه قاچاق تامین می گردد.

وی نمونه این کالاها را تلفن همراه، البسه، چای، منسوجات و لوازم آرایشی وبهداشتی ذکر کرد و افزود: به طور کلی ما اگر رویه های صحیحی از نظر تنظیم مقررات چه ارزی و چه اجرایی نداشته باشیم کە صرفه قاچاق را پایین بیاوریم یا تسهیلات لازم برائ واردات را تامین نکنیم خود به خود قاچاق حمایت خواهد شد.

ابویی تصریح کرد: از جمله این رویه ها تنظیم منطقی تعرفه یا کالاهایی کە از مصرف بالایی برخوردار است و تولید داخل بخشی از آن را جواب می دهد باید در گروههای کالای مرکز مبادلات ارزی مد نظر باشند.

معاون ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا در ادامه گفت:‌ وقتی ما برآورد می کنیم کە به طور مثال ۱۴ میلیارد دلار حجم سالانه قاچاق کالاست، صاحبان این سرمایه قطعا از توان و امکان و نفوذ بالایی برخوردار می باشند و آنها همواره در برابر اقدامات خوب دولت ها به ویژه اقداماتی کە در یکی دو سال اخیر در شفاف سازی گردش کالا و خدمات و پول صورت می گیرد، مقاومت می کنند تا سودآوری خود را حفظ کنند.

وی افزود: این امر مربوط به الان نیست بلکه همواره یکی از امکانات این اشخاص سودجو معدود کارکنانی می باشند کە در بدنه دستگاه های دولتی حضور دارند و متاسفانه این معدود اشخاص توسط این اشخاص سودجو خریداری می شوند البته رده آنها از میانی به پایین می باشند.

ابویی یکی از اقدامات زیرساختی خوبی را کە با پیشنهاد ستاد، دولت تصمیم گرفت و از آن حمایت می کند شفاف سازی گردش کالای خارجی در داخل کشور ذکر کرد و گفت: هدف این طرح حمایت از مصرف کنندگان و مردم، حمایت از تولید و همچنین جلوگیری از عرضه کالای قاچاق، تقلبی و جعلی است کە قطعا اشخاصی کە منافع سنگین و بالایی دارند در مقابل این اقدامات شفاف سازانه مقاومت می کنند.

وی افزود: همین اشخاص برائ لوث کردن طرح دولت تلاش می کنند، برائ جعل همین طرح شبنم، البته سامانه به گونه ای تنظیم شده کە جعلش غیر ممکن است، یعنی آنهایی کە جعل می گردد به راحتی قابل شناسایی است.

معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود:‌ شبکه های قاچاق قطعا سازمان یافته می باشند، قطعا شبکه ای کار می کنند و از توان مادی و نفوذ بالایی برخوردارند، البته اگر موفقیت های مبارزه با قاچاق نبود، الان اقتصادی در کشور نداشتیم.

ابویی دربارهٔ یکی از پرونده های مطرح شده در ستاد گفت:‌ این پرونده مربوط به قاچاق ۱۴۴ دستگاه خودروی خارجی و بیشتر سواری در هرمزگان می گردد کە قوه قضاییه با حکم بسیار خوب خود، این اشخاص را ۲۰۰ میلیارد تومان جریمه کرد و همه خودروها هم توقیف شد، در مورد فرآورده های نفتی و لوازم آرایشی و حوزه مشروبات الکلی هم پرونده های بسیار سنگینی داریم.


ارانیکو – آخرین خبرها و مقالات
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ