قرض‌الحسنه‌ای ۱۰۰میلیون ریالی

جام جم آنلاین: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه‌ای به بانک‌های دولتی، غیردولتی و شرکت دولتی پست‌بانک، شرایط و ضوابط افتتاح حساب قرض‌الحسنه ویژه را ابلاغ کرد.

به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، اعطای تسهیلات تا سقف یکصد میلیون ریال از محل وجوه اداره شده از طریق سپرده‌گذاری قرض‌الحسنه ویژه بخش خصوصی نزد بانک‌ها، بلااشکال است.

حساب قرض الحسنه ویژه به حسابی اطلاق می‌شود که بانک تحت این عنوان افتتاح و وجوه تودیع شده اشخاص حقیقی و حقوقی به این حساب را طبق نظر تودیع کننده وجوه و براساس شرایطی که به موجب قرارداد عاملیت میان تودیع کننده و بانک معین می‌شود، به صورت قرض الحسنه به اشخاص حقیقی و موسسات خیریه و عام المنفعه اعطا می‌کند.

حداقل مبلغ سپرده لازم برای افتتاح حساب قرض الحسنه ویژه ۱۰ میلیون ریال است.

حداقل مبلغ تسهیلات قرض الحسنه قابل اعطا به هر متقاضی از محل هر حساب قرض الحسنه ویژه ۳۰ میلیون ریال و مدت بازپرداخت آن حداکثر پنج سال است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می‌تواند هر سه سال یک بار بر اساس رشد شاخص کل بهای کالا و خدمات مصرفی و سایر شاخص‌ها برای اصلاح ارقام ذکر شده اقدام کند.

از مبالغ تودیع شده به حساب‌های قرض الحسنه ویژه همواره معادل مجموع قرض الحسنه‌های اعطا شده، مسدود و مازاد آن با خواست تودیع کننده وجوه قابل برداشت بوده و نظیر سایر حساب‌های قرض الحسنه پس انداز مشمول شرکت در قرعه کشی جوایز است.

مبالغ مسدود شده در این حساب‌ها جزء سپرده‌های بانک محسوب نمی‌شود و مشمول تودیع سپرده قانونی نیست.

مبالغ قرض الحسنه اعطایی بانک از محل این حساب‌ها جزء تسهیلات اعتباری اعطایی بانک محسوب نمی‌شود و خارج از حدمجاز اعتباری بانک خواهد بود.

دارنده حساب قرض الحسنه ویژه می‌تواند به موجب قرارداد عاملیت، نوع و میزان وثائق مورد نظر خود را مشخص کند و از بانک بخواهد که در قبال اعطای قرض الحسنه از این حساب وثائق مشخص شده را دریافت کند.

در صورتی که نوع و میزان وثائق مورد نظر تعیین نشده باشد، دریافت وثیقه در بانک تابع ضوابط دستورالعمل اجرایی قرض الحسنه اعطایی بانک‌ها خواهد بود.

بانک می‌تواند به موجب قرارداد عاملیت، پیگیری وصول اقساط قرض الحسنه‌های اعطایی یا در صورت لزوم انجام اقدامات حقوقی مربوط را نیز به عهده بگیرد.

اما در هر حال استرداد وجوه تودیع شده به حساب قرض الحسنه ویژه موکول به بازپرداخت قرض الحسنه‌های اعطا شده است و از این لحاظ، مسوولیتی متوجه بانک نخواهد بود.

مبالغ وصولی بانک برای اقساط قرض الحسنه‌های اعطا شده طبق نظر تودیع کننده وجوه، مجددا قابل مصرف است.

برای خدماتی که بانک در مورد هر یک از حساب‌های قرض الحسنه ویژه انجام می‌دهد با توجه به نوع و میزان این خدمات کارمزدی به بانک تعلق می‌گیرد که میزان آن براساس توافق بانک و تودیع کننده وجوه به موجب قرارداد عاملیت تعیین خواهد شد.

تودیع کننده وجوه می‌تواند به منظور تامین تمام یا قسمتی از کارمزد عاملیت بانک ، از بانک بخواهد که علاوه بر اصل مبلغ قرض الحسنه اعطایی، مبلغی به عنوان کارمزد از دریافت کنندگان قرض الحسنه وصول کند که میزان آن نمی‌تواند از کارمزد مقرر از طرف شورای پول و اعتبار برای قرض الحسنه اعطایی بانک‌ها جهت رفع احتیاج ضروری اشخاص حقیقی بیشتر باشد.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *