قله دماوند هنوز ثبت جهانی نشده است

قله دماوند هنوز ثبت جهانی نشده است

در حالی که قله دماوند جزو بلندترین قله‌های ایران و جهان بوده و می‌تواند در فهرست یونسکو ثبت شود، به‌علت سهل‌انگاری‌های صورت‌گرفته تاکنون ثبت جهانی نشده است.

عضو انجمن دوستداران دماوند در گفتگو با خبرنگار ایانا با اشاره بر روند ثبت میراث ملی در فهرست جهانی یونسکو گفت: برای ثبت هر اثر در یونسکو سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باید مقدمات این امر را فراهم کند، اما در ثبت دماوند که لقب بام ایران نیز به خود گرفته است، کوتاهی‌هایی صورت گرفته است.

مولانا با بیان اینکه مقدمات ثبت این اثر در یونسکو از سوی انجمن دوستداران کوه دماوند صورت گرفته است، افزود: انجمن در حال تهیه پروتوپلاژ برای ارائه به یونسکو است، اما این کار باید از سوی سازمان میراث فرهنگی صورت می‌گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کمیته علمی در همین راستا تشکیل شده است تا علاوه بر پیگیری اقدامات مربوط به ثبت این اثر در یونسکو به مباحثی هم ازجمله کم کردن ارتفاع دماوند و… بپردازد.

گفتنی است، دماوند که یک کوه آتشفشانی مطبق است و عمدتاً در دوران چهارم زمین‌شناسی موسوم به دوران هولوسین تشکیل شده که بر همین اساس هم نسبتاً جوان است، در ۳۰ تیرماه سال ۱۳۸۷ به‌عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و از سال ۱۳۸۱ به‌عنوان “اثر طبیعی ملی” در شمار مناطق چهارگانه ارزشمند از نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

دماوند در اساطیر ایران هم یاد شده است و شهرتش بیش از هر چیز به این سبب است که ضحاک در آن به بند لازم به ذکر است، کشیده شده‌است و در آثار ادبی فارسی نیز فراوان به این اسطوره و به‌طور کلی‌تر کوه دماوند اشاره شده است. فعالیت‌های آتش‌فشانی این کوه در حال حاضر محدود به تصعید گازهای گوگردی است و آخرین فعالیت‌های آتشفشانی این کوه مربوط به ۳۸ هزار و ۵۰۰ سال قبل بوده است.

شایان ذکر است، ثبت دماوند به‌عنوان نخستین اثر طبیعی و ملی ایران در فهرست جهانی یونسکو صرف نظر از تمامی حرف و حدیث‌ها این روزها از مهمترین دغدغه‌های دوستداران طبیعت به حساب می‌آید اما انجمن دوستداران دماوند از سهل‌انگاری سازمان میراث فرهنگی برای ثبت جهانی بلندترین کوه ایران و خاورمیانه و بلندترین قله آتشفشانی آسیا گلایه می‌کند./

 

خبرنگار: سهیلا گلی‌زاده

V-910705-01

جنگل و مراتع

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *