قیمت هر شانه و هر دانه تخم مرغ امروز در بازار تهران (۷ بهمن ۹۹)

بر اساس بررسی های انجام شده قیمت هر شانه تخم مرغ امروز ۷ بهمن ۹۹ در بازار تهران به صورت شانه مقوایی و کیلویی به شرح جدول زیر اعلام میگردد.

قیمت تخم مرغ

قیمت هر دانه و هر شانه تخم مرغ امروز

ستاد تنظیم بازار امروز ۷ بهمن ۹۹ قیمت شانه تخم مرغ را در شانه مقوایی ۳۲,۶۰۰ تومان اعلام کرده و به شکل گسترده در فروشگاههای زنجیره ای و میادین تره بار تهران توزیع کرده است.

همچنین با تقسیم قیمت هر شانه بر ۳۰ عدد، قیمت هر دانه تخمه مرغ امروز تقریبا ۱۱۰۰ تومان بدست خواهد آمد.

طبق بررسی‌های میدانی از سطح شهر، قیمت هر شانه تخم مرغ در سوپرمارکت ها و خرده فروشی ها بین ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان است.

نوع تخم مرغقیمت
قیمت هر کیلو تخم مرغ۱۷۰,۰۰۰ ریال
قیمت شانه تخم مرغ ۳۰ عددی۳۲۶,۰۰۰ ریال
تخم مرغ بسته ۲۰ عددی۲۲۵,۰۰۰ ریال
تخم مرغ بسته ۱۵ عددی۱۷۰,۰۰۰ ریال
تخم مرغ بسته ۹ عددی۱۱۰,۰۰۰ ریال
تخم مرغ بسته ۶ عددی۷۶,۰۰۰ ریال

تخم مرغ چیست؟

تخم‌مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین و املاح ضروری برای بدن انسان است؛ تخم‌مرغ، همهٔ اسیدهای آمینهٔ مورد نیاز بدن را داراست و حدود ۵٫۱۲ درصد جِرم تخم‌مرغ را پروتئین تشکیل می‌دهد. یک عدد تخم‌مرغ، ۳ درصد نیاز روزانهٔ انرژی یک مرد بالغ و ۴ درصد نیاز روزانهٔ انرژی یک زن بالغ را تأمین می‌کند.

تخم مرغ، بیشتر ویتامین‌های موردنیاز بدن به جز ویتامین C را دارد. تخم مرغ به مقدار خیلی کم کربوهیدرات دارد و نیز فاقد فیبر غذایی است. ۱۰٬۸ درصد تخم مرغ را چربی تشکیل می‌دهد که در زرده آن وجود دارد و کمتر از ۰٬۰۵ درصد آن در سفیده موجود است.

خواص تخم مرغ

بر اساس تحقیقات ۱۱ درصد اسید چرب تخم مرغ از نوع اسیدهای چرب غیراشباع پلی (با چند باند دوگانه)، ۴۴ درصد از نوع اسیدهای چرب غیراشباع مونو (با یک باند دوگانه) و ۲۹ درصد از نوع اسیدهای چرب اشیاع است. کلسترول و لسیتین، مواد چرب موجود در زرده تخم مرغ می‌باشند و برای ساختمان و عملکرد سلول‌های بدن ضروری‌اند. کلسترول قابلیت انعطاف و نفوذپذیری غشای سلول‌های بدن را حفظ می‌کند. همچنین به عنوان یکی از اجزاء تشکیل دهنده مواد چربی است که باعث نرمی پوست می‌شوند. از محبوب‌ترین غذاهای تهیه شده با تخم مرغ می‌توان به نیمرو اشاره کرد.

تخم مرغ

مضرات زرده تخمه مرغ

در رابطه با تأثیر تخم مرغ و کلسترول آن، بر کلسترول خون هنوز مطالعات دقیقی برای مصرف بیش از ۶ عدد در روز انجام نشده‌است. در نتیجه نمی‌توان نظر قطعی برای مصرف بالای ۶ عدد بیان کرد. طبق مطالعات انجام شده، مصرف تخم مرغ در محدودهٔ ۱–۶ عدد در روز، در صورتی که با یک رژیم غذایی سالم (کم کربوهیدرات و فاقد چربی‌های مضر و اشباع) همراه باشد، احتمالاً خطری نداشته یا حتی به کاهش کلسترول بد خون نیز شاید کمک کند.

اما احتمال می‌رود در صورت مصرف بیش از این میزان، یا مصرف کربوهیدرات و چربی‌های بد همراه آن، سبب کاهش HDL یا همان کلسترول خوب شود و ریسک بیماری‌های قلبی و عروقی را بالا ببرد.

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. عالی‌وبه‌دردبخوربودن‌ممنون‌من‌که‌استفاده‌کردم گفت:

    عالی‌بودن‌مطالب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ