قیمت روغن ده درصد افزایش یافت

شهریور ۱۳۹۸
ممتاز نیوز : با دستور محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت اختصاص ارز مرجع به واردات روغن خام متوقف شده و از این پس، قرار است با افزایش ده درصدی قیمت روغن در بازار، تولیدکنندگان از ارز مبادلاتی برای واردات روغن خام استفاده کنند.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از روزنامه حمایت ؛ محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت به تازگی دستوری برای حذف اختصاص ارز مرجع به واردات روغن خام صادر کرده که بر اساس آن، تولیدکنندگان روغن نیز توافق کرده اند که از این پس، از ارز مبادلاتی برای واردات روغن خام استفاده کرده و در مقابل، قیمت روغن نباتی را در بازار تا ۱۰ درصد افزایش دهند، البته در شرایطی که متعهد شوند که تا پایان سال جاری، قیمت روغن دیگر افزایش پیدا نکند.

اختصاص ارز مبادلاتی در مقابل افزایش ده درصدی روغن
این تصمیم در شرایطی اتخاذ شده است که تا پیش از این، ۳۰ درصد از واردات روغن خام با ارز مبادلاتی و ۷۰ درصد با ارز مرجع صورت می گرفت، این در حالی است که در دولت قبل نیز زمزمه های حذف اختصاص ارز مرجع به روغن نباتی مطرح شد؛ اما هیچگاه این تصمیم عملیاتی نشد.
در این میان بر اساس محاسبات انجام شده از سوی تولیدکنندگان روغن نباتی، قیمت تمام شده هر کیلوگرم روغن با ارز مرجع ۲۱۰۰ تومان و با ارز مبادلاتی ۳۳۰۰ تومان است؛ که در صورت حذف ارز مرجع و اختصاص ارز مبادلاتی به روغن خام و در واقع، تک نرخی شدن قیمت ارز برای واردات این کالا، روغن نباتی در بازار با ۱۰ درصد افزایش عرضه خواهد شد.

شروط نعمت زاده برای افزایش قیمت روغن
البته این دستور نعمت زاده برای حذف اختصاص ارز مرجع به روغن نباتی با شرط و شروط‌هایی نیز برای تولیدکنندگان روغن همراه بوده است، به این معنا که با نوسانات قیمت جهانی روغن خام، تولیدکنندگان حق ندارند که تقاضای افزایش قیمت داشته باشند و این ده درصد افزایش قیمتی که هم اکنون بر روی قیمت روغن در بازار صورت می‌گیرد، باید تا پایان سال قیمت را در بازار ثابت نگاه دارد و تولیدکنندگان حق افزایش قیمت نداشته باشند.

البته این نکته نیز به تولیدکنندگان اعلام شده است که چنانچه قیمت جهانی روغن خام بیش از ۵۰ دلار افزایش یابد آن‌ها می‌توانند تقاضای خود برای افزایش قیمت را ارایه دهند و اگر قیمت روغن خام در دنیا کاهش یابد، تولیدکنندگان موظف به کاهش قیمت می باشند.

دامپینگ بعضی تولیدکنندگان در بازار
در این میان بعضی از تولیدکنندگان نیز با مراجعه به دولت، تقاضای این را داشته‌اند که روغن خام را از شرکت بازرگانی دولتی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کرده و در مقابل، قیمت را در بازار افزایش ندهند، که این موضوع مورد اعتراض بعضی دیگر از تولیدکنندگان قرار گرفته است.

به باور آن‌ها، تولیدکنندگانی که چنین پیشنهادی را مبنی بر عدم افزایش قیمت مطرح می‌کنند، سهم بالایی در بازار ندارند و بعد از گذشت زمان و با حذف رقبای خود از بازار که قیمت را ده درصد افزایش داده‌اند، مجدد قیمت را با نرخ‌های بالاتری به فروش خواهند رساند و به نوعی می‌خواهند هم اکنون دامپینگ کنند.

حال این تولیدکنندگان می‌گویند که وزیر صنعت، معدن و تجارت نباید اجازه دامپینگ در بازار را دهد چرا که در درازمدت به ضرر مردم تمام می‌شود و مردم باید کالا را گران‌تر و تنها از یک برند انحصاری خرید کنند.

البته بعضی خبرها از وزارت صنعت، معدن و تجارت حکایت از آن دارد که وزیر صنعت، معدن و تجارت اجازه افزایش ده درصدی روغن را نداده است و تنها با اختصاص ارز مبادلاتی به روغن موافقت کرده است که این امر با اعتراض تولیدکنندگان مواجه بوده است و عملا به دامپینگ کمک می‌کند.

آمار تولید روغن و واردات روغن خام
بر اساس آمار اعلام شده از سوی شورای توزیع روغن نباتی، کل تولید روغن کشور در شش ماهه ابتدای سال جاری ۶۸۱ میلیون و ۱۵۱ هزار و ۱۸۹ کیلو بوده است؛ همچنین بر اساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران، واردات روغن خام در ۵ ماهه ابتدای سال جاری، ۴۸۵ هزار و ۶۲۸ تن به ارزش ۵۴۳ میلیون و ۵۷۷ هزار و ۹۹۵ دلار بوده است. همچنین در این مدت، ۱۷۹ تن روغن ساخته شده به ارزش ۲۸۰ هزار و ۳۶ دلار وارد کشور شده است.

قیمت انواع روغن نباتی هم اکنون در بازار
هم اکنون یک بطری یک لیتری روغن مایع حدود ۴۰۵۰ تومان، یک بطری روغن مایع ۲۷۵۰ گرمی حدود ۱۶۲۰۰ تومان و یک حلب روغن جامد ۴٫۵ کیلویی نیز ۱۹ هزار و ۱۰۰ تومان است که با احتساب ده درصد افزایش قیمت یک بطری یک لیتری روغن مایع ۴۵۰۰ تومان، یک بطری روغن مایع ۲۷۵۰ گرمی حدود ۱۷ هزار و ۴۰۰ تومان و یک حلب روغن جامد ۴٫۵ کیلویی نیز ۲۱ هزار تومان به فروش خواهد رسید.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *