قیمت طلا چه زمانی سقوط می کند؟

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که افزایش قیمت طلا در هفته های اخیر کاملا موقتی بوده و قیمت این فلز گرانبها دیر یا زود دوباره به شدت کاهش خواهد یافت.

خبراقتصادی; به گزارش آلفا، قیمت طلا از سال ۱۹۹۹ میلادی تا سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی رشدی حباب مانند داشته و از ۲۵۰ دلار در هر اونس به بیش از ۱۹۰۰ دلار افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش عوامل مختلفی در رشد فزاینده قیمت طلا در سال های قبل نقش داشته و این مساله سبب شده تا سرمایه گذاران و بعضی کارشناسان اقتصادی بر این باور باشند که طلا کالایی قابل اطمینان و امن برای سرمایه گذاری در شرایط سخت اقتصادی است.

ولی تجزیه و تحلیل آمارهای اقتصادی در سال های اخیر نشان می دهد که رشد فزاینده قیمت طلا به هیچ وجه منطقی نبوده و کاهش ۲۰ درصدی قیمت این فلز گرانبها در سال ۲۰۱۳ میلادی بخشی از این واقعیت را نمایان کرده است.

شاید طلا در مقاطعی از زمان ارزش سرمایه گذاری و ریسک پذیری سرمایه گذاران را داشته باشد ولی چه کسی گفته است که قیمت طلا باید ۲۰۰۰ دلار باشد و نه ۵۰۰ دلار در هر اونس؟

قیمت طلا نسبت به رکورد ۱۹۰۰ دلاری در سال ۲۰۱۱ میلادی بیش از ۳۰ درصد کاهش داشته و اکنون به مرز ۱۳۵۰ دلار رسیده است. اجرای سیاست های محرک پولی از سوی بانک های مرکزی بزرگ جهان طی سال های قبل تاثیر بسیاری بر افزایش قیمت طلا داشته است.

اجرای محرک های پولی از سوی فدرال رزرو آمریکا طی سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ میلادی قیمت طلا را بیش از ۷۰ درصد افزایش داده است.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ