کم‌مصرف‌های خطرناک

جام جم آنلاین: با توجه به مزایای اقتصادی استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف پیش‌‌بینی می‌شود عده بیشتری از مردم به استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف روی بیاورند که کاملاً طبیعی است، ولی استفاده از این لامپ‌ها باید با رعایت ملاحظات و توصیه‌های بهداشتی و ایمنی باشد که مردم با رعایت آنها می‌توانند با خاطری آسوده از این لامپ‌ها استفاده کنند.

اولین ملاحظه بهداشتی کاربرد لامپ‌های کم‌مصرف، انتشار پرتوهای فرابنفش (UV)‌ از این لامپ‌هاست که مقدار پرتوهای فرابنفش حاصل از این لامپ‌ها به قدری پایین است که نمی‌تواند خطری را متوجه سلامت انسان کند. در عین حال رعایت فاصله ۳۰ سانتی‌متر یا بیشتر از این لامپ‌ها توصیه می‌شود که در هر حال باید رعایت شود.

دومین نکته بهداشتی مورد توجه در مورد لامپ‌ها و هر وسیله برقی دیگر، اثر میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی عنوان می‌شود.

این میدان‌ها با حواس انسانی قابل درک نیست. میدان الکتریکی زمانی که یک وسیله برقی را به برق متصل می‌کنیم، تشکیل می‌شود حتی اگر آن وسیله برقی خاموش باشد. در این حالت هرچه ولتاژ بالاتر باشد میدان الکتریکی ایجاد شده نیز بیشتر است.

میدان مغناطیسی وقتی ایجاد می‌شود که جریان برق در سیستم یا وسیله برقی برقرار شود که با افزایش میزان جریان، میدان مغناطیسی نیز افزایش می‌یابد بنابراین میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی با توجه به شرایط، ممکن است به تنهایی یا همزمان با یکدیگر وجود داشته باشد.

مثلاً وقتی یک لامپ به برق متصل می‌شود، حتی اگر لامپ خاموش باشد، میدان الکتریکی شکل می‌گیرد ولی زمانی که لامپ را روشن می‌کنید برقراری جریان، یک میدان مغناطیسی نیز ایجاد خواهد کرد بنابراین مانند همه وسایل برق خانگی، لامپ‌های کم‌مصرف نیز دارای میدان الکتریکی و مغناطیسی هستند که در این خصوص نیز اعلام می‌شود میدان‌های ایجاد شده در فاصله ۲۰ سانتی‌متری از لامپ‌های کم‌مصرف، استاندارد است.

سومین موضوع که در زمینه کاربرد این لامپ‌ها باید مورد توجه قرار گیرد و رعایت آن مورد توصیه و تاکید وزارت بهداشت است، نحوه اقدام در زمان پایان عمر یا شکستن این لامپ‌هاست که به دلیل وجود مقدار اندک ماده خطرناک جیوه در این لامپ‌هاست.

تا زمانی که این لامپ‌ها نشکند این جیوه که مقدار آن به اندازه پوشش نوک یک قلم ذکر شده، هیچ خطری برای کاربران ندارد، در مواقعی که لامپ‌های کم‌مصرف داخل خانه می‌شکند باید مراقب بود تا بدون هیچ‌گونه اثر سوئی بقایای این لامپ‌ها جمع‌آوری و دفع شود.

بر این اساس به افراد خانواده توصیه می‌شود از اتاقی که لامپ داخل آن شکسته است خارج شوند و مواظب باشند که روی قطعات شکسته لامپ پا نگذارند، قبل از پاکسازی اتاق به مدت ۱۵ دقیقه پنجره‌ها را باز بگذارید تا بخارهای جیوه از اتاق خارج شود و در صورتی که اتاق دارای سیستم تهویه مرکزی است آن را خاموش کنید، به هیچ وجه از جاروبرقی برای تمیز کردن بقایای لامپ شکسته استفاده نکنید، چون بخارهای جیوه را در فضا پخش می‌کند و جارو نیز آلوده می‌شود، یک دستکش یکبار مصرف بپوشید تا از تماس مستقیم با بقایای شکسته لامپ و بریدن دست‌ها، جلوگیری شود، با دو تکه مقوای نازک بقایای لامپ شکسته را به طور کامل با احتیاط جمع کنید، با یک پارچه مرطوب خرده‌های شیشه یا پودر باقی‌مانده را تمیز کنید تا همه بقایای لامپ تمیز شود، قطعات و بقایای لامپ شکسته و اشیایی را که برای تمیز کردن مورد استفاده قرار گرفته است داخل یک ظرف شیشه‌ای یا پلاستیکی بریزید و در آن را محکم ببندید و به مامور جمع‌آوری پسماند تحویل دهید، پس از اتمام کار دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.(جام جم)


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ