لباس جدید زنان زندانی ایرانی

گردآوری توسط گروه وبگردی ممتاز نیوز

مدیر کل روابط عمومی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با تاکید بر اینکه استفاده از چادر برای زنان در زندان ها الزامی نیست گفت: لباس فرم ویژه زنان زندانی طراحی شده اما به دلیل عدم تامین اعتبار عملیاتی نشده است.

زندان زنان ایران لباس جدید زنان زندانی ایرانی

محمود ضیائیفرد در گفتوگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری میزان درباره اظهار نظر برخی کارشناسان مبنی بر اینکه استفاده از چادر برای زنان زندانی ضد تبلیغ محسوب می شود اظهار کرد: موضوعی که اخیرا در خصوص استفاده از چادر برای زنان زندانی مطرح شده در سنوات گذشته نیز از سوی مسئولان و مقامات مختلف مطرح شده بود و به طور قطع این موضوع از سر دلسوزی مطرح می شود.

مدیر کل روابط عمومی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با بیان اینکه حساسیت موجود در جامعه در خصوص استفاده از چادر برای زنان زندانی در سازمان زندان ها نیز وجود دارد گفت: بر همین اساس، لباس فرم مخصوص زنان زندانی در قالب مانتو، شلوار و مقنعه با همان رنگ و شکل لباس مردان زندانی طراحی شد.

ضیائیفرد یادآور شد: متاسفانه به دلیل اینکه اعتبار لازم برای استفاده از این لباس ها تامین نشد، نتوانستیم آن را به صورت گسترده و وسیع عملیاتی کنیم اما در برخی استان ها از این لباس های فرم استفاده می شود.

مدیر کل روابط عمومی سازمان زندان ها تصریح کرد: اینکه چادر حجاب برتر است و باید حرمت آن رعایت شود، حرف بسیار درستی است و مورد تایید همگان قرار دارد اما نباید به این موضوع از یک بعد نگاه کرد زیرا در آن صورت در نتیجه گیری دچار اشتباه می شویم.

ضیائیفرد افزود: ما برای افرادی که وارد زندان می شوند برنامه های مختلف اصلاح و تربیتی طراحی و اجرا می کنیم و معتقدیم این افراد وقتی آزاد می شوند باید شرایط و ارزش های قانونی، دینی و اجتماعی را به طور کامل رعایت کنند.

مدیر کل روابط عمومی سازمان زندان ها یادآور شد: البته این مساله لزوما به آن معنا نیست که هر زن یا مردی که وارد زندان می شود، مسایل اخلاقی دارد.

به گفته ضیائیفرد طبق آمارهای موجود هم اکنون ۶۰ درصد زندانیان زن در ارتباط با مواد مخدر، ۲۰ درصد در ارتباط با مسایل مالی و تنها ۱۰ درصد در ارتباط با مسایل اخلاقی در زندان به سر می برند.

وی تاکید کرد: همان طور که نمی توانیم زنان زندانی را مجبور به استفاده از چادر کنیم، نمی توانیم آنها را از چادر سر کردن منع کنیم چون معتقدیم این کار با کرامت انسانی زندانیان مغایرت دارد.

مدیر کل روابط عمومی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور افزود: دین اسلام حرمت بسیار زیادی برای دادگاه و محکمه قایل شده است و طبیعی است که زندانی وقتی به زندان اعزام می شود باید حرمت دادگاه را با حفظ شئونات اسلامی رعایت کند.

وی در خصوص ادعای یکی از اعضای شورای فرهنگی اجتماعی زنان مبنی بر اینکه این شورا نامه ای را در خصوص استفاده از چادر برای زنان زندانی به سازمان زندان ها ارسال کرده اما تا کنون پاسخی دریافت نکرده است گفت: چنین نامهای تا کنون ارسال نشده یا هنوز به دست ما نرسیده است.

ضیایی فرد در پایان با تاکید بر اینکه استفاده از چادر برای زنان زندانی الزامی و اجباری نیست گفت: اگر لباس زنان زندانی در هنگام اعزام به دادگاه زننده و مندرس نباشد الزامی برای پوشیدن چادر برای آنها وجود ندارد.

 

باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *