لطف همراه اول، رگولاتوری را قاطع کرد؟

گرد آوری توسط گروه فن آوری اطلاعات پایگاه اینترنتی خبری ممتاز نیوز

با دستور وزیر ارتباطات مبنی بر جلوگیری از هرگونه افزایش تعرفه‌‌ای در شبکه‌های مخابراتی، تعرفه‌های تازه و اجرای فلت‌سازی همراه اول در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت چرا که به نقل از معاون وزیر جلوگیری از اجرای فلت‌سازی لطف همراه اول است.
 
با منتفی اعلام شدن هرگونه افزایش تعرفه‌ای در نرخ‌های تلفن ثابت و همراه از سوی وزیر ارتباطات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تأخیری چند هفته‌ای سرانجام خبر از ابلاغ این موضوع به اپراتورها داد.
این موضوع در حالی به همراه اول ابلاغ شده که پیش از این و در نیمه مرداد ماه، این اپراتور سطح تعرفه‌های خود را تخت و به اصطلاح مخابراتی‌ها فلت کرد؛ به گونه‌ای که دیگر در قبوض مشترکان ردیف‌هایی چون جابه‌جایی و بین‌شهری وجود نخواهد داشت و با حذف این دو بند، تغییری در نرخ مکالمات هم به وجود می‌آید.
پیش از آغاز به کار دولت یازدهم، کمیسیون تنظیم مقررات وزارت ارتباطات با فلت‌سازی شبکه همراه اول و درخواست این شرکت برای یکسان‌سازی تعرفه‌ها موافقت کرد و بر این اساس تعرفه‌ای واحد را با توجه به شرایط اقتصادی و روز جامعه در نظر گرفت که بر مبنای آن پایه مکالمات سیم‌کارت‌های دائمی ۵۱۵ ریال در نظر گرفته شد و اجازه مانور ۲۰ درصدی روی این نرخ به اپراتورها داده شد.
برای سیم‌کارت‌های اعتباری نیز طبق مصوبات قبل این کمیسیون اجازه اتخاذ تعرفه‌هایی تا ۵۰ درصد بیشتر از سیم‌کارت‌های دائمی به اپراتورها داده شد تا بسته به تمایل و بازارسنجی اپراتورها، بازار رقابتی هم شکل گرفته باشد.
اما با آغاز به کار دولت یازدهم و گرفتن سکان وزارت ارتباطات توسط واعظی، دستور زود هنگام توقف هرگونه افزایشی در خدمات اپراتوری صادر شد و بر این اساس کمیسیون تنظیم مقررات هم این موضوع را ابلاغ کرد؛ دستوری که به نقل از همراه اولی‌ها قابلیت اجرایی ندارد و خارج کردن شبکه از حالت فلت امری نشدنی یا حداقل دشوار به نظر می‌رسد، سرانجام همراه اول را به قول معاون حقوقی وزیر ارتباطات ملزم به تبعیت کرد و همراه اول در برابر این مصوبه احترام پیشه کرد.
احترامی که به نقل از عمیدیان از سر اجبار نیست چرا که این اپراتور اجازه فلت‌سازی را طبق دستور هیات مدیره مخابرات دارد اما برای اینکه به حرف وزیر ارتباطات احترام گذاشته باشد، جلوی اجرای آن را گرفت.
اما لطف‌اله سبوحی -معاون رگولاتوری و عضو کمیسیون تنظیم مقررات- هم که روزی این مصوبه را برای فلت‌سازی شبکه همراه اول ابلاغ کرده بود، با لغو کلیه مصوبات از سوی وزیر ارتباطات بار دیگر به صحنه آمد و با اشاره به اینکه نرخ پایه برای تلفن همراه به صورت یکنواخت در کشور متوقف شده است، اظهار کرد: بر این اساس تعرفه‌های همراه تغییر نکرده و در شبکه همراه اول نرخ هر دقیقه مکالمه تلفن همراه دائمی در مکالمات شهری همانند قبل ۴۴۷ ریال، در مکالمات بین‌شهری ۷۶۰ ریال و در شبکه ایرانسل نیز مبلغ هر دقیقه مکالمه به صورت یکنواخت ۴۹۹ ریال است.
وی با اشاره به اینکه این موضوع از سوی رگولاتوری به اپراتور ابلاغ شده، تصریح کرد: شرکت مخابرات ایران درصورت تمایل به رقابت می‌تواند برای اجرای طرح یکسان‌سازی تعرفه‌های تلفن همراه براساس نرخ مکالمه شهری تلفن همراه به مبلغ هر دقیقه ۴۴۷ ریال اقدام کند که در این صورت هیچگونه افزایش تعرفه برای مشترکین به دنبال نداشته و در تناقض با مصوبات کمیسیون نیز نیست.
اجازه صادر شده از سوی رگولاتوری برای فلت‌سازی همراه اول کمی غیر معقول و دور از انتظار به نظر می‌رسد چرا که با تعیین نرخ قبلی نیز بعضی مدیران و معاونان مخابراتی معتقد بودند که نرخ‌های در نظر گرفته شده در وضعیت اقتصادی کشور سبب می‌شود، سقف نرخ‌ها لحاظ شود.
حال چه برسد که با لغو همان مصوبه، همراه اول بخواهد کلیه نرخ‌های یکسان‌سازی را براساس کف تعرفه‌های قبلی اعمال کند که کاری نشدنی به نظر می‌رسد.
اما تصمیمات عجیب در این زمینه به کنار و اظهارات در تضاد معاونان وزارت ارتباطات هم کنار.
معاون وزیر جلوگیری از اجرای مصوبات قبلی توسط همراه اول را لطف این اپراتور می‌داند و معاون رگولاتوری لحنی محکم در جلوگیری از اجرای همان مصوباتی که روزی ملزم به اجرا بود، دارد.
حال همراه اول لطف می‌کند یا …

ایستنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *