لیان از ˝دینگو مارو˝ و ˝فلک ناز˝ می‌گوید

۱۵ام بهمن ،

گروه لیان به سرپرستی محسن شریفیان در بیست و هشتمین جشنواره موسیقی فجر از داستان ˝فلک ناز˝ می‌گوید و با اجری قطعه˝دینگو مارو˝، بخشی از موسیقی زار را معرفی می‌کند.

محسن شریفیان ضمن اعلام این خبر گفت: گروه لیان در جشنواره های قبلی اختصاصا به آیین‌ها و افسانه های بومی، شاهنامه خوانی و معرفی بخش‌های مختلف موسیقی بوشهر چون خیام، یزله و شروه‌خوانی پرداخته است.

سرپرست گروه لیان در ادامه افزود:این‌بار می‌کوشیم تا داستان”فلک ناز” را روایت کنیم؛ داستانی کە چون شاهنامه و خیام‌خوانی، گونه‌ای موسیقی محفلی بوده و البته به شکل کارآوا (ترانه‌ای کە هنگام کار خوانده می‌شود) نیز خوانده می گردد. این اولین بار است کە این نوع موسیقی به صحنه خواهد آمد.

وی دربارهٔ قطعه”دینگومارو” افزود: مردم‌ ساحل‌نشین‌ جنوب‌ ایران‌، ارواح‌ و جن‌ها را به‌ صورت‌ باد مى‌پندارند و معتقدند کە‌ هر بادی،‌ جنى‌ دارد کە‌ با آن‌ به‌ جسم‌ آدمیزاد مى‌رود و آنها را تسخیر مى‌کند. درمان بیماران اهل هوا به دست “بابازار” و “ماما زار” ها و راه درمانشان مجلسی است با ساز و آواز و قربانی و … که به موسیقی آن دینگومارو می گویند.

شریفیان به سابقه حضور گروه لیان در جشنواره اشاره کرد و افزود: گروه لیان از نهمین دوره تاکنون، حضوری فعال در جشنواره موسیقی فجر داشته؛ امسال جشنواره موسیقی فجر، ۲۸ ساله می‌شود و خوب است جلساتی برگزار شود و موسیقیدان‌ها و نوازندگان و متولیان فرهنگی به نقد و آسیب شناسی این جشنواره بپردازند.

لیان از سال ۱۳۷۲ تاکنون به معرفی موسیقی بخشی از ایران پرداخته و با اجرای کنسرت‌های متعدد در سراسر دنیا، موسیقی بوشهر را نه تنها به ایرانیان کە به علاقه‌مندان موسیقی در گوشه گوشه دنیا معرفی کرده است.
تاکنون ۱۰ آلبوم موسیقی از گروه لیان انتشار یافته؛”لیانا، شَپ، موج، سیراف، بندری، محله خُمونی و پار و پیرار” از این جمله اند؛ “خیامی” کە به خیام خوانی در بوشهر می‌پردازد و ” شروه خوانی در بوشهر” و نیز “اهل ماتم” از مجموعه‌های پژوهشی می باشند کە به همت محسن شریفیان گردآوری و از سوی موسسه ماهور انتشار یافته‌اند.
آلبوم های “نی مه خوانی” و “دینگو مارو”، تازه‌ترین اثر گروه موسیقی لیان است کە به زودی منتشر خواهد شد.

گروه موسیقی لیان، ۲۵ بهمن ماه ساعت۱۸:۳۰ در تالار وحدت به صحنه می‌رود و هنرمندانی چون آکا صفوی خواننده گروه، حسین سنگ سر، مرتضی پالیزدان، محمود بردک نیا، حمید اکبری، امین فیروز پور، مهدی شریفیان، هادی منوچهری و ماکان صغیری : نوازنده، محسن شریفیان را در این برنامه همراهی خواهند کرد.

 


آخرین خبرها
منبع:هنرآنلاین
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ