لیست نهایی اولویت‌بندی کالاها فردا اعلام می‌شود/آزادی واردات خودرو مشروط است

۰۱م آذر ،

8460.jpg

معاون کل سازمان توسعه تجارت دربارهٔ سبب این‌که ثبت سفارش بعضی کالاها در یک مقطع کوتاه ممنوع و دوباره آزاد شد، گفت: پیش از این ابهاماتی توسط واردکنندگان مطرح می‌شد کە چرا بعضی کالاها در اولویت‌های متفاوت قرار گرفته‌اند و به همین سبب ثبت سفارش آنها متوقف شد تا تصمیم نهایی در این‌باره صورت گیرد.

کیومرث فتح‌الله کرمانشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اعلام آزاد شدن واردات خودروهای تا حجم موتور ۲۵۰۰ سی‌سی، موبایل و رایانه اظهار کرد: بخشی از کار پالایش اولویت‌بندی‌ها به پایان رسیده است و بر این اساس واردات این کالاها آزاد اعلام شده است. نتیجه‌ نهایی در این‌باره نیز تا پایان همین هفته اعلام می‌شود.

به گفته‌ وی در حال حاضر ۱۰ اولویت وارداتی به سه دسته اولویت ۱ و ۲، اولویت ۳ تا ۹ و اولویت ۱۰ تقسیم شده‌اند.

او با اشاره به این‌که واردات اولویت ۱ و ۲ طبق روال سابق در حال انجام است، گفت: واردات کالاهای اولویت ۳ تا ۹ نیز بر اساس پالایش نهایی انجام خواهد شد.

به گفته‌ کرمانشاهی تا زمانی کە اوضاع ارز کشور به ثبات کافی نرسد، واردات کالاهای گروه ۱۰ به طور کلی ممنوع است. با این وجود خودروهای وارداتی پر مصرف مشمول کاهش تعرفه واردات نخواهند شد.

در همین رابطه رییس کل گمرک نیز اعلام کرد کە از امروز نرخ ارزی کە در گمرک برائ محاسبه ارزش گذاری و حقوق گمرکی در نظر گرفته می‌شود ارز مبادله‌ای است.

عباس معمارنژاد در حاشیه جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: بر این اساس تعرفه‌ها در مورد اولویت ۱ و ۲ به نصف کاهش خواهد یافت و در مورد هشت گروه دیگر، تعرفه‌ها ۴۵ درصد کاهش خواهد یافت.

وی افزود: با این تصمیم ضمن این کە دربارهٔ نرخ ارز در گمرک و ارزش گذاری کالاها شفاف سازی می گردد تاثیری در حقوق ورودی پرداختی توسط واردکنندگان ایجاد نمی‌شود.

به گفته معمارنژاد، افزایش نرخ ارز در محاسبه حقوق گمرکی همراه با کاهش تعرفه‌ها سبب ثابت ماندن قیمت‌ها خواهد شد.

رییس کل گمرک با بیان این‌که ارز مرجع همچنان به واردات کالاهای گروه یک و دو تخصیص می‌یابد، گفت: تنها تغییری کە ایجاد می‌شود در محاسبات حقوق گمرکی است بنابراین شیوه تخصیص ارز مانند سابق باقی خواهد ماند. در واقع کالاهای گروه یک و دو همچنان ارز مرجع می گیرند اما مبنای محاسبه حقوق گمرکی آن ارز مبادله‌ای با کاهش ۵۰ درصد تعرفه خواهد بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این کە آیا نرخ ارز مبادله‌ای به صورت روزانه در گمرک اعمال می‌شود یا خیر؟ گفت: ما متوسط نرخ هفتگی را برائ ترخیص کالاها در نظر می‌گیریم.

رییس کل گمرک افزود: براساس آنچه در روزهای اخیر ملاحظه شده نرخ ارز مبادله‌ای همواره رو به کاهش بوده بنابراین حقوق گمرکی و قیمت کالاهای وارداتی نیز باید کاهش یابد.

معمارنژاد در پاسخ به این سوال کە در صورت افزایش نرخ ارز مبادله‌ای چه تصمیمی گرفته خواهد شد؟ گفت:‌ در این صورت حتما تعرفه واردات دوباره افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ