ماجرای ارز پتروشیمی ها چیست؟

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

التهابی که چند هفته پیش در بازار ارز به وجود آمد و بهای دلار را تا ۳ هزار و ۴۰۰ تومان بالا کشید، به توقف عرضه ارز توسط پتروشیمی ها نسبت داده شد.

خبراقتصادی: آنطور که مسوولان بانک مرکزی عنوان کردند، برای مدتی، ورود ارز حاصل از صادرات پتروشمی ها به بازار با مشکل مواجه شد و همین موضوع عرضه را کاهش داد و سبب افزایش قیمت شد. حتی معاون اول رئیس جمهور به گلایه از پتروشیمی ها پرداخت.

پتروشیمی ها اما این اتفاق را ناشی از توقف صادراتشان در مقاطعی از پایان سال قبل مرتبط دانستند و از وارد کردن ارز حاصل از صادرات به بازار خبر دادند و اطمینان دادند که این فرایند ادامه خواهد یافت.

اینکه پتروشیمی ها چه میزان از ارز بازار را تامین می کنند به میزان صادراتشان بازمی گردد.

عباس شعری مقدم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در سال قبل بیش از ۴۰ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی در داخل کشور تولید شده که معادل ۹ میلیارد دلار آن به خارج از کشور صادر شده است.

پتروشیمی ها برای سال جاری پیش بینی صادرات ۱۲ میلیارد دلاری را کرده اند که این موضوع حکایت از ورود ۳ میلیارد دلار به بازار فراتر از حد سال قبل، دارد. البته این واحدها بخش از این ارز را برای خرید های خارجی خود صرف می کنند و مابقی را وارد بازار می کنند.

دبیر کل انجمن کارفرمایان مجتمع های پتروشیمی ایران سبب اتفاقات بازار ارز را چنین شرح می دهد: سال قبل به سبب سرمای شدید در زمستان، گاز خوراک بعضی مجتمع های پتروشیمی، میزان صادرات محصولات پتروشیمی و به دنبال آن ارز حاصل از صادرات کم شد و در عمل ماهانه ۸۰۰ میلیون دلار صادرات فرآورده های پتروشیمی در ماه های بهمن و اسفند کم شد که آثار این کاهش درآمد در ماه های فروردین و اردیبهشت امسال نمایان شده است.

احمد مهدوی ابهری در مورد چگونگی صرف ارز صادراتی می گوید: اگر مجتمع های پتروشیمی خودشان بدهی ارزی ناشی از فاینانس یا خرید قطعه و… داشته باشند، طبیعی است که بخشی از ارز صادراتی شان را خودشان باید مصرف کنند و مابقی آن را به داخل کشور منتقل می کنیم چرا که اصلا منطقی نیست ارز صادراتی پتروشیمی را در بانک های خارجی نگه داریم چون هم ریسک آن بالاست و هم سودی به آن تعلق نمی گیرد.

وی می افزاید: امیدواریم با طبیعی شدن روند خوراک رسانی به مجتمع های پتروشیمی، صادرات افزایش یابد و درآمد ارزی کشور هم بیشتر شود. درصورت بهره برداری از ۵پارس جنوبی این امیدواری وجود دارد که صادرات میعانات گازی و محصولات پتروشیمی هم افزایش یابد. ما هنوز در انتقال ارز صادراتی به کشور مشکل داریم و مجتمع های پتروشیمی از طریق مزایده، کار انتقال ارز را به صرافی های ممتاز واگذار می کنند. امیدهایی برای انتقال ارز از طریق بعضی بانک های خارجی ازجمله ۳بانک در کشور عمان ایجاد شده و ما مشکلات خود را به تیم مذاکره کننده هسته ای منتقل کرده ایم؛ به گونه ای که بعضی بانک های کره جنوبی از امکان انتقال ارز صادراتی مجتمع های پتروشیمی ایران توسط سیستم بانکی اظهار بی اطلاعی می کنند.

ابهری شرایط انتقال ارز مازاد به بازار را مناسب ارزیابی کرد: ما به همه مجتمع های پتروشیمی اعلام کرده ایم که روند انتقال ارز مازاد خود را سرعت دهند و در فروردین ۴۵۰میلیون دلار به داخل منتقل شده ولی یک مسئله مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد. در حال حاضر بعضی فازهای پتروشیمی در حال احداث و راه اندازی است نظیر فاز دوم پردیس، شیراز، بوشهر، سلمان فارسی و… که نیاز ارزی آنها توسط خود مجتمع های پتروشیمی تأمین می گردد و اصلا این تقاضا به شبکه بانکی و دولت منتقل نخواهد شد.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ