مادران باردار بخوانند

۰۲م آذر ،

  عکس های جذاب امروز ارسال برای دوستان

دکتر ربابه شیخ‌الاسلام رئیس انجمن غذا و تغذیه حامی سلامت ایران با توصیه به مصرف منظم مکمل آهن از شروع هفته شانزدهم بارداری به منظور جلوگیری از کم‌خونی فقر آهن در زنان باردار، گفت: مصرف آب لیمو و آب نارنج تازه همراه غذا، میزان جذب آهن را افزایش می‌دهد.

ایسنا : برای پیشگیری از کم‌خونی فقر آهن در دوران بارداری، مصرف منظم و روزانه مکمل آهن از شروع هفته شانزدهم بارداری تا ۳ ماه پس از زایمان توصیه می‌شود.

وی افزود: همچنین در دوران بارداری به منظور جلوگیری از کم‌خونی، منابع غذایی حاوی آهن مثل گوشت، مرغ، ماهی، جگر، حبوبات و سبزی‌های سبز تیره مثل جعفری در برنامه غذایی روزانه استفاده شود. در دوران بارداری مصرف انواع مغزها و خشکبار به عنوان میان وعده توصیه می‌شود.

به گفته دکتر شیخ‌الاسلام، در دوران بارداری بهتر است انواع مغزها مانند گردو، بادام، پسته و انواع خشکبار از جمله برگه‌ها، توت خشک، کشمش و خرما که منابع خوبی از آهن هستند، به عنوان میان‌وعده مورد استفاده قرار گیرند.

مصرف سبزیجات تازه و سالاد

رئیس انجمن غذا و تغذیه حامی سلامت ایران، مصرف منابع غذایی ویتامین C مانند سبزی‌های تازه و سالاد شامل گوجه‌فرنگی، کلم، گل کلم و فلفل دلمه‌ای را در دوران بارداری توصیه کرد و ادامه داد: همچنین چاشنی‌هایی مانند آبلیمو و آب نارنج تازه که جذب آهن را افزایش می‌دهند، به همراه غذا توصیه می‌شود.

بهترین زمان مصرف قرص آهن پس از غذا یا شب قبل از خواب‌

دکتر شیخ الاسلام گفت: برای جذب بهتر آهن غذا، باید از مصرف چای، قهوه و دمکرده‌های گیاهی یک ساعت قبل از غذا و حداقل ۲ ساعت پس از غذا و نیز از مصرف چای پررنگ خودداری شود.

همچنین به منظور کاهش اختلالات گوارشی و جذب بهتر آهن، بهترین زمان مصرف قرص آهن پس از غذا یا شب قبل از خواب است.

وی افزود: رقیق شدن خون که بتدریج طی دوران بارداری ایجاد می‌شود، سطح هموگلوبین را به محدوده کم‌خونی می‌رساند که این امر طبیعی است.

وی علل کم‌خونی در دوران بارداری را مصرف نکردن منابع غذایی آهن‌دار، از دست دادن خون طی دوران قاعدگی (قبل از بارداری) و بارداری‌های مکرر بویژه بارداری‌های با فاصله کم عنوان کرد و افزود: کمبود اسید فولیک یا کمبود ویتامین ۱۲ B (آنمی مگالوبلاستیک) بندرت می‌تواند علت کم‌خونی در دوران بارداری باشد. در صورتی که علت کم‌خونی، کمبود اسید فولیک تشخیص داده شود مصرف منابع غذایی غنی از این ویتامین و عمل به توصیه‌های تغذیه‌ای ارائه شده در مبحث مکمل اسید فولیک برای مادران پیشنهاد می‌شود.

رئیس انجمن غذا و تغذیه حامی سلامت ایران گفت: در صورتی که کم‌خونی با تجویز مکمل آهن اصلاح نشد، باید کمبود اسید فولیک و کمبود ویتامین ۱۲ B را به عنوان علت کم‌خونی در نظر گرفت. در درمان کم‌خونی و فقر آهن علاوه بر توصیه‌های تغذیه‌ای باید در مورد مصرف روزانه و منظم مکمل آهن از مادر باردار سوال و بر مصرف آن تاکید کرد.

گردآوری : پایگاه اینترنتی ممتازنیوز

تاریخ نشر پنجشنبه ۲ آذر   مشاهده : ۵   | بازدید از صفحه اول


ممتازنیوز – زناشویی و بارداری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ