مافی: ویروس کرونا تیر خلاصی بر شقیقه عصر روشنگری است

یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: انسان جدیدی که در دنیای پساکرونا شکل می گیرد به ناخدایی تبدیل می شود که می تواند قوانین جهان را از نو نوشته و جامعه بشری را را ارتقا دهد.

پروانه مافی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آثار ویروس کرونا بر ابعاد مختلف زندگی بشر، بیان کرد: نگاه جامعه شناسان همانند نگاه پزشکان در حوزه پزشکی است. همان طوری که یک پزشک با شناختی که از بدن انسان دارد بیماری های او را درمان می کند، دانشمندان علوم سیاسی و اجتماعی نیز با شناختی که از پیکر جامعه و نهادهای عمومی دارند باید بیماری ها و مسائل حوزه سیاسی و اجتماعی را درمان کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: کرونا امروز به یک بحران مشروعیت سیاسی برای تمام حکومت ها در کل جهان تبدیل شده و کارآمدی سیاسی دولت ها را به چالش کشیده است. بحث دموکراسی که یک نماد عالی برای حکومت ها بود این روزها به صورت انفعال سیاسی شهروندان خود را نشان می دهد. به دنبال فشارهای این ویروس ما شاهد بودیم که برخی از کشورها دچار بحران خودباختگی ملی شدند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این روزها شاهد هستیم که زمینه های جنگ داخلی و نبرد قومی در کشورهایی که درگیر بحران کرونا شده اند در حال شکل گیری است. در حوزه اداری شاهد هستیم که دورکاری بخش های مختلف در حال ایجاد تمرکز زدایی اداری یا به عبارت دیگر آموزش توزین قدرت است. این آموزش ها در دوران پساکرونا حتما خودش را نشان خواهد داد.

این عضو فراکسیون امید مجلس در ادامه با بیان اینکه سیاستمداران و اندیشمندان باید بر روی این مسائل متمرکز شده و برای آینده کشور تصمیم گیری کنند، خاطرنشان کرد: کرونا بر روی سیاست داخلی دولت ها بسیار تاثیرگذار بوده و حتی ممکن است منجر به تضعیف دولت ها در برخی از کشورها شود که هرج و مرج سیاسی را به دنبال خواهد داشت. این مباحث در حوزه سیاست داخلی در آینده ای نه چندان دور گریبانگیر کشورها خواهد شد و باید برای آن برنامه داشته باشند.

رئیس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تضعیف نهاد خانواده و دور کردن افراد از یکدیگر مسائلی است که از قبل وجود داشت و ما شاهد فردگرایی منفی بودیم اما بنظر می رسد این روند در دوران پساکرونا تغییر خواهد کرد و فردگرایی منفی تا اندازه زیادی جای خود را به تثبیت نهاد خانواده خواهد داد.

وی در ادامه افزود: زمانی که انسان ها محدود شده و همه چیزهایی که به آن ها دل بسته بودند را به یکباره از دست دادند، این خانه و خانواده بود که برای آنان باقی ماند و مامن و پناهگایی برای افراد در سراسر دنیا شد. زمانی که تمام سنت های ملی و دینی به یکباره محدود شد، این بنیان خانواده بود که محکم تر از قبل ایستاد و آغوش خود را گشود.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه با اشاره به تاثیر کرونا بر روی کسب و کار های کوچک، تصریح کرد: قطعا با تداوم کرونا و ادامه یافتن قرنطینه در کشورهای مختلف، کسب و کارهای خصوصی و کوچک از بین خواهند رفت و چشم مردم به دست دولت ها خواهد بود. کار آفرینان و کارگران هر دو به یک اندازه ضعیف خواهند شد اما کارمندان که حقوقی ثابت دریافت می کنند عزت اجتماعی بیشتری نسبت به گذشته پیدا خواهند کرد چراکه آن ها به بودجه عمومی وصل بوده و می توانند زندگی خود را بهتر اداره کنند در نتیجه از رفاه اجتماعی بیشتری برخوردار خواهند شد. حتی اگر دولت ها بودجه ای را برای حمایت از بخش خصوصی و رونق کسب و کارها در نظر بگیرند با مشکلاتی نظیر نظام رانتی و فربه تر شدن دولت روبرو خواهند شد.

مافی در ادامه با اشاره به اینکه در دنیای بعد از کرونا تغییرات زیادی رخ خواهد داد، بیان کرد: این ویروس از یک حوزه شروع شد اما این روزها تمام حوزه ها و ابعاد زندگی بشری را تحت تاثیر قرار داده است. این ویروس توانسته فناوری های هوایی را نیز تحت تاثیر قرار داده و تمامی پروازها را متوقف کند. ما شاهد بودیم این ویروس در سریع ترین زمان از چین تا آمریکا منتشر شد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه آینده متفاوتی در انتظار بشر در دنیای بعد از کرونا است، گفت: این روزها صداهایی از سیاستمداران مختلف در اقصا نقاط دنیا به گوش می رسد. به عنوان مثال نخست وزیر سابق انگلیس خواستار تاسیس حکومت جهانی شده است. این نکات بسیار ظریف بوده و جای تامل دارد که نشان می دهد آینده متفاوتی در انتظار بشر است. ما شاهد هستیم مباحثی که در حوزه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول مطرح بود و بعضا با اعطای وام ملت ها را مدیون خود می دانستند و سلطه گری می کردند، عملا کنار رفته و ابهت آنان در سایه عجز در شرایط بحران از هم پاشیده است.

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در ادامه خاطرنشان کرد: ویروس کرونا تیر خلاصی بود که به شقیقه فرهنگ روشنگری اصابت کرد. عصر روشنگری از زمان اختراع ماشین چاپ آغاز شد و بنظر می رسد که امروز پایان این عصر فرا رسیده و پدیده کرونا آغازگر عصری جدید برای بشریت است.

نماینده مردم تهران در ادامه با تاکید بر اینکه پدیده کرونا فراتر از یک بیماری است، افزود: قطعا در این حوزه اندیشمندان زیادی ظهور خواهند کرد و کتاب ها، شعرها، فیلم ها و آثار جدیدی در این عصر خلق خواهد شد. پدیده کرونا مسئله ای جدی و فراتر از یک بیماری است. در ظاهر این ویروس یک مشکل برخاسته از حوزه بهداشتی و درمانی است اما در حقیقت تاثیرات عمیقی در تمام ابعاد زندگی بشری ایجاد خواهد کرد.

وی در ادامه با اشاره به تاثیر ویروس کرونا بر حوزه آموزش، افزود: قطعا نهاد آموزش در دنیای بعد از کرونا دچار تغییر خواهد شد زمانی که چندین ماه کل دنیا از طریق شبکه های مجازی آموزش می بینند، بشریت این آمادگی را پیدا می کند که دیگر بر سرکلاس های حضوری حاضر نشده و نیازهای آموزشی خود را از طریق فضای مجازی برطرف کند.

این عضو فراکسیون امید مجلس در ادامه بیان کرد: حتی کرونا در حوزه الهیات، دنیای بعد از مرگ و ترس از مرگ نیز اثر گذاشته و تغییراتی در مردم دنیا ایجاد کرده است. شاهد هستیم که مردم دنیا این روزها از مسائل مادی و تظلم کنار کشیده اند. اینکه جهان چند میلیاردی ظرف دوماه به این سرعت در حوزه های مختلف دچار تحول و دگرگونی شود، جای تامل دارد.

وی در ادامه با اشاره به درس هایی که بشریت باید از پدیده کرونا بگیرد، بیان کرد: انسان متجدد فکر می کرد که هیچ بیماری وجود ندارد که علم انسان نتواند آن را درمان کند. کرونائیسم یا همان مکتب کرونا این درس را برای بشریت داشت که اگر بیش از اندازه در خلقت ورود کرده و هر چیزی را به آزمایشگاه ببرد، اصل بشریت به سمت نابودی خواهد رفت. کشف علوم جدید به بشر احساس خودبرتر بینی داده بود و فکر می کرد می تواند پادزهر هر زهری را در آزمایشگاه بسازد. کرونا انسان را به ضعف ها و ناتوانی هایش مجددا آگاه کرد. انسان به جای تصدیق به دنبال تغییر جهان بود و می توان گفت که کرونا پاسخی به بی رحمی ها و ظلمی است که انسان ها و حکومت ها در حق هم کرده اند.

مافی در پایان خاطرنشان کرد: انسان جدیدی که در دنیا پساکرونا شکل می گیرد به ناخدایی تبدیل می شود که می تواند قوانین جهان را از نو بنویسد. کرونا با تمام مشکلاتی که به همراه دارد می تواند منجر به رشد جامعه بشری شود. کرونا امروز از قالب یک بیماری خارج شده و می توان به عنوان یک ایدئولوژی در دنیای پساکرونا به آن نگریست.

انتهای پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ