متخصصان برای نجات دریاچه ارومیه گردهم می آیند/آتش سوزی جنگل گلستان زیستگاه آهوان را محاصره کرد

اسفند ۱۳۹۸
ممتاز نیوز: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: متخصصان زیست محیطی برای نجات دریاچه ارومیه در قالب همایشی یک روزه گرد هم می آیند.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از مهر، معصومه ابتکار بعد از ظهر چهارشنبه در کارگاه آموزشی سازمان منطقه ای دریایی خلیج فارس و دریای عمان (راپمی) در جمع خبرنگاران افزود: راهکارهای مربوط به نجات دریاچه ارومیه شامل برنامه زمان بندی، اعتبارات مورد نیاز و دستگاه های مسوول تقریبا مشخص شده است.

وی با بیان اینکه مطالعات و کارهای پژوهشی در سالهای قبل انجام شده است، اظهار داشت: بسیاری از محققان و متخصصان زیست محیطی درخواست کردند تا نظرات و پیشنهادهای خود در راستای نجات دریاچه ارومیه را مطرح کنند از این رو قرار است این نظرات و پیشنهادها در یک همایش یک روزه مورد بررسی قرار گیرد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: علاوه بر آن راهکارهای با اولویت و فوری نیز باید بررسی و مشخص شوند تا با اجرای آنها عوارض تخریبی دریاچه تا حد امکان کاهش یابد.

وی اظهارداشت: در حال جمع بندی نهایی این راهکارها هستیم که دراین زمینه در وزارت نیرو جلسات متعددی برگزار می گردد و تقریبا بین تمام دستگاه های ذیربط همگرایی و همفکری برقرار شده است.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: یکی از مسائلی که بسیار مهم است و باید بیشتر به آن توجه شود تجهیز منابع مالی است که امیدواریم بتوانیم با برنامه ریزی های صحیح علاوه بر منابع ملی از منابع بین المللی هم برای نجات دریاچه ارومیه بهره بگیریم.

وی اظهارداشت: الگوی کشت، الگوی آبیاری، سدها و برداشتهای بی رویه در بخش کشاورزی همه اتفاقاتی است که منجر به یک معضل بزرگ زیست محیطی شده است که اصلاح و مدیریت این بخش ها می تواند راهکاری مناسبی برای گذر از این معضل باشد.

ابتکار افزود: سالها قبل سازمان حفاظت محیط زیست این معضل را اخطار داده بود، اما متاسفانه دراین سال ها فرصت از دست رفت و اکنون با تاخیر به این موضوع نگاه می گردد که امیدواریم با ارائه راهکارهای علمی و با استفاده از تجربیات کشور ما و کشورهای دیگر در احیای تالاب ها، بتوانیم دریاچه ارومیه را نجات دهیم.

وی در ادامه دربارهٔ اقدامات صورت گرفته در اطفاء حریق پارک ملی گلستان گفت: اقدامات مورد نیاز برای اطفاء حریق انجام شده و خوشبختانه چون در ساعات اولیه آغاز آتش سوزی عملیات مهارآغاز شد، قابل کنترل خواهد بود. آتش سوزی پارک ملی گلستان از صبح امروز از محدوده بعد از تونل در پارک ملی گلستان آغاز شد و به منطقه آلمه رسید و اکنون دشت میرزابایلو و زیستگاه آهوها را هم در محاصره در قرار داده است.

معاون رئیس جمهور افزود: باد و شرایط جوی به گونه ای است که سبب گسترش حریق می گردد، اما عملیات اطفا همچنان ادامه دارد.

وی اظهارداشت: هنوز سبب آتش سوزی مشخص نشده اما از آنجا که شهریور، ماه سفر است بهتر است مردم تا حد امکان در طبیعت آتش بر پا نکنند و در صورت نیاز پس از مطمئن شدن از خاموش شدن کامل آتش محل را ترک کنند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ