محدودیت دامنه‌ نوسانات ارز تا پایان سال

به گزارش تفسیری ممتاز نیوز به نقل از بینا در تاریخ شنبه ۱۳م آبان ۹۱،

بینا- سخنگوی مرکز مبادلات ارزی گفت: با توجه به این‌که بانک مرکزی یک سازمان حرفه‌ای و تخصصی است و پیش‌بینی‌های لازم را در مورد نرخ ارز تا پایان سال دارد می‌توانیم بگوییم آن چیزی که پیش‌بینی‌های ما نشان می‌دهد این است که دامنه‌ی نوسانات ارز تا پایان سال ۹۱ براساس برآورد‌های ما بسیار محدود خواهد بود.
به گزارش تفسیری بینا ، صمد کریمی سخنگوی مرکز مبادلات ارزی درباره‌ی پیش‌بینی نرخ ارز و با بیان اینکه اقتصاد یک موضوع بسیار پیچیده‌ای است به ایسناگفت: نرخ ارز، نرخی نمی باش که ما از الان بگوییم که دامنه‌اش چگونه خواهد بود.
وی ادامه داد: این خود آن علامت و سیگنال مثبت را به صادر‌کنندگان، وارد‌کنندگان، فعالان اقتصادی و مصرف‌کنندگان، دولت، مجلس و به همه نهادها می‌دهد که بتوانند انشا‌الله برای سال آتی تصمیمات صحیح اقتصادی و برنامه‌های توسعه‌ای را انجام دهند.
وی گفت: پیام ما به تولید‌کنندگان، مصرف‌کنندگان، سرمایه‌گذاران، وارد‌کنندگان و فعالان اقتصادی این است که مطمئن باشند که بانک مرکزی به هیچ عنوان به دنبال نوسانات شدید نرخ ارز در اقتصاد بازار ارز ایران نمی باش، بلکه هدفش این است که در چارچوب نظام نرخ ارز شناور نوسانات را کنترل و مدیریت کند .
کریمی ادامه داد: سمت‌و‌سوی نرخ ارز براساس مولفه‌های اقتصادی و غیراقتصادی تعیین می‌شود که بانک مرکزی در چارچوب‌های قانونی خود و به عنوان یک سازمان تخصصی این کار را انجام می‌دهد.
سخنگوی مرکز مبادلات ارزی با بیان اینکه طی یک ماه پیش شاهد بودیم که نوسانات نرخ ارز در مرکز مبادلات ارزی کشور بسیار محدود بود، افزود: ضمن این‌که ما به سمتی می‌رویم که عمده تقاضاها از طریق بازار بین بانکی و مرکز مبادلات ارزی کشور پوشش داده می‌شود، همچنین انتظار داریم دوباره برگردیم به آن دورانی که اختلاف بین نرخ مبادله‌ای و نرخ ارز در شبکه‌ی صرافی‌های مجاز با هم تفاوت چندانی نداشته باشد.
وی در ادامه با بیان اینکه همکاران ما در شبکه صرافی‌های مجاز سعی خواهند نمود که نرخ خودشان را با نرخ مرکز مبادلات ارزی کشور همگرا نمایند گفت: همه دست‌اندرکاران و فعالان اقتصادی، مالی و بانکی، صرافان، صادر‌کنندگان، وارد‌کنندگان و تولید‌کنندگان باید با نهادهای قانونی که تخصص لازم را در مدیریت نرخ ارز دارند، هماهنگ باشند و انشالله در جهتی سیاست‌های بانک مرکزی و همگرایی با نرخ اعلامی از سوی بانک مرکزی اقدام نمایند.
سخنگوی مرکز مبادلات ارزی گفت: به عنوان بانک مرکزی با توجه به سیاست‌های ارزی و مالی تصور می‌کنیم که انگیزه لازم را جهت تشویق و جهش صادرات انجام دادیم و منتظریم این جهش صادراتی که اتفاق افتاده ارز‌هایش در جهتی خدمت به بخش تولید و اقتصاد ایران باشد.

RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ