مخالفت اسرائیل سبب انجام نشدن سفر صالحی به غزه

۳۰م آذر ،

به گزارش روزنامه اسرائیلی جروزالم پست چاپ قدس، “افرایم هلفی” رئیس سابق سازمان جاسوسی خارجی اسرائیل (موساد) درباره سفر چند روزه خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس به منطقه غزه گفت: اگر موافقت اسرائیل نبود هرگز این سفر، عملی نمی شد.

قبل از این هم بعضی رسانه ها از هماهنگی مصر با اسرائیل برائ انجام این سفر خبر داده بودند. آنها همچنین گفته بودند مخالفت اسرائیل با سفر رمضان عبدالله رهبر جنبش جهاد اسلامی، سبب لغو سفر او به غره بود.

رئیس سابق موساد افزود: اسرائیل همچنین دو مرتبه با سفر علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران به منطقه غزه مخالفت کرده است.

در هنگام جنگ هشت روزه اسرائیل علیه غزه، مقامات ایران از رایزنی با دولت مصر برائ صدور مجوز سفر علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران به غزه خبر داده بودند اما خبری از نتیجه این رایزنی ها اعلام نشد.

اعلام مخالفت اسرائیل با سفر صالحی به غزه خطاب به مقامات مصری اعلام شده بود. در همان مقطع وزیران خارجه بعضی کشورهای اسلامی عربی ، برائ اعلام همبستگی با مردم غزه در مقابل جنگ افروزی اسرائیل، به این منطقه سفر کردند.

معمولا مقامات کشورهای اسلامی عربی برائ سفر به غزه، با دولت مصر هماهنگی می کنند.  قاهره نیز در همین چارچوب، رایزنی ها و هماهنگی هایی را با مقامات اسرائیل انجام می دهد و موافقت آنها را کسب می کند. موافقت اسرائیل در زمینه تضمین امنیت دیدارکنندگان از نوار غزه اهمیت دارد.

همزمان با جنگ هشت روزه غزه، شماری از نمایندگان پارلمان ایران هم از رایزنی با مصر برائ سفر به غزه خبردادند ولی این تلاش ها بی نتیجه بود.

/۲۹۲۹

دانلود   دانلود


خبرآنلاین
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ