مذاکرات ایران و ۱+۵ آغاز شد، دیدار دوجانبه با آمریکا آخرین دیدار خواهد بود

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

دور اول مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو و در مقر اروپایی سازمان ملل با حضور محمدجواد ظریف و کاترین اشتون آغاز شد.

 دور اول مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو  ساعت ۱۸ به وقت ژنو و ۲۰:۳۰ به وقت تهران آغاز شد.

نشست افتتاحیه با حضور کاترین اشتون ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاو محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان آغاز شد.

بر اساس این گزارش، اشتون و ظریف پیش از آغاز این دور از مذاکرات عکس یادگاری گرفتند.

وزیر امور خارجه کشورمان  پیش از این نشست ساعت ۱۴:۳۰ به وقت ژنو در نهار کاری مشترک با کاترین اشتون در اقامتگاه سفیر کشورمان در ژنو شرکت کردند.

قرار است پس از این نشست مذاکرات در قالب نشست های دو جانبه و چند جانبه ادامه پیدا کند. نشست های دو جانبه در سطح معاونین وزرای خارجه ادامه خواهد داشت. بر این اساس ایران و آمریکا دیدار دو جانبه خواهند داشت.

ریاست تیم ایرانی در این مذاکرات نیز با محمد جواد ظریف است و سید عباس عراقچی، معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر امور خارجه، مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آسیا، حمید بعیدی نژاد، مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه و امیری از سازمان انرژی اتمی سایر اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران می باشند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پایان ناهار کاری مشترک با کاترین اشتون در جمع خبرنگاران گفت: صحبت خوبی داشتیم و بحث کردیم راجع به این که چطور می توانیم این روند را در چند روز مذاکره ادامه دهیم.

وزیر خارجه افزود: قرار شد ساعت ۶ بعد از ظهر یک جلسه کوتاه داشته باشیم و بعد از آن مذاکرات دوجانبه آغاز شود و سپس نیز خانم اشتون و بنده همراه هیات های ایران و اتحادیه اروپا صحبت کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ۱+۵ با متن قبلی برگشته اند یا متن تازهی وجود دارد گفت: متن تازهی نداریم. فعلا در خصوص روند صحبت می کنیم.

ظریف در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال وجود دارد که وزرا امور خارجه شش کشور به ژنو سفر کنند گفت: تصمیمی نیست که من باید بگیرم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا همچنان روی متن قبلی مذاکره خواهید کرد گفت: فعلا روی موضوع بحث می کنیم.

همچنین سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در پایان ناهار کاری اشتون و ظریف در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در این باره که مفهوم مذاکره بر روی موضوع چیست و چرا هنوز قرار نیست طرفین روی متن مذاکره کنند، گفت: قرار است در مذاکرات و گفتگوهای دوجانبه راجع به روند مذاکرات صحبت کنیم و اگر به نتیجه خوبی برسیم احتمالا از فردا مذاکره در خصوص متن آغاز می گردد.

وی در پاسخ به این سئوال که با توجه به کارشکنی های فرانسه آیا تغییری در متن ایجاد شده است، گفت: ما هنوز وارد صحبت در رابطه با متن نشده ایم، هنوز یکسری روند مذاکراتی و اصول مذاکراتی باید روشن شود و اعتمادی که در جلسه قبل تا میزان بسیاری از دست رفت دوباره باید احیا شود تا بتوانیم دربارهٔ متن مشترک مذاکره کنیم.

عراقچی در پاسخ به این سئوال که آیا اعتماد از دست رفته احیا خواهد شد، بیان کرد: به هر حال ما همیشه امیدوار هستیم.


دیدار دوجانبه با آمریکا آخرین دیدار خواهد بود

دیدارهای دو جانبه معاونین وزرا امورخارجه با دیدار روسیه و ایران آغاز می گردد و دیدار ایران و آمریکا آخرین دیدار دو جانبه خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به ژنو، مذاکرات ایران و ۱+۵ تا دقایقی دیگر در مقر اروپایی سازمان ملل برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش تیم مذاکره کننده ایران هم اکنون هتل اینترکونترینانتال را ترک کردند و به مقر اروپایی سازمان ملل رفتند. قرار است پس از پایان نشست افتتاحیه که با حضور کاترین اشتون و محمدجواد ظریف برگزار می گردد، ظریف به محل اقامت خود در هتل بازگردد. ادامه مذاکرات در مقر اروپایی سازمان ملل در سطح معاونین و دیدارهای دوجانبه یا چند جانبه خواهد بود.

اولین دیدار دوجانبه بین معاونین وزرا خارجه ایران و روسیه خواهد بود. ممکن است دیدار با کشورهای اروپایی به صورت مشترک برگزار شود و دیدار دو جانبه با آمریکا نیز آخرین دیدار خواهد بود.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ