مراسم اربعین ۹۹ بررسی شد

بیشتر از سه ماه تا مراسم اربعین، باقی مانده و با وجود ویروس کرونا که هنوز راه قطعی برای درمان آن پیدا نشده است، جلسه‌ای در سازمان حج و زیارت برگزار شد تا راهبردها و رویکردهای این مراسم بررسی شود.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، نشست کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین حسینی با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ، حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی ـ رییس و اعضای کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین ـ، احمد محمدی‌فر ـ دبیر ستاد مرکزی اربعین ـ و نمایندگان بیش از ۲۰ دستگاه و نهاد مرتبط با موضوع اربعین برگزار شد. با توجه به شیوع ویروس کرونا در جهان و تحت تاثیر قرار گرفتن برگزاری اجتماعات مختلف، در بیش از ۱۰ کارگروه وابسته به این کمیته، سناریوهای مختلف و برنامه‌های آینده درباره مراسم اربعین  مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ با اشاره به وضعیت ویروس کرونا در عراق از جمله شهرهای کربلا و نجف، اظهار کرد: همانطور که در مورد حج با حضور کارشناسان، سناریوهای مختلف طراحی شد و آمادگی برای اعزام زائران به حج با هر ظرفیتی وجود داشت، برای اربعین نیز باید این برنامه‌ریزی انجام شود تا در زمان خود تصمیم نهایی اتخاذ شود.

نواب توصیه کرد: کمیته آموزشی و فرهنگی اربعین و دیگر کمیته‌های ستاد مرکزی اربعین باید با یکدیگر تعامل داشته و موکب‌ها نیز برای چگونگی فعالیت با توجه به شرایط پیش رو آمادگی لازم را داشته باشند.

وی از اربعین که عشق به امام حسین و اهل بیت (ع) را در اختیار پیروان مکتب حسینی قرار داده است، به عنوان یک فرصت طلایی نام برد و تاکید کرد: از این فرصت باید جامع و کامل بهره برد ودر برنامه‌ریزی‌ها شعور، درک و شور حسینی محور قرار گیرد.

او با بیان این‌که هر سال باید برای مراسم اربعین یک الگو و برنامه‌ای به منظور فهم عمومی و استفاده افراد طراحی و ارائه شود، اظهار کرد: اربعین آینده نخستین اربعینی است که بدون حضور سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی برگزار خواهد شد؛ لذا باید  برنامه و تدبیر مناسب برای آن اندیشیده و طراحی شود.  

نواب در ادامه با اشاره به توصیه‌های هفت‌گانه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، مراسم اربعین را فرصت بسیار مناسبی برای طرح و توجه دادن به این توصیه‌ها دانست و تاکید کرد: علم و پژوهش بعنوان یکی از رویکردهای اصلی برنامه های اربعین باید در اولویت قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به شعاری که برای حج امسال انتخاب شده بود با عنوان حج، معنویت، همبستگی و اقتدار اسلامی، گفت: محورهای این شعار با توجه به سخنان و رهنمودهای مقام معظم رهبری استخراج شد و شما نیز با توجه به مخاطبینی که دارید هرسال می‌توانید با نگاه به بیانیه گام دوم انقلاب شعاری را انتخاب و برجسته کنید.

وی سپس یادآور شد: وزیر حج عربستان حضور در مراسم حج را برای زائرانی که در عربستان نیستند، منتفی اعلام کرده است، بنابر این مسلمانان از کشورهای مختلف امسال به عنوان زائر بیت الله الحرام به سرزمین وحی اعزام نخواهند شد.

نواب افزود: برجسته کردن محورهایی همچون سبک زندگی، اقتصاد، عزت ملی، معنویت و اخلاق می‌تواند در بین مخاطبان مراسم اربعین تاثیرگذار بوده و در سطوح مختلف توجه‌ها را جلب کند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین به شعارها و اشعاری که در دوران دفاع مقدس روی لباس رزمندگان نقش بسته بود، اشاره کرد و گفت: این روزها روی لباس خدمتگذاران سلامت که در مراکز درمانی از بیماران کرونایی مراقبت می‌کردند نمونه این شعارها و رباعیات دیده می‌شود که در جای خود تاثیرگذار است و فضای ارتباط این عزیزان با حق تعالی را در اذهان تداعی می‌کند.

نواب در ادامه از کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین خواست به معرفی برخی یاران امام حسین (ع) که تاثیرگذار و از خصلت‌های اخلاقی والایی برخوردار بودند ولی در تاریخ به آنها کمتر اشاره شده است، بیشتر بپردازد و این شخصیت ها را برجسته کند.

انتهای پیام 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *