مرخصی زایمان ۹ ماهه مادران و ۲ هفته ای پدران لغو شد,نخستین چالش اجتماعی دولت و مجلس

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

دولت با مرخصی ۹ ماهه زایمان مخالف است و این مخالفت را با لغو مصوبه مربوطه اعلام کرده است

خبراقتصادی: معاون سرمایه‌های اجتماعی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دولت دهم گفت: در پی لغو مصوبات سه ماه اخیر دولت دهم با دستور معاون اول رئیس جمهور اجرای مصوبه افزایش مرخصی زایمان مادران متوقف شد.

پروین هدایتی به فارس گفت: به دنبال دستور معاون اول رئیس جمهور مبنی بر لغو مصوبات دولت دهم از اول خردادماه سال جاری، اجرای مصوبه افزایش مرخصی زایمان مادران از ۶ ماه به ۹ ماه و مرخصی تشویقی پدران لغو شد.

وی ادامه داد: به دنبال این دستور معاونت امور زنان نامه‌ای را تنظیم کرده است تا این مصوبه را که با فراز و فرودهای بسیاری توانستیم آن را به مرحله اجرایی برسانیم از بقیه مصوبات مستثنی کند و ترتیبی اتخاذ کند تا روند اجرای آن تسریع شود.

افزایش مرخصی زایمان مادران پس از ماه‌ها تلاش توسط معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در دولت دهم به مجلس داده شد و پس از تأمین منابع مالی مورد نیاز برای اجرایی شدن این مصوبه ابلاغ شد. که با دستور معاون اول رئیس جمهور مبنی بر لغو مصوبات دولت دهم از اول خردادماه سال جاری این مصوبه نیز که در ۲۰ خردادماه در مجلس نهایی شده بود متوقف شد و امیدواریم دولت تدبیر و امید، تدبیری بیاندیشد تا مادران و پدرانی که از شنیدن این خبر خوشحال شده بودند خوشحالی‌شان ادامه پیدا کند.

در همین زمینه سخنگوی فراکسیون زنان مجلس گفت: افزایش مرخصی زایمان مادران از ۶ ماه به ۹ ماه و مرخصی دو هفته‌ای تشویقی پدران در مجلس به تصویب رسید و نمی‌تواند توسط دولت لغو شود.

لاله افتخاری گفت: ممکن است در متن لایحه تأمین بار مالی آن بر عهده دولت گذاشته شده باشد که در این صورت به سبب تأمین منابع مالی مورد نیاز برای اجرایی شدن این مصوبه ممکن است از سوی دولت اجرای آن برای مدتی متوقف شود اما لغو آن توسط دولت امکان ندارد.

حال باید دید که این موضوع به اولین چالش های مجلس با سیاستهای اجتماعی دولت دکتر روحانی بدل خواهد شد و یا اینکه سیاستهای جمعیتی تازه تر و کارامد تری از سوی دولت به مجلس ارایه خواهد شد.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۲نظر ثبت شده
  1. زري گفت:

    از یک طرف تبلیغ می کنند بچه بیاورید از طرف دیگه قانونهای ضد آن وضع می کنندبابا شما تکلیفتون با خودتون مشخص نیست از مشاور رئیس جمهور در امور زنان خواهشمند است این قضیه رو به جد بررسی کند تا حقی که متعلق به زنان کشور بود برگرداننده شود

  2. محبوبه گفت:

    با سلام از شنیدن این خبر کاملا شوکه شدم چرا در کشور ما قانون دوامی نداره و هر دولتی که سرکا میاد ساز خودش می زند ما باید با چه شرایط خودمون سازگار کنیم مادرانی که با احتاب مرخصی نه ماه زایمان برنامه ریزی کردن تکلیفشون چیست تو را به خدا یکی این قضیه رو پیگیری کنه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *