مرزهای ایران و پاکستان باید فعال‌ترین مرزها در مراودات تجاری و بازرگانی باشد

‘محمود احمدی‌نژاد’ عصر امروز (یکشنبه) در دیدار ‘سید نیر حسین بخاری’ رییس مجلس سنای پاکستان، روابط جمهوری اسلامی ایران و پاکستان را روابطی دوستانه، برادرانه و گسترده دانست و افزود: مرزهای جغرافیایی میان دو کشور، تنها ناشی از تقسیم‌بندی‌های سیاسی است در حالی که مردم ایران و پاکستان، دارای ویژگی‌ها و اشتراکات فرهنگی فراوان برآمده از منشأ و مبدأ یکسان هستند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، احمدی‌نژاد با بیان اینکه هیچ مانع، محدودیت و نقطه منفی در روابط تهران – اسلام‌آباد وجود ندارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان، دارای منافع مشترک بوده و با دشمنان مشترکی نیز روبه‌رو هستند که هرگز خواهان پیشرفت و قدرتمندی دو کشور نیستند.

وی تاکید کرد تهران و اسلام‌آباد باید برخلاف خواست دشمنان‌شان، روابط و برادری‌های خود را بیش از گذشته تقویت کنند.

احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه دست بیگانگان در مسایل و رخدادهای منطقه به روشنی قابل مشاهده است، خاطرنشان کرد: مستکبران و دشمنان ملت‌های منطقه نمی‌خواهند هیچ دو کشوری با یکدیگر روابط دوستانه و در جهت همکاری داشته باشند زیرا به واسطه این روابط، منافع آنها به خطر خواهد افتاد.

رییس‌جمهوری با ابراز خرسندی از توافقات جدید میان دو کشور در جهت گسترش روابط همه‌جانبه تهران – اسلام‌آباد اظهار داشت: علاوه بر روابط سیاسی و اقتصادی، باید شرایط برای تسهیل رفت و آمد مردم دو کشور نیز فراهم شود زیرا گسترش این روابط علاوه بر نقش مهم اقتصادی، از لحاظ نزدیکی و قرابت مردم دو کشور نیز حائز اهمیت است.

رییس‌جمهوری خاطرنشان‌کرد: تقویت مراودات تجاری و بازرگانی در مرزهای ایران و پاکستان علاوه بر ایجاد زمینه‌های مناسب در ارتقای سطح روابط، مجال را برای برخی اقدامات و کارهای تروریستی در این مناطق بیش از پیش محدود خواهد کرد.

وی با تأکید بر لزوم اتحاد و همدلی در مسایل منطقه به منظور جلوگیری از دخالت بیگانگان و اقدامات تروریست‌ها، افزود: امروز دشمنان به ایجاد اختلاف میان دولت‌ها و ملت‌های منطقه امید بسته‌ اند و می‌خواهند از این طریق فشار خود را بر کشورهای منطقه افزایش دهند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه مستکبران هرگز خواهان ایران و پاکستانی قدرتمند و پیشرفته نیستند، تصریح کرد: امنیت جمهوری اسلامی ایران و پاکستان موضوعی واحد است که دو کشور باید برای تثبیت و ارتقای آن در کنار یکدیگر باشند.

** افزیش سطح مبادلات دوجانبه تهران و اسلام‌آباد سبب نزدیکی دو ملت می‌شود

سید نیر حسین بخاری رییس مجلس سنای پاکستان نیز در این دیدار با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و پاکستان به عنوان دو کشور برادر و مسلمان دارای روابط دیرینه و تاریخی با یکدیگر هستند، گفت: تعامل هر چه بیشتر میان مردم دو کشور می‌تواند به گسترش سطح روابط ایران و پاکستان کمک شایانی کند.

رییس مجلس سنای پاکستان با تأکید بر لزوم تقویت مناسبات تجاری و اقتصادی میان ایران و پاکستان اظهار داشت: دو کشور در بسیاری از سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی دارای مواضع مشترکی هستند در حالی که ایران به عنوان کشوری مهم در منطقه، نقش بسزایی را در تنظیم موضوعات و مسایل مختلف بین‌المللی و منطقه‌ای ایفا می‌کند.

وی گسترش مناسبات و همکاری‌ها میان ایران و پاکستان را برای ملت‌های منطقه دارای فایده دانست و گفت: پاکستان خواستار گسترش همه‌جانبه و حداکثری همکاری‌ها و روابط با جمهوری اسلامی ایران بوده و معتقد است هر چه سطح مبادلات دوجانبه افزایش یابد دو ملت بیش از گذشته به یکدیگر نزدیک خواهند شد.

سیام**۲۰۲۳**۱۵۷۲

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۲۶۲۸۳۹


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ