مرگ و میر مادران باردار ۲۲ در یک صد هزار تولد زنده است

سه شنبه ۲۳ خرداد – ۰۴:۵۴:۰۶ ب.ظ

نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس
نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس

معاون دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس؛

بزرگنمایی:  

خبرگزاری آریا- معاون دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مرگ و میر مادران باردار در کشور هم اکنون ۲۲ در یک صد هزار تولد زنده است.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از وب دا،  محمد اسلامی در حاشیه کارگاه آموزشی استفاده از شاخص های تنظیم خانواده و سلامت باروری در مشهد ضمن بیان این مطلب، افزود: ایران اگرچه به اهداف توسعه هزاره سوم در این زمینه دست یافته اما قرار است رقم مزبور در پایان برنامه پنجم توسعه به ۱۵ در یکصد هزار تولد زنده کاهش یابد.
وی با بیان اینکه برای رسیدن به این شاخص باید به سویی حرکت کنیم تا زنان، باروری سالم، بارداری سالم و زایمان سالم داشته باشند، افزود: برای داشتن یک بارداری سالم والدین باید ازهمه نظر اعم از جسمی، روحی، روانی و اجتماعی آمادگی فرزند آوری را داشته باشند و مراقبت های لازم را قبل از بارداری و پس از آن دریافت کنند.
معاون دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهارداشت: دراین زمینه زنان حداقل سه ماه قبل از تصمیم گیری برای بارداری باید به مراکز بهداشتی مراجعه کنند و آموزش های شرایط بارداری را فرا گیرند و پس از آن نیز ۹ ماه دوران بارداری و شیردهی را زیرپوشش خدمات بهداشتی قرار گیرند.
 محمد اسلامی در خصوص فاصله سنی و تعداد  فرزندان نیز اظهار داشت: فاصله سه تا پنج سال برای بدنیا آوردن فرزند بعدی، ایده آل است و تصمیم گیری تعداد فرزندان بطور مسوولانه، آگاهانه و آزادانه با پدر و مادر است و  وظیفه وزارت بهداشت، تامین و حفظ سلامت خانواده ها است اما این وظیفه را نیز دارد تا به خانواده ها این آگاهی را بدهد تا فاصله ایمن برای فرزندآوری را رعایت کنند.
وی با اشاره به برنامه های وزارت بهداشت برای زنان در شرایط باروری و بارداری افزود: برنامه های تامین سلامت برای دو گروه زنان متاهل در دوران باروری (سنین ۱۵ تا ۴۹ سال) و در دوران بارداری و شیردهی از حدود چهار سال گذشته درکشور آغاز شده است.
معاون دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه رشد و تکامل سلولهای مغزی در سه سال اول زندگی رخ می دهد، افزود: این دوران خیلی مهم است و اگر پدر و مادر به هر دلیلی این فرصت را در اختیار کودک نگذارند، کودک نمی تواند رشد مغزی خوبی داشته باشد.
وی تصریح کرد: تامین لباس و غذای خوب به تنهایی برای رشد و تکامل مغزی کودک کافی نیست و اگر مادری در این دوران به دلیل ساعات طولانی کار، وقت کافی برای نگهداری و مراقبت کودک نداشته باشد و یا فاصله گذاری ایمن برای فرزند بعدی را رعایت نکند، کودک او رشد و تکامل مغزی خوبی را نخواهد داشت.
وی خاطر نشان کرد: وزارت بهداشت برای سلامت گروههای سنی نوزادی، کودکی، نوجوانی و سالمندی برنامه های مختلفی دارد.
گفتنی است: در این کارگاه، استفاده کاربردی از شاخص های تنظیم خانواده و سلامت باروری در مدیریت برنامه های سلامت خانواده، مباحث مختلفی نظیر عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت و ارتباط آن با سلامت باروری، گذر باروری و روند تنظیم خانواده، جایگاه تنظیم خانواده در شرایط کنونی، جمعیت شناسی و شاخص های تنظیم خانواده و شاخص های ارزیابی خدمات تنظیم خانواده مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

کد خبر: ۲۰۱۲۰۶۱۲۱۶۵۴۰۶۸۵۹


خبرگزاری آریا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ