مستندهای سرنوشت‌ساز

۱۳خردادماه،

همه آنچه باید دربارهٔ مستند کاندیداهای ریاست‌جمهوری بدانیم

نمایش ۱۶ فیلم مستند تبلیغاتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، از امشب (۱۳ خرداد ماه) در تلویزیون آغاز می‌شود، اما کدام کارگردان، فیلم کدام کاندیدا را ساخته و فیلم‌ها در چه ساعاتی روی آنتن می‌روند؟

اگرچه از دوره‌های قبل، فیلم تبلیغاتی کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری یکی از مهمترین راه‌های جلب نظر مخاطب به‌ سوی آن کاندیدا بوده است، اما گویا این فیلم‌ها پس از انتخابات سال ۸۴ جنبه دیگری نیز پیدا کرده است.

سال ۸۴ در میان کاندیداهای مختلف انتخابات، جواد شمقدری که «طوفان شن» را کارگردانی کرده بود به‌عنوان سازنده فیلم انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد انتخاب شد و پس از انتخاب احمدی‌نژاد به‌عنوان رییس‌جمهور، شمقدری به سمت مشاور هنری وی آغاز به‌کار کرد. چهار سال بعد، بازهم جواد شمقدری ساخت فیلم انتخاباتی احمدی‌نژاد را برعهده گرفت و پس از حضور مجدد وی در پاستور، شمقدری هم به سمت معاون سینمایی وزیر ارشاد انتخاب شد.
همین امر سبب شده است که اکنون سینماگران، گروه هنری – سینمایی دور و بر کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری را به‌دقت رصد کنند؛ چرا که ممکن است مشاور هنری، رییس‌ سازمان سینمایی، معاون وزیر و… بعدی از میان آنها باشد.

محمدباقر قالیباف:

محمدباقر قالیباف یکی از معدود کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری است که از ابتدا کارگردان فیلم تبلیغاتی‌اش مشخص بود. از هفته‌ها قبل، بهروز شعیبی به عنوان کارگردان و سید محمود رضوی به‌ عنوان تهیه‌کننده در حال آماده‌سازی فیلم انتخاباتی شهردار تهران می باشند.
این تهیه‌کننده و کارگردان در جشنواره فجر سال قبل، فیلم سینمایی‌ «دهلیز» را روی پرده بردند که با تحسین تماشاگران و منتقدان روبه‌رو شد.

سعید جلیلی:

اگرچه در ابتدا ستاد انتخاباتی سعید جلیلی دربارهٔ ساخت فیلم مستند تبلیغاتی وی تنها بر این موضوع تاکید می‌کرد که تیمی جوان کار ساخت آن را بر عهده دارند، اما بالاخره نام این تیم جوان رسانه‌ای شد و اکنون حسین شمقدری فرزند جواد شمقدری، رییس سازمان سینمایی کشور وظیفه ساخت فیلم تبلیغاتی این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری را بر عهده دارد.
تهیه‌کنندگی مستندهای سعید جلیلی بر عهده محمدحسین مددی است که در مستند «میراث آلبرتا» نیز با شمقدری همکاری می‌کرده است.

آن‌‌طور که یکی از اعضای تیم مستندسازی این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بیان کرده است، فیلم‌های تبلیغاتی جلیلی بر پایه گفتمان مقاومت ساخته شده است.

علی‌اکبر ولایتی:

ستاد انتخاباتی علی‌اکبر ولایتی از ابتدا تیمی کاملا سینمایی را درکنار خود جمع کرده تا آنها کار ساخت دو مستند تبلیغاتی وی را بر عهده داشته باشند. در میان شش عضو تیم مستندسازی ولایتی، نام محمدحسین لطیفی، فریدون جیرانی، جمال شورجه، حامد عنقا، محمدرضا شفیعی و رضا جودی دیده می‌شود.
بر اساس اطلاعات انتشار یافته، فیلم اول علی‌اکبر ولایتی با نام «ای وطن، ایران من» با طراحی حامد عنقا و کارگردانی محمدحسین لطیفی برای بازبینی تحویل شبکه اول سیما شده است.

محمدرضا عارف:

مجید برزگر، کارگردان فیلم سینمایی «پرویز» که دچار مشکلاتی در گرفتن پروانه نمایش این فیلم از وزارت ارشاد شده است کار ساخت مستند انتخاباتی محمدرضا عارف را برعهده دارد.

حسن روحانی:

ساخت فیلم تبلیغاتی حسن روحانی با حواشی بسیاری روبه‌رو بوده است. در اولین حاشیه، برنامه «هفت» اعلام کرد که محمدمهدی عسگرپور و سیدرضا میرکریمی فیلم تبلیغاتی این نامزد انتخابات ریاست جمهوری را خواهند ساخت، اما این خبر با تعجب و تکذیب این دو کارگردان روبه‌رو شد. پس از آن در چندین نوبت در خبرگزاری‌های مختلف و همچنین از تریبون صداوسیما اعلام شد که مسعود جعفری‌جوزانی ساخت فیلم تبلیغاتی وی را بر عهده دارد، اما این خبر نیز مکررا از سوی کارگردان سریال «در چشم باد» تکذیب شد.
در هر صورت ساخت اولین فیلم تبلیغاتی حسن روحانی بامدیریت و تهیه‌کنندگی منوچهر شاهسواری انجام و نسخه‌ای از آن برای بازبینی توسط صداوسیما به این سازمان ارائه شده است. هنوز کارگردان و تهیه‌کننده مستند دوم روحانی مشخص نیست.

محمد غرضی:

ستاد انتخاباتی محمد غرضی در ابتدا اعلام کرده بود که این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری به منظور کاهش هزینه‌ها قصد ندارد که فیلم تبلیغاتی بسازد، اما چندی قبل اعلام شد که غرضی با استفاده از تصاویر آرشیوی صداوسیما از زمان وزارت وی، دو مستند را آماده نمایش در تلویزیون خواهد کرد.
جلال عطارزاده کارگردانی مستندهای محمد غرضی را برعهده دارد و اطلاعات خاصی دربارهٔ دو فیلم وی در دسترس نیست.

محسن رضایی:

دو هفته قبل مجری برنامه سینمایی «هفت» در برنامه‌ای پرحاشیه اعلام کرد که مستند تبلیغاتی محسن رضایی توسط رامبد جوان، مسعود جعفری‌جوزانی و علیرضا رئیسیان ساخته می‌شود، اما این سه کارگردان چنین خبری را قویا تکذیب کرده و از مجری برنامه «هفت» برای بیان چنین خبر تایید نشده‌ای گله کردند. چند روز بعد اعلام شد که اسماعیل فلاح‌پور ساخت مستند انتخاباتی مرد همیشه حاضر در صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری را خواهد ساخت. فعلا خبرهای بیشتری دربارهٔ مستندهای انتخاباتی محسن رضایی منتشر نشده است.

غلامعلی حدادعادل:

غلامعلی حدادعادل تنها کاندیدای ریاست‌جمهوری است که ترجیح داده کار ساخت مستند انتخاباتی خود را به تیمی کاملا گمنام بسپارد.
درباره فیلم تبلیغاتی این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تنها عنوان شده است که سجاد امامی و احمد سلامی به عنوان دو کارگردان جوان به صورت گروهی وظیفه ساخت آن را برعهده دارند.


سایت خبری تحلیلی نور نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ