مشاوره ژنتیک؛ تضمین سلامت نسل فردا است

۰۹ام بهمن ،

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس دربارهٔ الزامی شدن مشاوره ژنتیک زوج‌های جوان پیش از ازدواج، گفت: اجباری و همگانی شدن مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج می‌تواند مانع از اختلالات ژنتیکی در نسل آینده کشور شود.

به گزارش گروه علمی،‌ پزشکی باشگاه خبرنگاران به نقل از وبدا؛ شهلا میرگلو بیات با بیان اینکه هم‌اکنون مشاوره ژنتیک در کشور به‌صورت محدود انجام می‌شود، افزود: اما ضرورت دارد با نگاهی جامع‌نگر این نوع از خدمت مشاوره‌ای به‌صورت الزامی به‌ویژه در ازدواج های فامیلی لحاظ شود.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: هم اکنون بحث مشاوره ژنتیک در کشور محدود به خواست متقاضیان برائ بهره‌مندی از این نوع مشاوره است کە جا دارد در قالب قانونی جامع و کارشناسی شده مصوب و به بحثی اجباری و همگانی تبدیل شود.

وی یادآور شد: البته در تصویب قوانین مرتبط با اجباری شدن مشاوره ژنتیک باید جوانب مختلف آن نظیر تامین اعتبارات مورد کار کارشناسی قرار گیرد زیرا اگر در این زمینه دید جامع‌نگری وجود نداشته باشد قانون، فاقد ضمانت اجرایی لازم خواهد بود.

وی با تأکید بر هزینه‌های بسیار مشاوره و آزمایش‌های ژنتیک در کشور، افزود: این دیدگاه کە نباید بار چنین هزینه‌هایی بر دوش خانواده‌ها و زوج‌های جوان باشد استدلال درستی است، اما نباید بار چنین مواردی با دیدگاه یک جانبه نگرانه بر گرده دولت تحمیل شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم در گفت و گو با ایکانا، در تشریح بیماری‌هایی کە ممکن است در اثر بی توجهی به مشاوره ژنتیک در نسل آینده کشور رخ دهد، گفت: بیماری‌های دیستروفی عضلانی، بیماری هانتینگتون، تالاسمی، سندرم داون از جمله بیماری‌هایی است کە در نتیجه بی‌توجهی به مشاوره و آزمایش‌های ژنتیک در این زمینه امکان بروز و ظهور دارد.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی، افزود: در ازدواج‌های فامیلی نقایص ژنتیکی در فرزندان، ۴ برابر ازدواج‌های غیرفامیلی است./ح


باشگاه خبرنگاران
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *