مشایی: رییس دانشگاه الازهر احمدی نژاد را مردی بزرگ، پرجاذبه و قدرتمند خواند + تهدید احمدی نژاد به ترک کنفرانس مطبوعاتی

۱۸ام بهمن ،

ایسنا نوشت:

اسفندیار رحیم‌مشایی که رییس‌جمهور را در جریان سفر به مصر همراهی می‌کند، در مورد دیدار رییس‌جمهور با شیخ‌الازهر در جمع خبرنگاران به ارایه‌ی توضیحاتی پرداخت.
مشایی با اشاره به اهمیت این دیدار و تاثیر آن در وحدت بین مسلمین گفت: این دیدار که آقای احمدی‌نژاد در دانشگاه الازهر داشتند و با مقامات این دانشگاه دیدار کردند فوق‌العاده اثرگذار است.
وی اظهار کرد: آقای احمدی‌نژاد شخصیت کم‌نظیر بین‌المللی می باشند و در جهان اسلام از معروفیت و محبوبیت بالایی برخوردارند، مورد وثوق می باشند و ایران نیز به عنوان پرچمدار حرکت‌های اصلاحی در جهان و مبارزه علیه استکبار شناخته شده و در این زمینه خط مقدم است. جایگاه ایران در جهان اسلام ویژه است.
مشایی هم‌چنین به جایگاه مصر اشاره کرد و گفت: مصر کشوری اسلامی و دارای سابقه تمدنی بسیاری در جهان است. نقش موثری در جهان عرب و اسلام دارد و در منطقه تاثیرگذار است.
رییس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها در ایران اظهار کرد: دانشگاه الازهر نیز به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اسلامی شناخته می‌شود و نقش مهمی در توسعه‌ی دانش اسلامی و تربیت دانشجو داشته است و نقشش بی‌بدیل است. لذا بازدید رییس‌جمهور از این دانشگاه طبعا مورد استقبال و هم‌چنین مورد انتظار بود و ما شاهد استقبال رسانه‌ها در این زمینه بودیم و این نشان از اهمیت و پتانسیل بسیار این دیدار دارد.
وی با بیان این‌که در ابتدای این جلسه رییس دانشگاه الازهر احساساتشان را از دیدار با رییس‌جمهور بیان کردند و اعلام کردند که ایشان مرد بزرگی است و در عین سادگی، پرجاذبه و قدرتمند است، افزود: در ادامه ایشان توضیحاتی دربارهٔ‌ی دانشگاه الازهر دادند و تعدادی از اساتید این دانشگاه را که بعضی از آنها در مورد فرهنگ و علوم انسانی و ایرانی تحقیقاتی کرده بودند معرفی کردند، از جمله دو تن از اساتید برجسته‌ی این دانشگاه که تحقیقاتی در مورد صدرالمتألهین شیرازی و شیخ طوسی انجام داده بودند و این نشان‌دهنده‌ی ظرفیت بزرگ ایران است.
مشایی گفت: در این دیدار بر ضرورت اتحاد بین شیعه و سنی تاکید شد. هم‌چنین بر ضرورت پرهیز از اختلاف تاکید شد و این‌که باید در راستای وحدت حرکت کنیم و وحدت بین مسلمین را افزایش دهیم.
وی افزود: در این جلسه رییس‌جمهور علاوه بر ضرورت تاکید بین مسلمین اظهار داشتند ما برای این‌که شاهد وحدت بین مسلمین باشیم باید افق‌های بلندتر و اهداف بلندتر را مورد توجه قرار دهیم و کشورها و گروه‌های اسلامی به اهداف بلندتر توجه داشته باشند؛ چرا که عدم توجه به این اهداف بزرگ و مسوولیت اصلی سبب ایجاد نگاه پایین و بعضا تنگ‌نظری می‌شود و در این تنگ‌نظری‌ها اختلافات بسیار می‌شود.
مشایی ادامه داد: رییس‌جمهور در این جلسه بر اهمیت عدالت تاکید کردند و اظهار داشتند تحقق عدالت نیازمند انسان عادل است؛ انسانی به مانند پیامبر (ص) که درک و فهم حقیقی از اسلام و قرآن داشته باشد. از عدالت درک درستی داشته باشد و ایشان به نحو شایسته موضوع حضرت ولی‌عصر (عج) را مطرح کردند و تاکید کردند که ولی‌عصر یک بحث فرقه‌ای نیست و فقط به مسلمانان تعلق ندارد و متعلق به کل جامعه‌ی بشری است و طرح موضوع حضرت ولی‌عصر (عج) اختلاف‌انگیز نیست؛ چرا که ایشان سبب نجات تمام بشریت خواهد بود و فصل مشترک تمام انسان‌ها است.
رییس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها در ایران گفت: انعکاس سخنان آقای احمدی‌نژاد در نزد اساتید حاضر در این جلسه جالب بود و گویی برای اولین بار بود که به این شکل به موضوع انسان کامل و عدالت نگاه می‌کردند، فارغ از دیگر مسائل.
مشایی با تاکید بر این‌که این جلسه، جلسه‌ی خوبی بود و آثار ارزشمندی به همراه خواهد داشت، در پاسخ به این سوال که بعضی رسانه‌های عربی مطرح کردند که در این جلسه در مورد مساله‌ی بحرین، مساله‌ی سوریه و هم‌چنین عرب‌های خوزستان مطالبی از سوی شیخ الازهر مطرح شده است، گفت: در مورد مساله‌ی بحرین و هم‌چنین عرب‌های خوزستان مبحثی مطرح نشد.
وی ادامه داد: در این جلسه در مورد وحدت جهان اسلام تاکیداتی شد و تاکید شد که باید به مسائل اسلام توجه ویژه‌ای شود که از جمله این مسائل، سوریه است.
مشایی افزود: رییس‌جمهور در این جلسه در مورد مساله‌ی سوریه گفتند مردم سوریه باید به انتخاب خود سرنوشت خود را رقم بزنند و حاکمان خود را با انتخاب خود تعیین کنند و راه حل بحران سیاسی از طریق گفت‌وگو، مفاهمه و مشارکت مردم در انتخاب حاکمانشان است و راه دیگری ندارد و هر دولتی بخواهد بر اساس جنگ به قدرت برسد دوام نخواهد داشت و جنگ راه حل نیست. 
 

مهر نوشت:

لحن سخنان یکی از اعضای هیئت علمای ارشد و مدیر دفتر شیخ الازهر با اعتراض مکرر رئیس جمهوری اسلامی ایران روبرو شد.
به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به مصر، دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران پس از دیدار با شیخ الازهر در کنفرانس مطبوعاتی که یکی از اعضای هیئت علمای ارشد مصر هم حضور داشت، خواستار گسترش روابط میان دو کشور بزرگ ایران و مصر شد.

پس از سخنان دکتر احمدی نژاد، حسن الشافعی از اعضای هیئت علمای ارشد و مدیر دفتر شیخ الازهر، سخنان جنجالی را بیان کرد که بارها مورد اعتراض رئیس جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

دکتر احمدی نژاد چندین بار به شیخ الشافعی تذکر داد که بر خلاف توافقات به دست آمده در دیدار با شیخ الازهر و بر خلاف وحدت امت اسلام سخن نگوید، احمدی نژاد تهدید کرد که اگر شیخ الشافعی به سخنان خود با چنین لحنی(تنش آمیز و تفرقه افکنانه) ادامه دهد، نشست مطبوعاتی را ترک می کند.

احمدی نژاد چندین بار به زبان عربی به این عضو الازهر گفت الوحده، الاخوه، یعنی باید بر وحدت و برادری میان مسلمانان تاکید کنیم.

با این حال در پایان این کنفرانس، احمدی نژاد و شیخ الشافعی همدیگر را در آغوش گرفتند.
 

فارس نوشت:

اسفند‌یار رحیم مشایی رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد که به همراه احمدی نژاد به مصر سفر کرده است در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی دربارهٔ انتشار یافتن بعضی خبرها پیرامون مطرح شدن بحث‌های سیاسی همچون اقلیت عربی در خوزستان و موضوع بحرین گفت: به هیچ عنوان چنین پرسشی و چنین مسائلی در دیدار با مقامات مصری مطرح نشد.

وی افزود: تنها زمانی که بحث مشکلات و اختلافات موجود در جهان اسلام مطرح شد موضوع سوریه نیز به صورت کلی به میان آمد.

رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد ادامه داد: آقای احمدی‌نژاد بر این نکته تاکید کردند که مردم سوریه باید خودشان، در انتخابات هیئت حاکمه خود را تعیین کنند.

مشایی گفت: ایشان بر این نکته تاکید کردند که راه‌حل بحران سوریه جز از طریق انتخابات حل و فصل نمی شود و هیچگاه جنگ یک راه‌حل مناسب برای این مسئله نیست.

وی افزود: آقای احمدی‌نژاد گفتند سوریه و حکومت آن باید با حضور گروه‌های مختلف و با انتخاب آزادانه آنها مطرح شود.

رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد تاکید کرد: بار دیگر می‌گویم که هیچ مسئله‌ای همچون بحرین و یا اقلیت عربی در خوزستان مطرح نشده است. 

/۲۷۲۷

دانلود   دانلود


خبرآنلاین
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن