مصر، ایران و پاکستان در صدربزرگترین مصرف کنندگان دخانیات در آینده

مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد اعلام کرد: انتظار می رود با ادامه روند فعلی مصرف دخانیات طی ۴۰ سال آتی کشورهای مصر، جمهوری اسلامی ایران و پاکستان درصدر کشورهای مصرف کننده دخانیات جهان قرار گیرند.

سیگار

به گزارش گروه سلامت ممتازنیوز به نقل از خبرگزاری دانا(داناخبر)،بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت که به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات ۳۱ مه برابر با ۱۰ خرداد ماه جاری انتشار یافته سالانه شش میلیون نفر در جهان به دلیل استفاده دخانیات جان خود را از دست می دهند که از این تعداد ۶۰۰ هزار نفر قربانی دود دخانیات دیگران می شوند.

این سازمان می گوید منطقه مدیترانه شرقی رتبه دوم را در میانگین قیمت کم سیگار در جهان دارد، به نحوی که در این منطقه یک پاکت سیگار کمتر از یک دلار به فروش می رسد.

دکتر علا الوان مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت می گوید با افزایش مالیات دخانیات می توانیم مصرف آن را کاهش داده و مانع استعمال دخانیات به وسیله جوانان شویم.

در این گزارش آمده افزایش ده درصدی قیمت دخانیات درکشورها موجب کاهش ۴ تا ۵ درصدی تعداد سیگاری ها و نجات جان ها می شود.

سازمان جهانی بهداشت می گوید مصرف سیگار همچنان شایع ترین دخانیات در کشورهای منطقه، اما قلیان نوع دیگری ازمحبوب ترین مواد دخانی به ویژه در مصر و عربستان است.

رواج مصرف دخانیات به رقم بالای ۴۷ درصد در میان نوجوانان دختر و پسر بین سنین ۱۳ تا ۱۵ سال در کشور های منطقه رسیده است، در عین حال افزایش سیگاری های مذکر، مردان منطقه مدیترانه شرقی را بعد از منطقه پاسیفیک غربی به دومین مصرف کنندگان دخانیات جهان تبدیل کرده است.


خبرگزاری دانا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ