مصرف بنزین اوج گرفت

۱۶خردادماه،

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ممتازنیوز به نقل از مهر، از ابتدای سالجاری تاکنون به طور متوسط روزانه ۶۷ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است که تقاضا برای این فرآورده استراتژیک نفتی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی حدود ۶ درصدی را تجربه می کند.

با این وجود پس از رکوردزنی های مصرف بنزین ایران در ایام نوروز با ورود به اردیبهشت و خرداد ماه به تدریج مصرف این محصول پرطرفدار نفتی سیر نزولی به خود گرفت و حتی آمارهای رسمی نشان می دهد که دهه اول خرداد مصرف بنزین کشور حتی تا مرز ۶۵ میلیون لیتر در روز هم کاهش یافت.

بر این اساس همزمان با فرا رسیدن تعطیلات چهار روزه در هفته جاری متوسط مصرف بنزین کشور بار دیگر اوج گرفته است به طوری که پس از ثبت رکوردهای تازه سفرهای برون شهری در این تعطیلات، مصرف بنزین هم یک رکورد تازه مصرف در خرداد ماه سالجاری به نام خود ثبت کرده است.

پیگیری ها نشان می دهد در حدفاصل آغاز دوره تعطیلات از دوشنبه ۱۳ خرداد ماه تا پنج شنبه ۱۶ خرداد ماه به طور متوسط روزانه ۱۰ میلیون لیتر به مصرف بنزین کشور افزوده شده است و مصرف بنزین ایران از مرز ۷۵ میلیون لیتر در روز عبور کرده است.

از این رو بالا بودن میزان بنزین نیمه یارانه ای ذخیره سازی شده در کارت های هوشمند سوخت، آب پاکی مجلس بر روی دستان دولت و تثبیت قیمت بنزین دست کم تا پایان اسفند ماه سالجاری دو عاملی است که در افزایش مصرف این روزهای کشور نقش آفرینی می کند.

در شرایط فعلی بیش از ۲۱ میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه کارت هوشمند سوخت در سراسر کشور فعال است که ذخیره بنزین ۴۰۰ تومانی این کارت ها بیش از ۲ میلیارد لیتر برآورده شده است و حتی تعطیلات چهار روزه هم منجر به کاهش و سقوط آزاد حجم بنزین ذخیره سازی شده در کارت های سوخت نشده است.

پیش بینی می گردد همزمان با به پایان رسیدن دوره فعالیت مدارس و دانشگاه ها و انتخابات ریاست جمهوری، متوسط مصرف بنزین کشور هم از اواسط تیر ماه به میزان قابل توجه ای افزایش یابد و حتی در آستانه ماه مبارک رمضان شاهد رکورد زنی های تازه بنزینی در کشور باشیم.

از سوی دیگر همزمان با پیش بینی افزایش مصرف بنزین تابستانی، سه طرح تازه پالایشگاهی با ظرفیت تولید ۸ تا ۱۰ میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه های اصفهان، لاوان و تبریز راه اندازی خواهند شد که در این صورت امکان تامین افزایش مصرف بنزین در کشور فراهم می گردد.

ماخذ:عصرخودرو
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ