مصرف بی رویه قهوه و چای در دوران بارداری رشد جنین را مختل می نماید

اخیرا مطالعه ای به بررسی ارتباط بین مصرف کافئین (از طریق قهوه و چای) با رشد جنین در هر یک از دوره های سه ماهه بارداری پرداخته است. در این مطالعه ۷۳۴۶ زن باردار شرکت داشتند .

کلینیک رژیم درمانی نوین(www.novindiet.com)

امروزه مصرف قهوه و چای ( و دیگر مواد غذایی حاوی کافئین ) بسیار متداول  است و مادران باردار نیز ممکن است در طی روز قهوه و چای مصرف نمایند. اما برخی تحقیقات اخیر حاکی از این امر هستند که مصرف کافئین در دوران بارداری می‌تواند سبب کند شدن رشد جنین شود .

اخیرا مطالعه ای به بررسی ارتباط بین مصرف کافئین (از طریق قهوه و چای) با رشد جنین در هر یک از دوره های سه ماهه بارداری پرداخته است. در این مطالعه ۷۳۴۶ زن باردار شرکت داشتند .

میزان دریافت کافئین از طریق مصرف قهوه و چای (در سه ماهه اول و دوم و سوم بارداری) با استفاده از یک پرسشنامه سنجیده شد و  رشد جنین به طور مکرر توسط اولترا سوند ارزیابی گردید. 

نتایج این مطالعه نشان داد که هیچ ارتباطی بین دریافت کافئین با محیط دور سر و یا وزن جنین در هر یک از دوره های ۳ ماهه بارداری مشاهده نشد و این در حالی است که دریافت مقادیر زیاد کافئین با کاهش طول نا حیه فرق سر تا پایین کمر (در سه ماهه اول بارداری)  و با کاهش طول استخوان ران ( در سه ماهه دوم و سوم بارداری)  و با کاهش قد نوزاد (در هنگام تولد) همراه بود. در کل نتایج مطالعه  نشان داد که دریافت بیش از ۶ واحد کافئین در روز در دوران بارداری با اختلال رشد قدی نوزادان همراه می باشد.

نکته عملی: این مطالعه نشان داد که مصرف زیاد کافئین در مادران باردار می تواند اثر نامطلوبی بر رشد اسکلتی و قدی جنین داشته باشد.  لذا توصیه می شود که مادران در دوران بارداری شان  مصرف قهوه و چای و دیگر منابع حاوی کافئین را محدود نمایند .

عصر ایران

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. شیما گفت:

    مرسی از اطلاعات خوبتان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ