مصرف قهوه در دوران بارداری مجاز است؟

۱۶م اسفند ،

تحقیقات تازهی که در رابطه با نوشیدن قهوه در دوران بارداری انتشار یافته است، ثابت می کند این کار منجر به تولد نوزادان کم وزن می گردد اما با تولد زودرس یا نارس بودن نوزادان ارتباطی ندارد.

به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران؛ بحث های فراوانی در مورد نوشیدن قهوه در دوران بارداری وجود دارد و بعضی از آنها می گویند کافئین سبب مشکلات قلبی در جنین یا مشکلاتی همچون سقط و نارس بودن می گردد. اما پس از بررسی ها و تحقیقات فراوان مشخص شده است، یک فنجان قهوه در طول روز نه برائ کسی ضرر دارد و نه یک گالن قهوه برائ کسی خوب است.

برخی از خانم ها به نوشیدن روزانه قهوه عادت دارند و ترک آن برائشان بسیار دشوار است و بعضی نیز به واسطه شغلی که دارند، همچون پرستاران که فقط ۵ ساعت می توانند در فاصله شیفت های خود بخوابند، قهوه مصرف می کنند. البته منظور استفاده بی رویه قهوه نیست. یک فنجان قهوه عالی در روز. آیا این اشخاص هنگام بارداری باید نگران نوشیدن قهوه باشند؟ آیا قرار دادن نوزاد در معرض کافئین کار درستی است؟ نه، لازم نیست نگران باشید.

مصرف کم کافئین در طول روز (کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در روز) سبب سقط یا نارس بودن جنین نمی شود.» تحقیقات تازه نیز در تایید این اظهار نظر، گفته است کافئین فقط سبب کم شدن وزن جنین می گردد.

البته وزن کم نوزادان نیز از نظر مردم یک مشکل به حساب می آید. به وزن کمتر از ۲٫۵ کیلوگرم، کم اطلاق می گردد. با اینکه بعضی از نوزادان کم وزن سالم و فقط کوچک می باشند اما بعضی دیگر مشکلات سلامتی نیز دارند.

تحقیقات ثابت کرده اند، با مصرف یکصد میلی گرم کافئین در روز، نوزاد حدود سه‌چهارم از ۳۰ گرم وزن خود هنگام تولد را از دست می دهد. این برائ نوزادان بزرگ و درشت مساله مهمی نیست. اما جنین های کوچک و ضعیف با از دست دادن همین میزان کم در هر روز، بسیار کوچک تر و ضعیف تر می شوند و این برائ سلامتی آنها مضر است. البته نتیجه این تحقیقات قطعی نیست. زنانی که سن کمی دارند و باردار می شوند باید مراقب این مساله باشند.

نکته: پیشنهاد نمی کنیم در طول بارداری قهوه مصرف کنید اما اگر هوس کردید، نوشیدن یک فنجان کوچک مشکل خاصی ایجاد نمی کند و نباید از آن وحشت داشته باشید. اما برائ داشتن فرزند درشت و سالم، بهتر است در دوران بارداری قهوه ننوشید.

منبع: برترین ها


باشگاه خبرنگاران
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ