مصرف هر نخ سیگار، ۵/۵ دقیقه از عمر انسان می‌کاهد

وزارت بهداشت اعلام کرد: طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در هر ‌۵ ثانیه یک نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، خدیجه محصلی،‌ مسئول دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،‌ با اشاره به اینکه مصرف هر یک نخ سیگار ، ۵/۵ دقیقه از عمر انسان می کاهد، اظهار داشت:‌ استعمال دخانیات باعث از بین بردن پروتئین‌های انعطاف دهنده پوست شده و همچنین باعث تحلیل بردن ویتامین آ و محدود کردن جریان خون در عروق پوست می‌شود به نحوی که پوست افراد سیگاری معمولاً خشک و دارای خطوط و چین خوردگی‌های ریزی در در اطراف لب ها و چشم ها است.

خدیجه محصلی افزود: استعمال دخانیات باعث تغییر شکل دادن سلولهای جنسی در مردان می‌شود همچنین ناباروری جنسی در مردان سیگاری نیز متداول‌تر از افراد غیر سیگاری است.

وی تصریح کرد: افراد سیگاری ‌٣ برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می‌شوند و ‌۵/١ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر از دست دادن زودرس دندانها هستند.

مسئول دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات تأکید کرد: استخوان‌های افراد سیگاری تراکم خود را از دست می‌دهند و به راحتی شکسته می‌شوند همین طور زمان التیام یافتن و جوش خوردن آنها پس از شکستگی تا ‌٨٠ درصد افزایش پیدا می‌کند.

محصلی خاطرنشان کرد: بیماریهای قلبی عروقی ناشی از استعمال دخانیات بیش از ‌۶٠٠ هزار نفر را در سال در کشورهای توسعه یافته از بین می‌برد،‌ همچنین استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتا ایجاد حمله قلبی و سکته می‌شود.


MIGNA

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *