مطالعه دندان‌های سوسمار، راه بازیابی دندان‌ها

سلامت > تحقیقات– ممتازنیوز: محققان آمریکایی امیدوارند با یافتن کلید رشد مجدد دندان‌های سوسمار، موفق به توسعه روشی برای بازیابی و رشد دندان‌های از دست رفته انسان شده و نیاز به انجام درمان‌های دردناک دندانپزشکی را از میان بردارند

به گزارش ایسنا، رویش مجدد دندان در بسیاری از مهره داران دیده می‌شود، اما این فرآیند در طول عمر انسان تنها یک بار روی می‌دهد و پس از افتادن دندان‌های شیری، دندان‌های اصلی جایگزین آنها می‌شوند.

سوسمار دارای ۸۰ دندان است و ۵۰ دست دندان جایگزین نیز در طول عمر این خزنده مجددا رشد می‌کنند؛ در این شرایط هر سوسمار در طول عمرش بین دو تا سه هزار دندان خواهد داشت.

محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی فرآیند رویش مجدد دندان در سوسمارهای آمریکایی را با هدف توسعه روشی برای انجام این فرآیند در انسان، مورد بررسی قرار دادند.

برای پی بردن به مکانیسم شیمیایی رشد مجدد دندان‌های سوسمار از ترکیب روش‌های اسکن و آنالیز مولکولی استفاده شد که نشان می‌دهد، برآمدگی در نوک بافت dental lamina دندان شکل می‌گیرد که محل تجمع سلول‌های بنیادی است و چرخه رویش مجدد دندان در این خزنده با آرایه‌ای از سیگنال دهی شیمیایی همراه است.

پروفسور چنگ مینگ چونگ، سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می‌کند: طبیعت منبع غنی و کاملی است که با بررسی آن می‌توان شیوه‌های مهندسی سلول‌های بنیادی برای تولید و رویش مجدد مو، ناخن و دندان را فراگرفت؛ هدف اصلی این مطالعه شناسایی سلول‌های بنیادی است که می‌تواند به عنوان منبع تجدیدپذیر اپیزودیک دندان عمل کند.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *