معاون سازمان توسعه تجارت: به ازای هر یک دلار واردات ۷۵ سنت صادرات داریم

۱۷اردیبهشت،

kermanshahi.jpg

برنامه صادرات غیر نفتی ایران در سال۹۲ اعلام شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در ایلام، کیومرث کرمانشاهی، معاون سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: استراتژی کشور در جهت حمایت و توسعه صادرات از طریق مدیریت واردات است. سازمان توسعه تجارت نیز متولی تجارت خارجی در کشور است که با مدیریت واردات و حمایت از تولیدات و صنایع داخلی، هدف مهم توسعه صادرات غیر نفتی کشور را دنبال می کند.

وی با بیان اینکه این هدف مهم در سه سطح رصد و سیاست گذاری می گردد تصریح کرد: کارگروه توسعه صادرات در استان ها به ریاست استانداران و دبیری روسای سازمان صنعت، معدن و تجارت استانها در سطح اول برای تسهیل در صادرات اقداماتی را در سطح استانی انجام می دهد.

معاون سازمان توسعه تجارت ادامه داد: در سطح میانی کارگروه توسعه صادرات در سازمان توسعه تجارت خارجی کشور جهت مشکلات و رفع موانع صادرات برگزار می گردد.

کرمانشاهی ادامه داد: در سطح سوم کارگروه توسعه صادرات به ریاست معاون اول رئیس جمهور و دبیری سازمان توسعه تجارت خارجی برگزار می‌شود که مصوبات آن در حد مصوبات و تصمیمات هیأت وزیران است که در این کارگروه مسائل کلان صادراتی کشور مورد بررسی و کارشناسی قرار گرفته و برای رفع آن تمهیداتی اندیشیده می گردد.

وی با بیان اینکه صادرات در کشور با وجود همه فشارها، تحریم ها، موانع و مشکلات رشد بسیار قابل توجهی داشته است، خاطر نشان کرد: سال قبل با مدیریت صادرات و دسته بندی واردات شاهد بیش از ۴۳ میلیارد دلار صادرات در برابر ۵۳ میلیارد دلار واردات بوده ایم که در برابر هر یک دلار واردات ۷۵ سنت صادرات در کشور انجام شده است.

کرمانشاهی با تأکید براستراتژی کشور مبنی بر توسعه صادرات گفت: حجم صادرات غیر نفتی کشور باید از واردات پیشی گیرد و این یک اصل اقتصادی است .

وی در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان ایلام با ابراز رضایت از رشد ۱۵۱ درصدی صادرات مرز مهران در سال قبل افزود: تاجران افسران اقتصادی جنگ نرم در کشورند و هدف ما حمایت از این عزیزان برای توسعه صادرات است.

او تصمیم گیری تجاری کشور را در سال قبل اقتضایی عنوان و تصریح کرد: صادرات کشور براساس مقتضیات زمان مدیریت می گردد و سیاست ما حمایت از صنایع پایین دستی و عدم خروج مواد خام و حرکت به سمت صادرات کالاهای تولیدی است که تاحدودی نیز در این سیاست موفق عمل شده است.

وی پیش بینی صادرات غیر نفتی کشور را در سال جاری ۵۹ میلیارد دلار اعلام و اضافه کرد: از این میزان ۴۱ میلیارد دلار صادرات کالا و ۱۸ میلیارد دلار نیز صادرات خدمات در نظر گرفته شده که امیدواریم در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی بتوانیم به این هدف دست پیدا کنیم.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *