معاون نظارتی بانک مرکزی اعلام کرد: ۱۴ درصد سپرده های بانکی سرگردانند

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

کل نقدینگی کشور ۵۸۰ هزار میلیارد ریال بوده که با این حساب ۱۴ درصد سپرده های بانکی از گردونه کمک به تولید خارج شده که این رقم نسبت به سالهای قبل رشد دو برابری داشته است

خبراقتصادی:حمید تهران فر، معاون نظارتی بانک مرکزی درخصوص دلایل شکل گیری معوقات بانکی گفت: دو عامل خارجی و داخلی در ایجاد این معوقات دخیل بودند که از عوامل خارجی می توان به رکود تورمی ، تحریم های بین المللی ، جهش نرخ ارز و از عوامل داخلی می‌توان به عدم اعتبار سنجی دقیق در بانکها و عدم وجود نظم و قاعده مشخصی در بعضی بانکها برای پیگیری قضایی مطالبات اشاره کرد.

تهرانفر درخصوص جدیت بانکها در وصول مطالباتشان عنوان کرد : این که گفته می گردد بانکها دنبال مطالبات معوق نیستند  اساساً اشتباه است چون وجود مطالبات معوق در دفاتر بانکها، نشان دهنده ضعف مدیران آن بانک است. علاوه بر آن، تاثیر مطالبات معوق بر کاهش توان تسهیلات دهی شبکه بانکی بسیار چشمگیر است.

وی در خصوص مطالبات شرکت های زیر مجموعه بانکها گفت: مشکل در ثبت و طبقه بندی مطالبات غیر جاری شرکت های متعلق به بانک ها می باشد. به عبارت دیگر بعضی بانک ها به جهت حمایت از شرکت های زیرمجموعه خود این قبیل مطالبات را با ترفندهای مختلف در طبقه جاری حفظ می کنند لذا این مطلب که عنوان می گردد مطالبات از شرکت های زیرمجموعه بانک ها پیگیری نمی شود اصولا” دارای شکل دیگری است و نحوه برخورد دیگری را می طلبد.

معاون نظارتی بانک مرکزی درخصوص بدهکاران بزرگ بانکی گفت : ۱۰ بدهکار بزرگ بانکی ، ۱۲۴ هزار میلیارد ریال بدهی به بانکها دارند و ۱۵ درصد کل مطالبات بانکی در اختیار این ۱۰ نفر است .

 وی همچنین افزود:۵۰ گروه یا شرکت مرتبط به هم ، ۳۳ درصد مطالبات معوق را به خود اختصاص داده اند . ۲۰۰ بدهکار بزرگ ۵۵ درصد را به خود اختصاص داده اند و ۳ نفر نیز بالای یک هزار میلیارد تومان به بانک ها بدهی دارند . ۴۸ درصد بدهکاران نیز معادل ۱۳۱ مشتری ، بالای هزار میلیارد ریال به نظام بانکی بدهکارند .

  وی درخصوص میزان مطالبات معوق بانکهای دولتی ، خصوصی و نیمه خصوصی گفت : بانکهای دولتی ۳۲۳ هزار میلیارد ریال از مطالباتشان معوق شده است که این میزان ، معادل ۱۳ درصد کل تسهیلاتشان می باشد.

 تهران‌ فر میزان مطالبات بانکهای خصوصی را ۲۵۰ هزار میلیارد ریال (معادل ۱۷ درصد کل تسهیلات) و میزان مطالبات بانکهای نیمه خصوصی را ۲۳۴ هزار میلیارد ریال (برابر با۱۲ درصد تسهیلات) عنوان کرد .

  معاون نظارتی بانک مرکزی درخصوص کل مطالبات معوق، تولید کنندگان اظهارداشت : ۶۱ درصد از مبلغ متعلق به ۵۰۰ نفر بدهکار بزرگ بانکی، مربوط به اشخاصی است که فعالیت اصلی شان صنعت و معدن است این رقم معادل ۳۰ درصد کل مطالبات معوق شبکه بانکی کشور می باشند.

  وی درخصوص رشد مطالبات معوقات گفت : سال ۸۸ رقم این معوقات ۴۱۱ میلیارد ریال بوده است و هرساله ۲۰ درصد رشد داشته، از طرفی هر سال ۲۵ درصد رشد نقدینگی نیز داشته ایم.

عضویت در خبرنامه (با عضویت در خبر نامه آخرین خبرها را در ایمی


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن