معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش: حادثه ایرباس تجاوز آشکار به حقوق ملت ایران بود

سه شنبه ۱۳ تیر – ۰۲:۲۴:۳۷ ب.ظ

نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس
نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس
بزرگنمایی:  

خبرگزاری آریا – معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش گفت: آمریکا موظف به عذرخواهی رسمی در مجامع بین المللی از ملت ایران برای به شهادت رساندن شهروندان ایرانی بود.
به گزارش خبرگزاری آریا ، امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده، معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش ضمن درود به روح شهیدان سانحه هواپیمای مسافربری ایرباس ایرانی، مورد هدف واقع شدن این هواپیما توسط ناو آمریکایی را نشانگر دروغ بودن ادعای دفاع از حقوق بشر آمریکایی ها دانست و گفت: آمریکا مدعی شده به تصور این‌که هواپیمای مسافربری ایرانی یک جنگنده نظامی است، آن را مورد اصابت قرارداده، در حالی که پارامترهای بسیار مشخص و واضحی بین هواپیماهای نظامی و غیرنظامی و حتی متخاصم و غیرمتخاصم وجود دارد.
وی افزود: ناوی که هواپیمای مسافربری ایرانی را مورد اصابت قرارداده بود، مجهز به رادار ویژه AG بود که آمریکا همواره ادعا داشته، ناوهای مجهز به این رادار دارای توانمندی کشف موشک، جنگنده و پدافند در برابر موشک های قاره پیما هستند و قبل از ورود این ناو به منطقه هم تبلیغات گسترده ای در این زمینه انجام شد؛ بنابراین پذیرفتنی نیست که هواپیمای ایرانی به اشتباه مورد اصابت واقع شده باشد.
نصیرزاده تصریح کرد: اگر ادعای سهوی بودن این اشتباه صحت داشت، آنها موظف به عذرخواهی رسمی در مجامع بین المللی از ملت ایران برای به شهادت رساندن شهروندان ایرانی و انجام اقدامات اصلاحی برای جلوگیری از وقوع مجدد چنین حوادثی بودند.
وی تصریح کرد: اقدام ناباورانه و وقیحانه آمریکا در دادن مدال به فرمانده این ناو، جای هیچ شبهه‌ای برای غیر عمدی بودن این حادثه در اذهان عمومی جهان باقی نمی گذارد چرا که به فاتحان جنگی، کسانی که رشادت‌هایی بزرگ نشان داده و طراحان نظامی مطرح، مدال اعطا می شود.
معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش تاکید کرد: هواپیمای مسافربری ایران در یک کریدور(دالان هوایی) بین المللی و مطابق با تمام قوانین و مقررات روز بین المللی در حال پرواز بود که مورد اصابت دو فروند موشک آمریکایی قرار گرفت و از این حادثه تنها می توان به عنوان یک تجاوز آ‌شکار به حقوق ملت ایران یاد کرد.
وی اظهار داشت: آمریکا از همان زمان تا کنون با ادعای ایجاد امنیت در منطقه حاضر شده، اما خود، همواره یکی از مهمترین عوامل اصلی بروز نا امنی در منطقه و فجایع ضد بشری بدین شکل است.
نصیر زاده در پایان خاطرنشان کرد: در صورتی که چنین اقداماتی از سوی هر کشوری صورت گیرد، با توجه به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری، تهدید را با تهدید پاسخ خواهیم داد.

کد خبر: ۲۰۱۲۰۷۰۳۱۴۲۴۳۷۲۶۸


خبرگزاری آریا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ