معاون وزیرراه و شهرسازی:ساماندهی سکونتگاههای غیررسمی در۵۰ شهر در دست اجراست

‘مجید کیان پور’ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مرکز زاهدان افزود: در این رابطه دولت به احیای بافت فرسوده شهرهای سیستان و بلوچستان توجه و عنایت ویژه دارد و در این راستا تاکنون هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی احیا و نوسازی شده است.

وی اضافه کرد: دو هزار و ۶۵۰ هکتار بافت فرسوده در ۱۱ شهر سیستان و بلوچستان شناسایی شده و احیای آن به تصویب دولت رسیده که بیشترین میزان آن مربوط به شهر زاهدان با هزار و ۳۲۹ هکتار است.

وی بیان کرد: به منظور نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده به دو هزار و ۳۰۰مالک که خانه های غیرمقاوم آن در بافت های فرسوده سیستان و بلوچستان قرار دارد تسهیلات بهسازی پرداخت کرد که تاکنون هزار و ۶۰۰ واحد آن ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی اضافه کرد: از این هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی، یک هزار و ۲۰۰ مورد آن در سفر هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی به سیستان و بلوچستان در قالب پروژه پنج هزار و ۲۰۰ واحدی مسکن مهر این استان مورد بهره برداری قرار گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: اکنون تهیه و تکمیل طرحهای مطالعاتی بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده در دو هزار و ۳۸۵ هکتار اراضی هفت شهر سیستان و بلوچستان در دست انجام است که از این تعداد کار مطالعاتی هزار و ۸۹۸ هکتار بافت فرسوده در زاهدان، زابل و چابهار تکمیل شده است.

کیان پور با بیان اینکه هم اینک طرحهای مطالعاتی سکونتگاههای غیررسمی در شهرهای زاهدان، زابل، چابهار و کنارک تهیه شده یا در دست تهیه است، افزود: در اجرای این طرح شناسایی و مطالعه هزار و ۲۶۰ هکتار در قالب ۱۰ محله در زاهدان به اتمام رسید که از این تعداد سه محله به عنوان محلات هدف برای اجرای طرح در نظر گرفته شد.

وی بیان کرد: ۸۴ پروژه برای ساماندهی سکونتگاههای غیررسمی در سه محله هدف طرح در زاهدان پیشنهاد شده بود که از این تعداد ۳۰ پروژه با اعتبار ۱۳۵ میلیارد ریال اجرا شد.

کیان پور گفت: فرهنگ سرای شهید کیخا زاهدان از جمله پروژه های اجرا شده طرح توانمند سازی و ساماندهی سکونتگاههای غیررسمی در محلات هدف این شهر است که در سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی به سیستان و بلوچستان مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی اظهار داشت: طرح توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاههای غیررسمی که در قالب پروژه های فرهنگی، درمانی، مسکونی، آموزشی و ورزشی به مرحله اجرا درمی آید کمک شایانی به توسعه عدالت و ارایه خدمات عمومی به شهروندان می کند.

به گزارش ایرنا برخی استانها همچون سیستان و بلوچستان بویژه شهر زاهدان به دلیل مهاجر پذیری زیاد و مشکلات ناشی از سکونت اتباع بیگانه در سالهای گذشته با مشکلاتی همچون حاشیه نشینی و گسترش بافت های فرسوده مواجه هستند.

۷۳۱۵/۲۷۲۹/۳۳۰

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۱۰۰۷۷۶


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ