معرفی سرویس‌های شبکه هوشمند (IN)

گرد آوری توسط گروه فن آوری اطلاعات پایگاه اینترنتی خبری ممتاز نیوز

شبکه هوشمند سیستمی یکپارچه برای ارایه سرویس های مخابراتی است که قادر است انواع مختلفی از سرویس های تازه را در حداقل زمان به مشتریان ارایه کند.
 
سرویس‌های شبکه هوشمند، دامنه وسیعی داشته و از سازمان بزرگ تا یک فرد می توانند از آن استفاده کنند و بدین ترتیب امکان خوبی برای مشتریان فراهم خواهد شد تا بدون مراجعه حضوری به سازمان ها، به اطلاعات مورد نظر خود دست یابند
 
معرفی سرویسهای شبکه هوشمند:
 
۱-مکالمه اعتباری: (Prepaid Service)
 
این سرویس امکان برقراری ارتباط مشترک با مقاصد مختلف شهری، بین شهری و تلفن همراه را از طریق خریداری کارت مکالمه اعتباری میسر می سازد.
 
مشترک این سرویس برای مکالمه باید کد دسترسی مندرج بر روی کارت، شماره کارت و رمز عبور خود را وارد کند تا با مقصد ارتباط برقرار کند.
 
یکی از مهمترین مزایای این سرویس، کیفیت مطلوب ارتباط برقرار شده است.
 
۲- مکالمه رایگان: (Free Phone)
 
مشترک این سرویس می پذیرد که هزینه مکالمات دریافتی به عهده او باشد. موسسات و مشاغل تجاری و خدماتی که فعالیت آنان براساس دریافت سفارش از مشتریان است، می توانند از مزایای این سرویس بهره مند شوند.
 
دارند این سرویس با اعلام تنها یک شماره از شبکه هوشمند، می تواند کلیه مکالمات خود را دریافت کند زیرا درصورت اشغال یک خط، مکالمات به خطوط دیگر غیر اشغال منتقل و هدایت می گردد. از مهمترین مزایای این سرویس، علاوه بر مورد مذکور، اعمال کنترل و نظارت بر روی تعداد تماس هاست. شماره رایگان ۱۰ رقمی است و با پیش شماره ۹۰۰۲۱۲ آغاز می گردد. از طریق موبایل و از شهرستان نمی توان با این شماره تماس گرفت.
 
۳- شماره اختصاصی: (Personal Number Service)
 
متقاضی این سرویس با دریافت یک شماره از شبکه هوشمند از امکانات یک خط تلفن با قابلیت های بیشتری برخوردار می گردد. مزیت عمده این سرویس در دسترس بودن اشخاص، مشابه تلفن همراه با هزینه‌های بسیار نازل‌تر است.
 
مشترک این سرویس می تواند در هر لحظه و در هر مکان شماره تلفنی را به شبکه هوشمند معرفی کنند و بعد از آن تماس گیرندگان با شماره هوشمند به تلفن های معرفی شده هدایت می شوند. اشخاصی که دارای شماره تلفن های متعدد (محل کار، منزل و …) می باشند و یا کسانی که مکان ثابتی را در اختیار ندارند (مستاجرین، بازرگانان، دانشجویان و …) عمده ترین کاربران این سرویس به شمار می آیند. شماره اختصاصی ۸ رقمی است و با پیش شماره ۸۰۸۰ آغاز می گردد.
 
۴- شماره فراگیر: (Universal Access Number)
 
شرکتها، موسسه‌ها، سازمانها و واحدهای صنفی که دارای دفاتر و شعبه های متعددند، از عمده ترین کاربران این سرویس می باشند. موسسه دارنده این سرویس، تنها یک شماره از شبکه هوشمند را به اطلاع مشتریان خود می رساند، ولی شبکه IN، ارتباط مشتری را با شعبه ای از شرکت که نزدیک ترین فاصله را با او دارد، برقرار می کند.
 
صرفه‌جویی در هزینه‌های گزاف تبلیغات و سهولت به خاطر سپاری یک شماره، به جای شماره های متعدد و امکان ارتباط در محدوده های خاص زمانی از دیگر مزایای این سرویس است. شماره فراگیر ۸ رقمی است و با پیش شماره ۸۰۸۱ آغاز می گردد. از طریق موبایل و از شهرستان نمی توان با این شماره تماس گرفت.
 
۵- مشاوره تلفنی: (Premium Rate)
 
استفاده از خدمات مشاوره ای متخصصان در زمینه‌های مختلف (حقوقی، پزشکی، فنی و …) با پرداخت هزینه مشاوره از طریق این سرویس انجام می گردد.
 
امکان ارتباط با اینترنت در هر زمان بدون نیاز به تهیه کارتهای مختلف و رمز عبور، دسترسی به اطلاعات و خبرها مربوط به سازمانها نظیر هواشناسی، هواپیمایی، خبرها ورزشی و … از دیگر قابلیتهای این سرویس است.
 
دارنده این سرویس ۸۰ درصد درآمدهای حاصل از مکالمه های مشاوره ای را دریافت می کند. حق الزحمه شرکتهای اینترنتی ۷۰ درصد درآمدهای حاصل از ارایه این سرویس است.
 
۶- نظرسنجی تلفنی: (Televoting)
 
با استفاده از این سرویس، سازمانهای تجاری و موسسات عمومی می توانند از نظرهای مشتریان خود در زمینه خدمات ارایه شده آگاهی یابند. در این سرویس، استفاده کننده با یک شماره خاص تماس گرفته و انتخابش را بوسیله صدا یا صفحه کلید اعلام می کند.
 
پیش بینی نتایج مسابقه‌های ورزشی و نیز ثبت نام از متقاضیان شرکت در مسابقه‌ها و سرگرمی های صدا و سیما، از کاربردهای دیگر سرویس نظرسنجی تلفنی است.
 
از قابلیتهای این سرویس، تعیین مدت زمان اعتبار نظرسنجی و کنترل تعداد تماس است.
 
۷- انتقال شماره: (Number Portability)
 
مشترک این سرویس می تواند در صورت تغییر محل جغرافیایی و به تبع آن تغییر شماره تلفن خود، ضمن اعلام شماره تازه، تمامی تماس های شماره قبلی را به سمت شماره تلفن تازه هدایت کند.
 
در نتیجه شرکتها یا سازمانها می توانند با وجود تغییر مکان خود، مشتریان قبلی را حفظ کنند.
 
۸- پست صوتی: (Unified Messaging Service)
 
دارنده این سرویس، این امکان را می یابد در زمانی که شرایط پاسخگویی را ندارد، مکالمات را بصورت پیام دریافت و در فرصت مناسب به پیام ها گوش دهد.
 
ارتباط با این سیستم به دو گونه است: قرار دادن پیام و برداشتن پیام. در هر دو حالت می توان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با سیستم ارتباط برقرار کرد.
 
علاوه بر چهار نوع امکان دسترسی مذکور، امکانات دیگری از جمله اطلاع به مشترک مبنی بر برداشتن پیام، ارتباط با سیستم از طریق IP و انتقال پیام به E.mail مشترک در سیستم وجود دارد.
 
***نشانی محل واگذاری سرویس‌ها:
 
متقاضیان سرویس های «شماره فراگیر»، «مشاوره تلفنی» و «نظرسنجی تلفنی» می توانند با مراجعه به ساختمان شاهد، واقع در بزرگراه کردستان، برجی شرقی، طبقه دوم درخواست خود را برای دریافت سرویس‌های شبکه هوشمند اعلام کنند، سایر سرویس های شبکه هوشمند از طریق مناطق مخابراتی واگذار می‌شود.

ایستنا
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *