مهدوی‌کیا: وقتی به تماشاگر احترام نمی‌گذاریم، او هم به فوتبال احترام نمی‌گذارد

کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس گفت: مشکلات فرهنگی فوتبال ما زاییده دیگر مشکلات فوتبال است. نمی توانیم فقط از یک قشر و گروه توقع داشته باشیم، باید امکانات لازم را ایجاد کنیم و بعد همه چیز را از پایه درست کنیم.
مهدی مهدوی کیا که در همایش مدیران فرهنگی و روسای کانون های هواداران باشگاه های لیگ برتر سخنرانی می کرد، افزود: من اهل سخنرانی نیستم و هنوز به این حد نرسیده ام ولی حالا که این فرصت در اختیارم قرار گرفته است مسائلی هست که می خواهم به آنها اشاره کنم.قصد ندارم درباره معضلات فرهنگی فوتبال صحبت کنم، بلکه دوست دارم از فرهنگ فوتبال بگویم. باشگاه های ما عنوان فرهنگی را یدک می کشند ولی چندان به این موضوع پرداخته نمی شود. در ورزش و فوتبال ما نیز درباره پهلوانی و مسائلی از این دست، زیاد بحث می شود که اینها صحبت های کلیشه‌ای هستند و من از آنها می گذرم. برای بازیکنان فرصت چندانی پیش نمی آید که درباره این مسائل حرف بزنند و سعی می کنم از فرصت استفاده کنم.
 

مهدوی کیا در ادامه تصریح کرد: نزدیک به دو دهه در فوتبال ایران و آلمان بوده ام. مسائل زیادی دیدم که برای من تبدیل به یک تجربه شد. فوتبال، از بازیکنان، تماشاگران، رسانه ها و باشگاه ها تشکیل شده است و باید درباره این چهار عنصر به تفکیک صحبت کرد.در مورد بازیکنان باید بگویم وقتی از رده های پایه همه چیز خراب است، چه توقعی داریم که در بزرگسالی آنها، شاهد فرهنگ درست فوتبال باشیم. من درباره مسائل تیم های پایه چیزهایی شنیده‌ام که بسیار تکان دهنده است. ناهنجاری هایی در آن سطوح وجود دارد که وقتی بازیکنان به سطح بالا حرکت می کنند، مشکل ساز شده، به بخشی از فرهنگ فوتبال ما تبدیل می شود.الان معدود تیم هایی هستند که به ساماندهی تیم های پایه و مسائل فرهنگی آنها توجه می کنند. وقتی می شنویم از یک تیم ۲۵ نفره در رده پایه ۱۰ نفر مستعد هستند و ۱۵ نفر مابقی با پول و رابطه جذب می شوند. جدا از افت فنی فوتبال چه توقعی از آینده فرهنگی فوتبال باید داشته باشیم. بازیکن چه مستعد و چه غیر مستعد از بچگی تبعیض را می بیند و با این فرهنگ بار می آید. این بچه با دیدن آن مسائل وقتی بزرگ می شود، دیگر قابل اصلاح نیست. او در همان مسیر جلو رفته و تا سطح بالا می رود. الان بحث قرارداد میلیاردی مطرح است آیا کارها از پایه درست است که وقتی فوتبالیست به سطح عالی می رسد، فرهنگ ورزشی درست داشته باشد.
 

مهدوی‌کیا همچنین اظهار کرد: چطور می شود در باشگاه ها بحث فرهنگی نهادینه شود وقتی همه چیز غلط است؟ ما باشگاه داری نمی کنیم، تیمداری می کنیم. وقتی هیچ درآمدی نیست و هیچ چیز سر جای خودش قرار ندارد. باشگاه توان لازم را ندارد. وقتی آنچه در تمام دنیا وجود دارد برای باشگاه های ایران وجود ندارد. ساختار هم شکل نمی گیرد. پس من به جای فرهنگ فوتبال، کل فوتبال را به چالش می کشم. به باشگاه هایی که قدمت و هوادار دارند بها داده نمی شود. چرا شاهین بوشهر باید به راحتی سقوط کند؟. داماش و ملوان چرا باید مشکل داشته باشند؟ تراکتور چرا مشکل دارد؟ چرا سالهاست که پرسپولیس و استقلال مورد بی مهری قرار می گیرند؟ در این شرایط چطور می توان کار فرهنگی کرد؟
 

کاپیتان پرسپولیس در ادامه افزود: بحث تماشاگران هم در جای خودش وقت زیادی می برد. ناهنجاری‌های فراوانی روی سکوها دیده می شود. این موارد دلیل دارد. تماشاگر از جامعه می آید. مشکلات را با خود می آورد. از مشکلات فرهنگی گرفته تا فشارهای اقتصادی و عوامل دیگر با او به ورزشگاه می آید. آنگاه او را در بدترین شرایط هم قرار می دهیم و معلوم است معضلات تشدید می شود.
 

 وی ادامه داد: مگر می شود از تماشاگری که شب قبل بیرون ورزشگاه خوابیده، ۱۲ ساعت بی خوابی داشته است، با استرس زیاد موفق به حضور در ورزشگاه شده و ساعت ها منتظر می ماند و کلافه می شود توقع داشت؟ این تماشاگر وارد ورزشگاه‌های غیر استاندارد می شود که هیچ امکانات مناسبی ندارد. حتی آبخوری درست و حسابی ندارد. این تماشاگر که مشکلات قبلی داشته است، عصبی، گرسنه و تشنه منتظر شروع بازی می نشیند، معلوم است با بروز کوچکترین مشکل به هم می‌ریزد و از الفاظ نامناسبی استفاده می کند.
 

مهدوی کیا گفت: من روزهای اولی که به اروپا رفته بودم، وقتی برای گرم کردن به داخل زمین می رفتیم و می دیدم ورزشگاه خالی است تعجب می کردم. به رختکن می رفتیم و بر می گشتیم، می دیدم ورزشگاه پر شده است. وقتی اهالی فوتبال خودشان به خودشان احترام نمی گذارند. وقتی ما به تماشاگر، به وقت، نیاز و زمان او احترام نمی گذاریم، او هم متقابلا به ما و فوتبال احترام نمی گذارد.
 

 وقتی امکانات نداریم، چه توقعی از کمیته های فرهنگی داریم؟ کاپیتان پرسپولیس در ادامه‌ی صحبت‌هایش درباره‌ی وضعیت رسانه‌های ورزشی گفت:بحث بعدی رسانه ها هستند. وقتی باشگاه ها، مدیران، مربیان، بازیکنان و هواداران حرفه ای نیستند، طبیعی است که در رسانه ها هم گاهی شاهد باشیم که حرفه ای عمل نشود. مثلا هیچ جای دنیا نمی بینیم که در حین گرم کردن تیم، با بازیکنان مصاحبه شود. آیا با رسانه درست برخورد می شود؟ ما باید همه چیز را کنار هم ببینیم و فقط از یک قشر خاص توقع نداشته باشیم. الان همه جای دنیا تلاش می کنند تماشاگران را زیاد کنند ولی من با خود آقای بهروان هم که صحبت می کردم گفتم وقتی بازی در روزهای شنبه، یک شنبه و دوشنبه برگزار می شود. تماشاگر نمی تواند بیاید.
 

کاپیتان پرسپولیس خاطر نشان کرد: حرف آخر من این است که باید مشکلات را ریشه ای حل کرد. فوتبال ما فقط از نظر فرهنگی مشکل ندارد. مشکلات فرهنگی زاییده دیگر مشکلات است. فوتبال ما باید جایگاه خود را پیدا کند و وقتی از امکانات لازم برخوردار شد باید همه چیز را از پایه درست کرد، به قول معروف خشت اول گر نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار کج.
 

۲۵۱ ۴۱

دانلود   دانلود


خبرآنلاین
بازنشر:ممتازنیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ