مواضع ۳ دولت؛ بندهای خاک‌خورده یک قطعنامه

ایران > سیاست‌خارجی– گروه سیاسی:
سفر محمود احمدی‌نژاد به عراق همزمان با سالروز صدور قطعنامه ۵۹۸ و سخنان مشاور نوری‌المالکی مبنی بر اینکه این سفر یک سفر سمبولیک است، تحلیل و تفسیرهایی را به همراه داشت؛ به‌ویژه آنکه غرامت جنگ هنوز از عراق دریافت نشده و به نقل از علی‌اکبر ولایتی هم بندهایی از قطعنامه ۵۹۸ اجرا نشده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق در مجلس هشتم، سفر احمدی‌نژاد به عراق آن هم در آستانه پایان دولتش را، با این استدلال که پایان دولت دهم همزمان با گشایش فصل تغییرات جدی در سیاست خارجی ایران است، غیرضروری می‌داند.

  • سفر آقای احمدی‌نژاد به عراق، همزمان با سالگرد پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از سوی جمهوری اسلامی ایران، آیا حامل پیام خاصی است؟

به‌نظر من اینگونه نیست، تنها موضوع باقیمانده از این قطعنامه بندهای ۶و ۷و بندی مربوط به غرامت‌های جنگی است که عراق باید به ایران بپردازد. پرداخت غرامت جنگی هم یک واقعیت است و به‌خصوص حق مردم مناطق مرزی است که از توسعه واقعی عقب مانده‌اند. چه آقای احمدی‌نژاد و چه هیچ فرد دیگری نمی‌تواند هیچ تعدیلی در موضع جمهوری اسلامی ایران دربارهٔ پرداخت غرامت جنگی عراق به ایران ایجاد کند. هر چند در ظن عراقی‌ها این بحث‌ها مطرح می‌شود.

برای مثال، هم طالبانی و هم نوری‌المالکی در سفرهای قبل به تهران، درخواست بخشش غرامت داشتند ولی واقعیت این است که این غرامت برآورد شده است و البته روی برآورد غرامت آن هم اختلاف نظر است، آقای خاویر دکوئیار دبیر کل وقت سازمان ملل متحد، ۹۶میلیارد دلار و جمهوری اسلامی ایران بیش از هزار و صد میلیارد دلار برآورد خسارت دارند. بنابراین امیدواریم آقای احمدی‌نژاد این واقعیت را از نظر دور نکند که موضوع اجرای بندهای خاک خورده قطعنامه ضروری است.

  • درحال حاضر، حدود ۲۵سال از سالروز صدور قطعنامه ۵۹۸ می‌گذرد و ایران هنوز این غرامت را مطالبه نکرده است، سبب چیست؟

علت اصلی این همه تأخیر این است که متأسفانه ما ۲موضع‌گیری دلسرد‌کننده از آقای خرازی وزیر خارجه دولت خاتمی و آقای ولایتی وزیر خارجه قبل از وی داشتیم که به هر حال جای انتقاد جدی داشت. اگر اشتباه نکنم ۳سال پیش بود که آقای خرازی این موضوع را مطرح کرد که قطعنامه شورای امنیت غرامت مستقیمی به ما نمی‌دهد و بعد هم آقای ولایتی در مناظره انتخاباتی‌اش موضوعی را مطرح کرد که حاکی از تداوم کوتاهی‌ها حتی در زمان خود او داشت. درست است که در قطعنامه شورای امنیت مشخص شده که یک صندوقی در سازمان ملل شکل بگیرد، اما آنچه در این قطعنامه عدول ناپذیر است معرفی خاطی است و همین معرفی خاطی کفایت موضوعی لازم برای اینکه چه‌کسی باید غرامت جنگی را بدهد، دارد اما این موضع در بیان هر دو وزیر امور خارجه که مسئول مستقیم کار بودند دیده نشد.

  • ۲ هفته بیشتر به پایان عمر دولت دهم باقی نمانده است اماآقای احمدی‌نژاد در غیاب طالبانی، رئیس دولت عراق به بغداد سفر می‌کند و هیچ قرارداد خاصی هم به امضای طرفین درنمی‌آید، بنابراین ضرورت سفر وی به عراق چه بود؟

با توجه به اینکه احمدی‌نژاد در آخرین روزهای دوران ریاست‌جمهوری خود به سر می‌برد و به‌ویژه اینکه ما ملتزم به یک تغییر جدی در سیاست خارجی ایران همزمان با پایان ریاست‌جمهوری وی هستیم، عملا این سفر هیچ ضرورتی نداشت و من فکر می‌کنم وی بیشتر برای زیارت به عراق رفتند.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *