موسیقی یاد بگیرید تا بتوانید خوب حرف بزنید

۳۱اردیبهشت،

یاد گیری نواختن یک ساز موسیقی سبب بروز تغییراتی در مغز می‌شود که در نهایت مهارت‌های زبانی و آموختن زبان‌های خارجی را تقویت می‌کند.

به گزارش گروه علمی، پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ اگرچه قبلا نیز ادعا شده بود گوش دادن به موسیقی‌های کلاسیک مانند آهنگ‌های موتزارت می‌تواند شما را باهوش‌تر کند، اما هنوز شواهد کافی که اثبات کند موسیقی قدرت مغز را افزایش می‌دهد به دست نیامده است.

محققان دانشگاه نورث‌وسترن مطالعاتی را که آموزش موسیقی و یادگیری را بررسی کرده بود در کنار یک‌دیگر قرار دادند تا متوجه شوند آیا یادگیری یک ساز تازه می‌تواند سبب تقویت حافظه، افزایش مهارت‌های زبانی و افزایش قدرت یادگیری یک زبان تازه شود یا خیر.

این محققان اعلام کردند این تحقیقات نشان می‌دهد ارتباطات عصبی که در حین یادگیری یک زبان تازه بروز پیدا می‌کند می‌تواند دیگر مهارت‌های مغزی مانند ارتباط برقرار کردن با دیگران را نیز تقویت کند.
این تحقیقات نشان داد یادگیری موسیقی قابلیت تطبیق و تغییرپذیری مغز را افزایش داده و در عین حال سیستم عصبی را قادر می‌کند الگوهایی را که برای یادگیری مهم می باشند بهتر بشناسد.
این تحقیقات در نشریه نیچر به چاپ رسیده است. در طول سال‌های قبل تحقیقات بسیار بسیاری در مورد موسیقی و تاثیر آن بر سیستم عصبی بدن انسان انجام شده است.

این تحقیقات نشان می‌دهد در هنگام نواختن یک ساز، مغز باید خود را با یک پروسه پیچیده هماهنگ کند که شامل خواندن و به یاد سپاری نت‌ها، رعایت زمان‌بندی، و هماهنگی با دیگر نوازنده‌هاست که این عوامل تاثیر بسیار مهمی در بهبود عملکرد مغزی دارد.

به همین سبب است که کودکانی که با موسیقی آشنایی دارند بهتر می‌توانند تغییرات در تن و شدت صدا را تشخیص دهند و قابلیت‌های خواندن و درک صدایی آن‌ها افزایش پیدا می‌کند./ح

منبع وبدا


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *