موقع آمپاس از این مترجم ها استفاده کنید

آبان ۱۳۹۸

یکی از ابزارهایی که این روزها استفاده بسیاری در فضای نت دارد، مترجم های آنلاین می باشند. این مترجم ها می توانند در شرایط سخت به کمک شما آمده و متون را به زبان مختلف ترجمه کند.

به گزارش مجله شبانه ممتاز نیوز، مترجم گوگل اولین سیستم ترجمه ماشینی در دنیا نبود و پیش از آن نیز پروژه‌های مشابهی وجود داشت. اهمیت ترجمه در دنیای امروز سبب شده بعضی از پیشتازان ترجمه ماشینی همچنان به کار خود ادامه دهند و بعضی دیگر نیز در این میان به میدان بیایند. هر کدام از این رقبا می‌کوشد با بهینه‌سازی الگوریتم‌ها و رویکردهای ترجمه‌ای خود از دیگری پیشی بگیرد.

مایکروسافت، رقیب همیشگی گوگل

سرویس مترجم آنلاین مایکروسافت با نام مترجم بینگ (Bing Translator) در دسترس کاربرانی است که می‌خواهند متنی را از یکی از ۴۳‌زبان پشتیبانی شده آن به زبانی دیگر تبدیل کنند. این سرویس پیش از این با عناوینی همچون Live Search Translator و Windows Live Translator در اینترنت حضور داشت.

شرکت مایکروسافت، سرویس مترجم خود را در بسیاری از محصولات خود جای داده است. برای نمونه در مجموعه آفیس ۲۰۱۰، امکان ترجمه با این سرویس گنجانده شده است. همچنین کاربران آفیس ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ نیز می‌توانند با نصب افزونه ویژه، از این توانایی بهره ببرند. نرم‌افزار پیام‌رسان مایکروسافت (Windows Live Messenger) و مرورگر اینترنت اکسپلورر ۸ (و نسخه‌های بالاتر) نیز از این توانایی بهره‌مندند.

خوشبختانه زبان فارسی جزو زبان‌های پشتیبانی شده در مترجم بینگ است. کیفیت ترجمه ارائه شده توسط مترجم بینگ اندکی با ترجمه گوگل متفاوت است، با این حال شاید نتوان یکی از آنها را برتر از دیگری دانست. در هر صورت مایکروسافت مانند گوگل به شدت می‌کوشد کیفیت ترجمه خود را بهبود بخشد.

آسیایی‌ها به تکاپو می‌افتند

سال ۲۰۰۷ شرکتی با نام آسیاآنلاین (Asia Online) در سنگاپور تاسیس شد. هدف اصلی این شرکت که مراکز پژوهشی آن در شهرهای مختلف آسیای شرقی پراکنده است، جمع‌آوری بزرگ‌ترین گنجینه متنی دنیاست.

قرار است این کار با ترجمه بسیاری از آثار مهم مکتوب بشر از انگلیسی به زبان‌های آسیایی به انجام برسد. البته دایره زبان‌های این پروژه به زبان‌های آسیایی محدود نمی‌شود و ۲۳‌زبان اصلی اتحادیه اروپا نیز در فرهست زبان‌های پشتیبانی شده آن قرار دارد.

این سیستم مترجم ساختاری شبیه به گوگل دارد و از ترجمه‌های موجود برای ترجمه اسناد استفاده می‌کند. خدمات ترجمه این شرکت رایگان نیست و به همین سبب، همکاری آن بیشتر با صاحبان کسب‌وکار است. متاسفانه زبان فارسی جزو زبان‌های پشتبانی شده آسیاآنلاین نیست.

از تشخیص صدا تا ترجمه ماشینی

شرکت اکتاکو (Ectaco) نیز از دیگر شرکت‌های فعال در زمینه ارائه خدمات ترجمه ماشینی است. سرویس مترجم این شرکت از ۴۹ زبان زنده (از جمله فارسی) پشتیبانی می‌کند. اما نکته جالب در مورد این شرکت، حوزه گسترده فعالیت‌های آن است.

شرکت اکتاکو در زمینه طراحی و ساخت انواع نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای تشخیص صدا فعالیت بسیاری دارد. دستگاه‌های مترجم جیبی تولیدی این شرکت از محصولاتی است که قابلیت‌های ترجمه ماشینی در آن گنجانده شده است.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *