موهایت را نسوزان

گردآوری شده توسط گروه بهداشت و سلامت ممتاز نیوز


اگر غلظت اکسیدن رنگ مویی که روی سر گذاشته می‌شود، بیش از اندازه باشد، این مواد سبب ایجاد سوختگی پوست کف سر می‌شوند، زیرا به سرعت با پروتئین‌های پوست و مو ترکیب می‌شوند و می‌توانند حالت سوختگی روی پوست ایجاد کنند.


رنگ مو

اگرچه امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی تمام کارخانه‌های تولید رنگ سعی می‌کنند عوارض این محصولات را به حداقل برسانند و مشکلات محصولات شان را کم کنند، ولی بازهم پیشنهاد ما، استفاده نکردن از مواد شیمیایی برای رنگ کردن موهاست.

معمولا بعضی از مواد رنگی مانند مواد دکلره، اکسیدان هم دارند. بهتر است بدانید هم رنگ مو و هم مواد اکسیدانی به سبب داشتن ترکیبات شیمیایی‌ و فعل و انفعالاتی که روی ساقه مو انجام می‌دهند، می‌توانند سبب آسیب موها شوند.

اکسیدان‌های با غلظت بالا آثار به مراتب مخرب‌تری روی موها دارند. وقتی اشخاص از مواد اکسیدانی استفاده می‌کنند، به سبب تماس با مواد شیمیایی، ممکن است پوست و مویشان تحریک شود و آسیب ببیند.

اگر غلظت اکسیدان رنگ مویی که روی سر گذاشته می‌شود، بیش از اندازه باشد، این مواد سبب ایجاد سوختگی پوست کف سر هم می‌شوند، زیرا به سرعت با پروتئین‌های پوست و مو ترکیب می‌شوند و می‌توانند حالت سوختگی روی پوست ایجاد کنند.

اگر فردی دچار سوختگی پوست سر در اثر استفاده از رنگ مو و دکلره شود، باید بلافاصله به متخصص پوست مراجعه کند تا پزشک، درمان سوختگی شیمیایی برایش انجام دهد.

بهتر است بدانید رنگ مو روی نسوج مرده مو تاثیر می‌گذارد و نمی‌تواند ساختمان و فیزیولوژی آن را تغییر دهد یا سبب تقویت ریشه اش شوند. به طور کلی هیچ ماده رنگی خاصی سبب تقویت موها نمی‌شود.

افرادی که موهایشان را رنگ می‌کنند، باید از شامپوهای مخصوص موهای رنگ‌شده و حاوی نرم‌کننده استفاده کنند

معمولا رنگ موها روی غلاف خارجی و ساقه موها اثر می‌کنند و فقط قسمت‌های مرده موها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند و کاری با ریشه آنها ندارند و نمی‌توانند سبب ریزششان شوند.

البته رنگ مو به عنوان یک ماده شیمیایی می‌تواند سبب التهاب پوست سر شود و شاید این التهاب،‌ در چگونگی ریزش مو تاثیر داشته باشد، ولی خود رنگ نمی‌تواند سبب اصلی ریزش مو باشد.

البته اگر ریزش مو در اثر التهاب به وجود بیاید، حتما خودبه‌خود برطرف خواهد شد. استفاده مکرر از رنگ مو می‌تواند سبب خشکی، شکنندگی، کدر شدن موها و ایجاد موخوره شود.

افرادی که موهایشان را رنگ می‌کنند، باید از شامپوهای مخصوص موهای رنگ‌شده و حاوی نرم‌کننده استفاده کنند. البته استفاده از نرم‌کننده مو هم مناسب است، چون رنگ مو سبب آسیب لایه‌های خارجی مو و یا همان کوتیکول می‌شود و استفاده از یک ماده نرم‌کننده صدمات ناشی از آن را تا حدودی برطرف می‌کند و سبب نرمی و لطافت موها خواهد شد.

افراد با موهای خشک و یا موهای بلند هم می‌توانند از شامپوهایی که حاوی ترکیبات نرم‌کننده‌اند، استفاده کنند.

دكلره‌ كردن موهای سر

رنگ کردن مو نباید عادت شود

توصیه کلی متخصصان پوست آن است که نباید رنگ کردن مو، تبدیل به عادت شود، زیرا دفعات مکرر تماس با مواد شیمیایی برای پوست و مو مضر است. بعضی از خانم‌ها تا ریشه موهایشان کمی در می‌آید، بلافاصله آن را رنگ می‌کنند که این کار اصلا پیشنهاد نمی‌شود.

در مورد اینکه رنگ کردن موها چند وقت به چند وقت خوب است، باید گفت این مساله به نوع رنگ، جنس موها و سرعت رشد موها بستگی دارد و به طور کلی هر چه این فاصله بیشتر باشد، بهتر است.

علاوه بر آن، به خاطر داشته باشید قبل از رنگ کردن موها و یا دکلره کردن آنها، لازم است آزمایش اولیه‌ای روی تکه کوچکی از موها انجام دهید.

همچنین قبل از رنگ کردن موها باید آزمایش پوستی انجام شود، زیرا امکان بروز حساسیت وجود دارد که در این صورت، دچار درماتیت یا التهاب پوستی می‌شوید و این حساسیت می‌تواند خفیف و یا بسیار شدید باشد.

حساسیت ممکن است در حد قرمزی و خارش پوست و یا حتی شدیدتر به صورت ورم پوست سر و اطراف چشم و سوختگی و زخم‌های آبکی باشد.

افرادی که به یک مارک خاص حساسیت نشان می‌دهند، ممکن است به همه رنگ‌ها حساسیت داشته باشند. در این موارد پیشنهاد می‌شود از دیگر رنگ‌های نیمه دائمی، آن هم به شرط آزمایش پوستی استفاده شود.

هرگز بیشتر از یک بار در ماه، موهای خود را دکلره نکنیم، چون دفعات بسیار این کار مو را خشک و شکننده و مستعد آسیب جدی می‌کند

توصیه‌هایی برای دکلره کردن

رنگ موی بیشتر ما ایرانی‌ها تیره است و برای تبدیل آن به موهای بلوند روشن لازم است ابتدا موها را بی‌رنگ یا دکلره کرده و سپس رنگ موی مورد نظر خود را استفاده کنیم. حال اگر قصد داریم چنین کاری را انجام دهیم، بهتر است به موارد زیر حتما دقت کنیم:

۱- استفاده از نرم‌کننده را فراموش نکنیم، چون سبب لطافت موها و آسانی شانه کردن آنها ‌می‌شود.

۲- هرگز بیشتر از یک بار در ماه، موهای خود را دکلره نکنیم، چون دفعات بسیار این کار مو را خشک و شکننده و مستعد آسیب جدی می‌کند.

۳- برای خشک کردن موها از حرارت ملایم سشوار استفاده کنیم تا موها آسیب نبینند. از اتوی مو نیز کمتر استفاده کنیم. همچنین در صورت بالا بودن حرارت سشوار، موهای سر دچار شکنندگی و خردشدن و حتی ریزش می‌شوند.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت ممتاز


منابع:

هفته نامه زندگی مثبت – دکتر حسن صیرفی ، متخصص پوست ، دانشیار گروه پوست و موی دانشگاه علوم پزشکی تهران

گروه مجلات همشهری

مطالب مرتبط:

مطالبی متعدد دربارهٔ مو

رنگ مو با موها چه می کند؟

خط قرمز زیبایی در بارداری

رنگ مو را با دقت انتخاب کنید

رنگ ‌موهای باثبات، آلرژی ‌زاترند

شناخت انواع رنگ مو

اثرات مضر رنگ مو

عوارض دکلره کردن مو

دکلره با موها چه می ‌کند؟

عوارض دکلره‌ کردن موها

باید و نبایدهای آرایش در دوران بارداری

… درحال بارگذاری


سایت موسسه فرهنگی تبیان > بخش سلامت
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ